Ouders klagen over dure school-iPad 69.- 3 dagen Bergen Treinen staan stil door 4 NI 'Blijf alsjeblieft in huis totdat de vrijheid Commando's leveren voor het eerst slag in de stad zelf, op 5 kilometer van het centrum. De geallieerden zijn bij de stadsgrens gestopt. Ouders doen steeds vaker hun be klag bij vertegenwoordiger Ou ders Onderwijs, kloppen bij de Stichting Leergeld aan voor finan ciële hulp of wenden zich tot ver zekeraar Arag met vragen. Een ta blet kost al gauw honderden eu ro's. De ouders mogen van Ouders Onderwijs wel wat harder klagen. „Veel ouders kennen de regels niet en betalen gewoon", aldus medewerker Mark Weghorst. „Ze weten niet dat ze helemaal niet voor de kosten hoeven op te draaien." Gezinnen komen er veelal bij toeval pas achter dat de school zich niet aan de regels houdt, als de iPad al is gekocht. Weghorst: „Via via horen ze dat wat de school doet eigenlijk niet mag, maar ze willen de relatie met school niet op het spel zetten, dus klagen ze niet snel." Regels Middelbare scholen stappen steeds meer over op het gebruik van digitale leermiddelen. In hun begroting houden ze er rekening mee dat de ouders voor de aan schaf opdraaien. Maar de regering heeft strikte re gels omtrent de aanschaf van digi tale middelen. Als de tabiets nood zakelijk zijn om de lessen te vol gen, zijn scholen verplicht die zelf te betalen voor hun leerlingen. Al le verplichte lesstof komt voor re kening van de scholen, daar mo gen ze hooguit een vrijwillige bij drage voor vragen. -- Behoren de iPads niet tot het ver plichte lesmateriaal, dan ligt de zaak ingewikkelder. Scholen hoe ven de tabiets dan niet aan te schaffen, maar evenmin kunnen ze de ouders daartoe dwingen. Hooguit mogen ze in een derge lijk geval een vrijwillige ouderbij drage vragen. Vrijwillig Veel scholen laten na te vermel den dat de bijdrage vrijwillig is, andere komen met een betaalrege- ling op de proppen of bieden ouders een korting aan. De Stichting Leergeld merkt dat ouders het bedrag lang niet altijd kunnen ophoesten. Zij vragen Veel ouders kennen de regels niet en betalen gewoon voor een tablet hulp bij de stichting, maar die ver goedt in principe geen iPads. „We proberen altijd met de betreffen de scholen in gesprek te gaan", zegt directeur Gaby van den Big- gelaar. Als scholen de aanschaf blijven verplichten, meldt de stich ting dit bij de Onderwijsinspec tie. Sectororganisatie VO-raad vindt dat tabiets en laptops als officiële leermiddelen moeten worden er kend. Nu krijgen middelbare scho len geen geld voor de iPads, waar door ze de hand ophouden bij de ouders. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over de schoolkos ten. Hoewel de schoolboeken sinds een paar jaar gratis zijn, krij gen ouders hogere rekeningen voor digitale leermiddelen, blijkt uit een brief van staatssecretaris Dekker. incl. diner Wildlands Zoo hotel 3 dgn Twentediner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Na twee weken van hevige ge vechten rond de tweede stad van het land heeft het Iraakse leger het laatste dorp bij Mosul, Bazwa- ya, heroverd op Islamitische Staat. Daarmee ligt de weg open voor het offensief naar het stads centrum. Elite-onderdelen van het Iraakse leger zouden dat van uit het oosten en het zuiden tot op 5 kilometer afstand hebben be reikt. Iraakse generaals hamerden er op dat de strijd in Mosul, in 2014 ingenomen door IS, alleen zal worden gevoerd door het rege ringsleger. Eenheden van de Koerdische peshmerga en sjiiti- sche milities zijn bij de stads grens een halt toegeroepen. Daarmee geeft Bagdad gehoor aan de eis van onder meer Ttir- kije en internationale coalitiege noten om Mosul alleen met ei gen soldaten in te nemen. Turkije vreest een te grote invloed van de Koerden in Noord-Irak en de coalitiegenoten willen een sjiiti- sche bijltjesdag onder de overwe gend soennitische bevolking van Mosul voorkomen. Bij hun opmars in Mosul, uitge voerd met behulp van onder meer pantservoertuigen, waaron der zware Abrams-tanks van Amerikaanse makelij, kregen de 'special forces' steun van artillerie- en mortiervuur. Volgens generaal Haider Fadhil probeert Islamitische Staat met zelfmoordacties - met auto's vol explosieven - de Iraakse opmars tot staan te brengen. De Hum- vees, door IS buitgemaakt op het Iraakse leger, konden met gericht vuur op afstand tot ontploffing Zeker tien treinen reden niet door een actie van ontevreden machinisten en conducteurs. Zij kwamen gisteren tussen 17.00 en 19.00 uur bijeen in Amsterdam voor een werkoverleg omdat zij het niet eens zijn met de voorge nomen nieuwe dienstregeling. De angst bestaat dat met de nieu we dienstregeling, die op 11 de cember ingaat, het 'rondje om de kerk' weer terugkomt. Het rij dend personeel is bang dat hier door minder variatie komt in de trajecten die zij moeten afleggen. Verder zijn ze het niet eens met het besluit van NS om de tweede conducteur op dubbeldekkers te schrappen. Het rijdend personeel en Vakbond FNV vrezen dat hier door hun veiligheid in gevaar komt. De actie van gisteren werd niet officieel gesteund door de groot ste vakbonden FNV Spoor en WMC. Vandaag verloopt het ulti matum van de vakbonden en gaan die het gesprek aan met de NS-directie over de klachten van het personeel. „De NS-directie moet echt met oplossingen ko men", verklaart Andries van den Berg van FNV Spoor. „Het perso neel is witheet. Meer stakingen kunnen we niet uitsluiten." Vol gens FNV Spoor zijn de medewer kers veel te laat op de hoogte ge bracht van de wijzigingen in hun nieuwe roosters. „Mensen voelen zich klem gezet." De NS erkent dat er minder va riatie zit in het nieuwe dien strooster. Dat komt volgens het staatsbedrijf ook doordat er bij nieuwe treinen zoals de nieuwe sprinters en de hogesnelheidslijn wordt gewerkt met vaste mede werkers om kinderziekten tegen te gaan. NS-woordvoerder Erik Kroeze: „Daardoor is de taart die we hebben te verdelen voor de dinsdag 1 november 2016 Ouders klagen over de hoge aan schafkosten van tabiets voor de lessen van hun kinderen. Middel bare scholen stellen de aan schaf van digitale leermiddelen verplicht, terwijl ze hooguit een vrijwillige ouderbijdrage kunnen vragen. Ellen van Gaaien Utrecht rjtm WW V r Mark Weghorst Voor maar: Gelegen aan de kust in kunstenaarsdorp Bergen, omringd door de Schoorlse Duinen! 2 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Hotel Marijke (8,0) O 1 keer een 3-gangendiner Gratis gebruik van wifi en wandel- en fietsroutes Al. i UaA Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 4* Hampshire Hotel - Emmen (8,1) 2 nachten incl. ontbijt Entree Wildlands Zoo O O 50 Gratis parkeren en wifi O^r 3* Hotel Tubbergen (7,7) 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx een 3-gangendiner CO 50 Gratis parkeren en wifi J*» Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Centrum Mosul Hans van Zon Rotterdam/Mosul Leden van een sjiitische mili tie maken het overwinningste ken vanuit de achterbak van een truck, op weg naar Mosul. FOTO AHMAD AL-RUBAYE/AFP Onder machinisten en conduc teurs bij Amsterdam Centraal brak gisteren een kortstondige wilde staking uit. „Het perso neel is witheet." Marcia Nieuwenhuis Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5