staking personeel NS 5 op de deur klopt' A Ruim miljard zorggeld van gemeenten blijft ongebruikt SUPER STUWT Er is een tekort aan voedsel, aan brandstof, aan een humane behandeling Samsung Galaxy S7 worden gebracht. Volgens Iraakse officieren hangen overal witte vlaggen en doeken aan gebrou wen en uit ramen, het teken van burgers dat zij zich niet met de strijd zullen bemoeien. De naar schatting één miljoen inwoners krijgen het advies om binnen te blijven. Amerikaanse adviseurs schat ten het aantal IS-strijders in het stadscentrum van Mosul op 3.000 tot 5.000. Daarbuiten zou den nog eens 1.500 tot 2.500 zwaarbewapende extremisten opereren voor verrassingsaanval len. Onder hen 1.000 buitenlan ders die als eersten worden aange wezen voor zelfmoordacties. De Iraakse bevolking volgt de slag om Mosul met hulp van de 'Vrijheidsstudio' van tv-presenta- tor Bakr Mahmoud Mahdi in Er- bil, in Iraaks Koerdistan. Mahdi die werkt voor de particuliere zender Nineveh TV, laat enkele keren per dag inwoners van Mo sul aan het woord die zich via de telefoon melden. Zij klagen over het leven onder Daesh, de Arabische bemaning voor Islamitische Staat. Een van hen is Umm Nour. „We leven in crisis. Er is een tekort aan voed sel, aan brandstof, aan een huma ne behandeling door de crimine len van Daesh", aldus Nour. Volgens Mahdi kan zijn show ook worden gevolgd in Mosul zelf. In elke uitzending die twee uur duurt, laat hij gemiddeld 90 mensen aan het woord. Daarbij spreekt hij hen ook bemoedigend toe. De tv-presentator weet uit ei gen ervaring hoe het leven onder IS is. Hij is afkomstig uit Ramadi dat eerder dit jaar werd heroverd op de fundamentalisten. Het aantal belletjes uit Mosul wordt wel met de dag minder. Mensen die bellen, lopen de kans door IS hard te worden gestraft. Maar er zijn voor Mahdi voldoen de bellers uit de rest van Irak die familieleden en kennissen in Mo sul een hart onder de riem wil len stelen. Of mensen die het of fensief toejuichen en al de ko mende nederlaag van IS in Mosul toejuichen. „Heb geduld", vraagt Abu Ba- rek, aan familie in Mosul. „Blijf alsjeblieft in huis totdat de vrij heid op de deur klopt." rest van de medewerkers klei ner." Schattingen van het aantal me dewerkers dat gisteren aanwezig was, lopen uiteen van zeker hon derd medewerkers volgens de NS tot wel vijfhonderd personeelsle den in de ogen van FNV Spoor. De gevolgen voor de reizigers ble- Het personeel wist niet eens dat de machinist niet zou komen opdagen ven gisteren binnen de perken. „Naar schatting moesten enkele honderden reizigers een trein la ter pakken", licht de NS-woord- voerder toe. Volgens Rikus Spit horst van reizigersorganisatie Maatschappij Voor Beter OV moet de macht van machinisten niet worden onderschat. „Het spoor is heel kwetsbaar voor sta kingen. Een handjevol machinis ten kan het hele spoor platleg gen." De Amsterdamse acteur Clift Bell (39), die speelt in de serie Vlucht HS13 met Katja Schuur man, is één van de door de sta king gedupeerde reizigers. Hij trok een sprintje om de trein naar Enkhuizen te halen, maar hoort dan dat die trein blijft staan. „Ik vind het chaotisch. Het personeel op het perron wist niet eens dat de machinist niet zou ko men opdagen." Hij spoedt zich naar een volgende trein om de op names te kunnen halen. Mederei zigers Erwin de Jong (26) en Mitch Komen (22) kunnen meer begrip opbrengen voor de acties van het rijdend personeel. „Ik wil ook niet continu voor dezelfde klant werken", verklaart Mitch. De online marketeers uit Venhui zen in de kop van Noord-Hol land malen er niet om dat ze een trein later moeten pakken. Er- win: „De metro had vertraging dus we haalden die trein toch al niet meer." Nederlandse gemeenten hiel den vorig jaar een bedrag van bijna 1,2 miljard in hun zak dat was bedoeld voor jeugdzorg en andere maatschappelijke taken. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Sinds begin vorig jaar zijn veel zorgtaken door het kabinet overgeheveld naar gemeenten. Ze ontvingen voor maatschap pelijke ondersteuning en jeugd zorg 13,8 miljard euro. Hier hiel den ze dus bijna 1,2 miljard eu ro aan over. De inkomsten kwa men voornamelijk van het Rijk. Dat er geld op de plank blijft lig gen is opmerkelijk omdat veel gemeenten in het afgelopen jaar juist hebben aangegeven een tekort te hebben. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) wil dat er onder zocht wordt dat het geld niet op ging. Overigens is het restant niet verloren, maar wordt het dit of volgend jaar besteed aan onder andere jeugdzorg. j 120 min in NL en EU E 3000MB data (4G) lerf Tl:l.ll2 kpn VJL T KLEURENPRACHT dinsdag 1 november 2016 vol witte lakens Umm Nour, inwoner Mosul —Gestrande reiziger DEN HAAG Vlinders doen zich tegoed aan fruit in het Alaris vlinderpark in het Duitse Wittenberg. Ongeveer 600 van deze kleurige dier tjes worden dezer dagen overgebracht naar de Wildlands Ad- venture Zoo in Emmen. fotowaltraudgrubitzsch/epa SALE! GEHOORD T-jJ Of: 120 min 6000MB: €33/mnd slechts per maand s echts per maand TI-IJ: 2 Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1103(1) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6