u Provincie wil geen 60 op Hoekseweg Dorpsraden zoeken elkaar op over de gemeentegrenzen ■VLAANDEREN 7 Timothy van Damme zet Zeeland op de kaart voor liefhebbers „Wat er zo leuk is aan stripbeurzen? Dat je met gelijkgestemden bent. Om je heen alleen strips." Timothy van Damme uit Terneuzen is gek op strips. Thuis heeft er enkele duizenden staan en iedere maand of dan toch zeker om de maand, gaat hij wel naar een stripbeurs. Altijd de provincie uit, want strip beurzen kent Zeeland niet. Tot die ingeving: „Ik dacht -met enige naïviteit- zo'n stripfestival... Dat hebben we in Zeeland nog niet." Een jaar lang is Van Damme met de organisatie bezig geweest. Zaterdag kan hij dan over zijn ei gen Zeeuwse stripbeurs lopen. Honderdvijftig meter lang schrij vers, tekenaars en handelaren. Danker Jan Oreel is present. Van zelfsprekend. De Zeeuwse stripte kenaar en illustrator maakte voor Van Damme de poster voor het festival. Iris Compiet, gewoon uit Terneuzen, timmert als illustratri ce internationaal aan de weg. Ook zij is er zaterdag bij. Grote en minder bekende na men wist Van Damme naar Ter neuzen te halen. „Zonder anderen te kort te willen doen, ben ik wel heel erg blij dat Romano Mole naar komt." Molenaar is de teke naar die Jerommeke uit Suske en Wiske als J.rom een nieuw leven als gouden superheld geeft. Bij an- deren is hij bekender als de nieu we tekenaar van de legendarische stripreeks Storm. Soms lijkt het alsof de glorieda gen van het stripalbum achter ons liggen. Tijdschriften als Eppo en Kuifje overleefden de jaren negen tig niet. Alleen de bekendste reek sen als Suske en Wiske en Asterix zijn overal verkrijgbaar. Gespeciali seerde stripzaken zijn grotendeels omgevallen. Van Damme relati veert het „Fysieke winkels sluiten maar er komen veel webwinkels bij. Kinderen zien overal wel car toons. Ook op televisie. Het ver schuift eerder naar wat flitsen- Fysieke winkels sluiten, maar er komen veel webwinkels bij der." Minder, niet echt, volgens Van Damme. „Kijk maar eens naar alle comic-cons die steeds va ker worden georganiseerd. Die trekken duizenden bezoekers." Een beetje naar het voorbeeld van de grote comic-conventies, trekt Van Damme zijn beurs ook een beetje breder dan stripboeken alleen. Stripboeken, superhelden en superschurken als Darth Vader gaan prima samen. De Dutch Gar rison is ook op de beurs aanwezig. Zestien leden van het garnizoen zullen, gekleed in kostuums uit de Star Trekfilms, op de foto gaan met wie dat wil. Later die dag brengen de stormtroopers ook een bezoek aan de kinderafdeling van ZorgSaam in Terneuzen. „Ik wil het echt familievriende- lijk neerzetten. Vandaar ook dat er ook van alles voor de kleinsten te doen is. We hebben een springkas teel, Lego, tekenen en knutselen." Ook aan de allerkleinsten heeft hij gedacht. Kinderdagverblijf Het Kootertje houdt een oogje in het zeil tijdens de beurs want pappa- Die droomt, net als vroeger, weg bij Storms vriendinnetje Rood haar. Stripbeurs Terneuzen. Zater dag van to.oo tot 17.00 uur in het Zeldenrust Steelant College. Toe gang 3 euro. Kinderen tot en met twaalf jaar gratis. De provincie weigert de hele Hoekseweg langs de dorpskern van Hoek tot 6o-kilometerzone om te bouwen. De noodzaak zou ontbreken. De dorpsraad Hoek is het daar niet mee eens en gaat, aldus voor zitter Iwan de Groote, een laat ste poging wagen om de maxi mumsnelheid terug te krijgen van 80 naar 60 kilometer per uur. „Huizen staan er vlak langs. Be woners hebben er last van het verkeer. Nu wordt er vaak 100 ge reden, met 60 eerder 80, dan heb ben we al gewonnen." De Hoekseweg is deels al een 60 km-weg, aan de zuidkant. Een stukje bij de bushalte komt daar nog bij. De Groote: „Het moet dan toch mogelijk zijn de rest mee te nemen, al was het maar waar huizen vrij dicht bij de weg staan." Iets heeft de dorpsraad al wel 'binnen'. De provincie en ge meente steken elk geld in aanpas sing van de verkeerssituatie bij de bushalte, zodat auto's niet meer zomaar de Hoekseweg op kunnen rijden. In loop van 2017 wordt dit aangepakt. De dorps- en wijkraden van veer tien kernen uit de gemeente Hulst werken al samen sinds 2003. Een paar keer per jaar ko men ze bij elkaar om te adviseren en te overleggen. Over bijvoor beeld de openbare wegen of plan nen voor een hele wijk. Die sa menwerking is vastgelegd bij de gemeente Hulst en heeft veel voor delen, zegt dorpsraadvoorzitter Robert Asselman van Kloosterzan de. „Wethouder Diana van Dam me is er ook enthousiast over." Hij kwam met het plan voor een samenwerking die gemeentegren zen moet overschrijden. De eerste verkennende gesprekken met de dorpsraden van Biervliet (Terneu zen) en IJzendijke (Sluis) zijn al gevoerd. „We kwamen elkaar weieens te gen bij de Zeeuwse Vereniging van Kleine Kernen (ZVKK) en zo is het idee ontstaan. Het is interes sant om te zien hoe dorpsraden dingen aanpakken in de andere ge meenten. Het is een kijkje bij el kaar in de keuken. En je hoeft niet steeds opnieuw het wiel uit te vin den als je ergens tegenaan loopt." De samenwerking wordt ook uniek. „Voor zover ik weet ge beurt dat nog nergens anders in Nederland", zegt Asselman. Leef baarheid is het uitgangspunt. „We zijn geen actiegroep, we willen el kaar versterken. We willen als dorpsraden gezamenlijk optrek ken met alle partijen, zoals ge meenten en bijvoorbeeld ook het waterschap en Rijkswaterstaat." In februari worden de gesprek ken met de dorpsraden van Bier vliet en IJzendijke voortgezet. dinsdag 1 november 2016 Wegdromen bij Roodhaar op de Stripbeurs Terneuzen Guido van der Heijden De strip is bij lange na niet dood. Integendeel. Timothy van Damme organiseerde de Stripbeurs Terneuzen. fotocamileschelstraete —Timothy van Damme, organisator Info: www.stripfestivalterneu- zen.nl Harmen van der Werf Hoek Kennis delen, elkaar adviseren en ervaringen uitwisselen. Dorpsraden uit de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten zien de voordelen van samenwerking. Sophie Stockman Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91