Klijnsma roemt Zeeuwse samenwerking 10 ZEELAND Nieuwe poging om het kabinet te dwingen over de brug te komen Een meerderheid dwingt het kabinet geld vrij te maken voor de Zeeuwse economie. Doet het dat niet, dan doet de Kamer dat zelf. Nadat minister Henk Kamp van Economische Zaken vorige week de Tweede Kamer behendig het bos in had gestuurd, pakt de Ka mer vandaag het initiatief terug. Opnieuw probeert ze miljoenen voor Zeeland los te krijgen. Een meerderheid van SGP, PvdA, Christenunie, D66, SP en CDA eist vandaag opnieuw dat het kabinet geld uittrekt om de Zeeuwse economie te versterken. De partijen willen dat het kabinet nog voor half december aangeeft hoeveel geld het voor Zeeland re serveert en waar het dat vandaan haalt. Ook moet de regering sa men met Zeeland een plan van aanpak maken en dat in het voor jaar 2017 aan de Kamer voorleg gen. Maakt de regering geen geld vrij, dan dreigt de Kamer dat zelf te doen. Hoewel een commissie onder leiding van oud-premier Balkenen de het kabinet voor de zomer advi seerde zo'n 45 miljoen in Zeeland te pompen (25 voor een investe ringsfonds en 20 voor een tweede University College), weigert het kabinet dat. Wel wil het bijdragen uit bestaande geldpotjes, mits Zee land met concrete, uitgewerkte plannen komt, zei minister Henk Kamp van Economische Zaken en kele weken geleden. De Tweede Kamer vindt dat niet genoeg en probeerde vorige week Kamp te dwingen alsnog extra geld voor Zeeland vrij te ma ken. Dat mislukte. Nadat Kamp weigerde en (wederom) beloofde te zoeken naar geld in bestaande potjes, leek de Kamer zich daarbij neer te leggen. „Het ging bij dat overleg niet goed", erkent SGP-Ka- merlid Elbert Dijkgraaf (foto). „We willen die fout repareren." Daarom dient de SGP een aange paste motie in die het kabinet als nog dwingt geld vrij te maken om de adviezen van de commissie Bal kenende uit te voeren. Hoewel de Kamer vanmiddag over de motie stemt, is nu al duidelijk dat die steun krijgt van een grote meer derheid. „De regering is nu aan zet", zegt Dijkgraaf, initiatiefne mer van de motie. „We wachten af waarmee het kabinet nu komt." Een 'nee' accepteert de Kamer niet, zegt hij. „Ik hou er niet van om te zeggen dat minister Kamp niets wil doen voor Zeeland. Maar stel dat het kabinet geen geld voor Zeeland vrijmaakt, dan gaan we dat als Kamer zelf regelen." Dat kan vlak voor de kerstvakan tie. Bij de stemmingen over de be grotingen van afzonderlijke minis teries kan ze met wetswijziging geld voor Zeeland afdwingen. Tijdens haar laatste stop, bij lunch- restaurant Brownies Downies (B&D) in Vlissingen, werd Klijns ma bijgepraat door door jobhun- ters Mandy Leenpoel en Ester de Callafon. De laatste vertelde over een jongen uit Hulst voor wie ze twee jaar lang naar werk had ge zocht. Onlangs werd hij achttien, de praktijkschool zat erop, hij stond bovenaan haar lijstje. Bij Gemeentebesturen kennen hun jonge mensen én hun werkgevers een bedrijf in de regio kon hij twee weken aan de slag. Het klik te, ze wilden graag met elkaar door, maar dan moest hij wel zijn lasdiploma halen. Wie moest dat betalen? Een deel van de kosten kwam van het scholingsfonds Stoof, de rest wist De Callafon los te praten bij de gemeente. Toen de jongen vanwege rampspoed thuis woonruimte moest zoeken, bood het bedrijf twee collega's aan om te helpen verhuizen. „Er zit een heel netwerk om die jongen heen", concludeerde De Callafon. „Je vertelt het met zo veel pas sie", reageerde Klijnsma enthou siast. „Twee minuten is ook veel te weinig", antwoorde de jobhun- ter. „Ik kan er wel de hele dag over praten." De anekdote illustreert waar Zeeland sterk in is en wat Klijns ma persoonlijk in ogenschouw wilde nemen, eerst bij een project met zorgassistenten op de Middel burgse basisschool Wilgenhof, toen bij de hout- en bouwwerk plaats van Orionis in Vlissingen en tenslotte bij B&D. Scholen, ge meenten en bedrijfsleven werken intensief samen om jongeren uit het praktijkonderwijs en het voortgezet speciaal onderwijs aan een baan te helpen. Met succes, want 96 procent van de schoolver laters komt aan de slag. Wie niet kan werken moet nog steeds beschermd worden, bena drukte Klijnsma, maar wie wél kan werken moet daarvoor de kans krijgen. „De jongeren staan hier centraal", concludeerde ze be wonderend. „De lichting die hier in mei van school is gekomen, heb ben ze hier heel goed op de korrel. Vanaf hun vijftiende worden scho lieren al begeleid. Per leerling is er een plan en er is ook zicht op de mogelijke arbeidsplekken. Dat is wel heel erg goed." De Zeeuwse schaal maakt het wel wat makkelijker, besefte de staatssecretaris, maar dan is het nog steeds de kunst om het te or ganiseren. „De meerwaarde van Zeeland is de kleinschaligheid. Ge meentebesturen kennen hun jon ge mensen én ze kennen hun werkgevers. Het is zo mooi om te horen dat het jullie lukt de men sen hier die even geen werk heb ben perspectief te bieden. Dat is echt niet simpel, hoor. In de grote stad is het andere koek, maar dat jullie hier zo op de jongeren in zoomen is iets wat gewoon in de richting van de rest van het land uitgedragen moet worden. Dat ga ik doen." dinsdag 1 november 2016 Kamer opnieuw in de bres voor miljoenen voor Zeeland Jeffrey Kutferink Den Haag „Dit is wel het ideaalplaatje", riep staatssecretaris Jetta Klijns ma gisteren uit toen ze tijdens haar werkbezoek aan Zeeland kreeg uitgelegd hoe hier jonge ren met een beperking naar werk worden begeleid. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen —Jetta Klijnsma, staatssecretaris Stagiaire Chantal de Jager van lunchrestaurant Brownies Downies krijgt een handtekening van staatssecretaris Jetta Klijnsma van So ciale Zaken en Werkgelegenheid, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 94