NIEUWS 7 Australië verwelkomde gisteren koning Willem-Alexander en Maxima. Het staatsbezoek is perfect getimed, na alle negatieve publiciteit van de voorbije weken. dinsdag 1 november 2016 Het koningspaar kijkt toe bij een ceremonie van de Aboriginals. Er is zang, dans en met sandelhoutbladeren worden stressfactoren verdreven, fotos robin utrecht Jeroen Schmale Perth Is het een merkwaardig toe val of een statement van jewelste? Op de eerste dag van het bezoek aan Australië draagt Maxima in Perth een juweel van de laatste weken zo veelbesproken Juliana. De vorstin viste niet het meest bescheiden exemplaar uit de koninklijke siera- denkist: over haar japon hangt Juliana's collier in de vorm van een hart. En dat net nadat zo veel negatie ve publiciteit rond de geliefde grootmoeder van haar man de af gelopen weken uit allerlei archief kasten sijpelde. In de biografie die Jolande Withuis vorige week pre senteerde komt naar voren dat haar ministers Juliana geestesziek noemden in een kabinetsberaad en haar huwelijk met de losbandi ge Bernhard nog bedroevender was dan alom werd aangenomen. Op hetzelfde moment werden in de Tweede Kamer flinke woorden gebruikt om de vermeende fiscale goocheltrucs te duiden die Juliana en Bernhard bedachten. Andere recente commotie had niets met Juliana van doen, maar alles met haar opvolgers: de toela ge die kroonprinses Amalia ont vangt vanaf haar 18de. Maar ook het regeringstoestel dat leeg van en naar Oceanië vliegt om ter plek ke het koninklijke gezelschap te vervoeren en de verkoop van voor werpen uit de kunstcollectie van de Oranjes aan buitenlandse par tijen. Het was de afgelopen weken stof voor satire in media en discus sies op internet, in brievenrubrie ken van kranten, op verjaardagen en bij de koffieautomaat. Voordat het koningspaar daar eventueel op ingaat in Nieuw-Zee- land, is het eerst acht dagen lang hoofdzakelijk 'all smiles', op een moment dat een publicitaire bries in de rug welkom lijkt voor het draagvlak waar de monarchie op steunt. Waar beter dan in Austra lië - het land dat de zojuist losge barsten zomer net zo hartstochte lijk koestert als het koninklijke be zoek uit Nederland. Geheel naar de eer van het gast land zijn Willem-Alexander en Maxima op de eerste dag zo 'laid back' als het maar zijn kan. Oké, bij de Welcome to Land-ceremonie door de Aboriginals staan de blik ken nog serieus. Er is zang, dans en met rokende sandelhoutblade ren in schalen worden - o fraaie symboliek - stressfactoren verdre ven. Het werkt, blijkt bij de vol gende programmaonderdelen in het prachtige havenplaatsje Fre- mantle. Hier onthult het koninklij ke koppel de tinnen schaal die de Nederlandse reiziger Dirk Hartog exact 400 jaar geleden achterliet, als bewijs van zijn kortstondige bezoek aan het westen van Austra lië. Het was de eerste keer dat een Europeaan dit deel van het nog te ontdekken land aandeed. De deel staatpremier van West-Australië merkt op dat Hartog hier toch maar mooi ruim anderhalve eeuw eerder rondliep dan de veel beken dere James Cook. De koning, olijk: „James wie?" En in het volgende museum, de Shipwreck Galleries, komt Willem-Alexander helemaal op stoom. Hij krijgt de curator die hem en Maxima rondleidt meerde re malen stil. Bijvoorbeeld als hij uitlegt dat Nieuw-Zeeland zo heet omdat Holland en Zeeland onder elkaar liggen. Daarom noemden de Nederlandse kaartenmakers in de 17de eeuw de nieuw ontdekte landen Nieuw-Holland (later Au stralië) en Nieuw-Zeeland. En dat de schippers die hier aanmeerden zeiden dat ze uit Holland kwa men en niet uit Nederland. Daar om, doceert de koning, staat zijn land in een groot gedeelte van de wereld bekend als Holland. De curator, verbluft: „Dat wist ik niet. Ik zal het toevoegen aan de informatie die ik bij rondleidin gen geef. En zeggen dat ik het uit betrouwbare bron gehoord heb." Eindpunt: het bewonderen van restanten van de Batavia, die aan de kust van West-Australië ver ging. Bij zijn vorige bezoek aan de ze regio, in 1997, dook Willem- Alexander zelf ook naar de wrak stukken. „Dat was twintig jaar ge leden." „Negentien", verbetert zijn echtgenote hem vergeefs. „Nee, twintig." Maxima heeft echter gelijk. In de middag begint Willem-Alexan der zijn speech met de woorden: „Negentien jaar geleden was ik hier ook..." Ver weg van huis heeft de vorst geen last van onderzoekers, parle mentariërs en satirici. De enige die hij hoeft te vrezen is zijn vrouw. Maxima droeg bij haar bezoek aan Perth een collier, die van de vorige week veelbesproken Juliana (foto links) is geweest. Staatsbezoek had op geen beter moment kunnen komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8