I Zeeuws gezin betaalt nu 200 euro meer dan tien jaar geleden Lokale lasten i €24, €10,- 8 ZE WOONLASTEN BEGROTINGEN GEMEENTEN Bijna alle Zeeuwse huishoudens zien ook komend jaar hun lokale lasten stijgen, met gemiddeld 13 euro. Borsele is de grote uitzondering. BRIEVEN Het kaartje voor het Archeolo gisch Museum en de Sint Baafs (8 oktober) zal onge twijfeld gekoppeld kunnen worden in één toegangsbe wijs. Daar is geen glazen doorgang voor nodig, want de toegang naar beide gebou wen is zeer goed bereikbaar via de Sint Bavostraat. Nog steeds ben ik ervan over tuigd dat het voormalige stad huis op de Markt 7 in Aarden burg een toplocatie is voor het Archeologisch Museum, maar kennelijk onhaalbaar. De verhuiskosten (250.000 eu ro) kunnen beter besteed wor den. Mijn suggestie is: aan koop van Daansen en van Daalen is beter dan een gla zen doorgang vlak naast de openbare weg. Natuurlijk is het zaak de vrij heid van meningsuiting te respecteren. Zo verscheen in deze krant een interessante kijk op dingen van Machteld Zee. „Er zou wel eens een sys teem kunnen zitten achter de toenemende invloed van een zekere religie." In de krant van 11 oktober verschijnt een tenenkrommende reactie van Hanina Ajarai. Ieder mag zeg gen wat hij of zij van de we reld vindt. Maar moet dat nou op een zo'n bedenkelijk niveau? Met 'gelovigen' in dis cussie gaan leidt doorgaans tot niets. Een treffend voor beeld geeft mevrouw Ajarai. Evert van Wijk (18 oktober) kan dertig jaar in België heb ben gewoond, desondanks is hij naar denk ik een 'Ollan- der gebleven. Ik heb 36 jaar met Belgen gewerkt zonder controverse. Integendeel, ik heb er veel goede vrienden. We hebben van elkaar ge leerd. Er zijn verschillen: een haasti ge Hollandse zakenlunch met broodjes kaas, ham en een glas melk of een uitgebreide Belgische zakenlunch met een goed glas en volop tijd. Toch kan er irritatie zijn. Bij voorbeeld: Jef en Jules heb ben samen op school gezeten. Na jaren komen ze elkaar te gen. Jef blijkt een rijk man te zijn en Jules is een arme sloe ber gebleven. 'Hoe komt ge zo rijk?' vraagt Jules. 'Ik han del in 'Ollanders', zegt Jef. 'Kunt ge dan aan 'Ollanders iets verdienen?', vraagt Jules verbaasd. 'Zeker wel, ik koop ze in voor wat ze waard zijn en verkoop ze voor wat ze denken dat ze waard zijn'. Om de zoveel tijd bericht de ze krant over treinstations en stoptijden. Mijn mening is de stations te behouden, zoals het nu is. Daar is in het verle den stevig over gediscussi eerd. Het gaat ook om de leef baarheid van de dorpen. Geen fatsoenlijke verbinding betekent leegloop voor die ge meenten en voor de scholen. Stopt de trein er niet meer, dan moet vervangend vervoer georganiseerd worden. We hebben het maar over een paar minuten. De (voorspelbare) reactie van de recreatiesector in de krant van 27 oktober toont aan hoe belangrijk en noodzakelijk het nationale kustpact voor Zeeland is. Hoe paradoxaal dat Recron Zeeland zegt te vrezen voor verrommeling van het kustge bied, terwijl het kustpact juist tot doel heeft om het kustgebied voor de toekomst veilig te stellen. Maar met het nationale kust pact zijn we er nog niet: het is aan de provincie om als re gisseur te zorgen voor de re gionale uitwerking. Hopelijk grijpt het provinciebestuur deze mogelijkheid aan om aan te tonen dat het provin ciale bestuursniveau nog be staansrecht heeft. Een sterke regie zal nodig zijn om tot een afgewogen beleid te ko men dat recht doet aan het grote belang van de natuurlij ke Zeeuwse kust. Het commentaar van de PZC spaart zoals gebruikelijk de kool en de geit door te stellen dat het mogelijk moet zijn om de ondernemers binnen boord te houden. Bij deze raad ik de provincie aan om deze opmerking voor kennis aan te nemen en niet als leidraad te hanteren. Keu zes maken tussen tegenstrijdi ge belangen betekent dat niet iedereen zich volledig in de gemaakte keuzes zal herken nen. Vlissingen is hard op weg de duurste ge meente van Zeeland te worden. Die twij felachtige eer blijft nog voorbehouden aan Schou- wen-Duiveland, maar Vlissingen volgt inmiddels op de voet. In 2017 gaat een gezin met een eigen woning daar opnieuw 30 euro meer betalen, terwijl de armlasti ge gemeente ook voor de jaren er na niet lijkt te ontkomen aan ver dere verhogingen. Gemiddeld zijn Zeeuwse huis houdens volgend jaar naar ver wachting 13 euro meer kwijt aan lokale lasten (de optelsom van af valstoffenheffing, rioolheffing en onroerendezaakbelasting). Dat leert een inventarisatie van de conceptbegrotingen voor 2017 die de dertien gemeenten inmiddels hebben gepubliceerd. Verhoging De gemeenteraden kunnen daar de komende weken nog wijzigin gen in aanbrengen, maar de grote lijn is duidelijk: de lokale lasten blijven stijgen. Toch is de verho ging vaak - zeker in vergelijking met de periode 2009-2014 - be scheiden. Gemiddeld gaat het om een kleine twee procent, ofwel 13 euro voor een gezin met een ei gen woning. Dat is ongeveer ge lijk aan dit jaar. Behalve in Vlissingen kunnen ook de inwoners van Goes en Ter- neuzen volgend jaar een aanzien lijk hogere aanslag in de bus ver wachten. Goes heeft weliswaar nog geen concrete tarieven be kendgemaakt, maar kondigt wel een verhoging van de afvalstof fenheffing aan met zeven pro cent. De rioolheffing stijgt er met vier procent, zo is het voorne men. Terneuzen wil de belastin gen en heffingen met drie pro cent verhogen. Borsele is komend jaar de grote uitzondering in Zeeland. De ge meente wijkt af van de algehele trend om de belastingen en hef fingen jaar op jaar te verhogen. De tarieven blijven in 2017 alle maal gelijk. In de gemeenten Hulst, Kapel- Vlissingen is hard op weg de duurste gemeente van Zeeland te worden le, Noord-Beveland, Tholen en Veere is het financiële leed ook te overzien. Daar blijft de lasten stijging voor een meerpersoons- huishouden volgend jaar beperkt tot een tientje of minder. Tholen verhoogt alleen de onroerende zaakbelasting, waardoor de woon lasten voor huurders gelijk blij ven. In Middelburg, Sluis, Rei- merswaal en Schouwen-Duive- land varieert de stijging voor ge zinnen in een koophuis van 11 tot 16 euro. Ranglijst Op de ranglijst van 'goedkope' ge meenten zal voor Zeeland in 2017 weinig veranderen. Veere is en blijft koploper en zal de voor sprong op de nummer twee, Goes, zelfs wat vergroten. Het brons is opnieuw voor Noord-Be- Wat betekenen de gemeentelijt 2016 €635,- 2017 €659,- Noord-Beveland 2016 €661.- 2017 €671,- €134,- €122,- €141 Middel! veland. Borsele heeft bijna het gat met de subtop gedicht, maar staat nog altijd zevende. Schouwen-Duiveland blijft ook komend jaar de duurste ge meente. Daar betaalt een gezin met een koopwoning gemiddeld Een Zeeuws gezin met een koophuis is dit jaar gemiddeld 721 euro aan de gemeente kwijt. In 2006 was dat nog 523 euro. Daarmee zijn de lokale lasten in tien jaar tijd met bijna 200 euro gestegen. Hulst en Tholen waren in 2006 nog de duurste Zeeuwse gemeenten, maar zij hebben de afgelopen tien jaar hun tarieven het minst verhoogd. Een Thools gezin is nu 122 euro meer kwijt dan in 2006, een meerpersoons- huishouden in Hulst 134 euro. Ook in Kapelle, Middelburg, Noord-Beveland en Veere gin gen de lokale lasten minder dan gemiddeld in Zeeland omhoog. Schouwen-Duiveland is in middels de duurste Zeeuwse ge meente. Daar is de stijging van de lokale lasten sinds 2006 ook het grootst: 305 euro, ofwel bijna 60 procent meer. Vlissingers zagen de jaarlijkse aanslag eveneens fors toene men, in totaal met 277 euro. In Terneuzen - in 2006 nog de goedkoopste Zeeuwse gemeente - is de toename verhoudingsge wijs het sterkst: 65 procent. Het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO) vergelijkt elk jaar de lokale lasten van alle (ongeveer 400) Nederlandse ge meenten. In 2006 stonden nog negen van de dertien Zeeuwse gemeenten in de landelijke top 100 van goedkope gemeenten, met Terneuzen en Goes op de derde en vierde plaats. In 2008 was Terneuzen zelfs nummer 1. Dit jaar telt de top 100 nog maar vier Zeeuwse gemeenten: Veere (49e plaats), Goes (50), Noord-Beveland (77) en Middel burg (83). Hulst is sinds 2006 als enige in de provincie op de rang lijst gestegen: van 224 naar 189. dinsdag 1 november 2016 U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Museum Beatrix Meindertsma Marktstraat 7, Aardenburg Column A. G. Vluggen Hoge Stelle 21, Nieuw- en Sint Joosland Vrienden Evert van Wijk schreef Valse vrienden, een boek over de re latie met onze zuiderburen. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Trein G. Fongers Roompot 9, Arnemuiden Kustpact Aat de Jong Grote Sternstraat 87, Middelburg Wéér wat meer h Rolf Bosboom Vlissingen Bij alle berekeningen is uitgegaan van de gemiddelde WOZ-waarde van de betreffende gemeente, een watergebruik van 127 kubieke meter per jaar en een meer- persoons huishouden met een eigen woning. Alle bedragen zijn in euro's per jaar. Stijging van lokale lasten in de afgelopen 10 jaar Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 92