'V i e: 8 Pieken als de interne klok het graag wil Tocht, vocht of schimmel in huis? Dan gaan vrouwen vaker naar de huisarts Spieren hebben het ver mogen om het zuur stofverbruik te laten toenemen als meer energie nodig is. We tenschappers van de Northwestern Univer siteit in het Ameri kaanse Evanston ont dekten dat de biologi sche klok van muizen ook van invloed is: als nachtdier gebruiken ze hun spieren 's nachts veel efficiënter dan overdag. Deze interne klok (bij dieren en bij mensen) geeft aan wanneer het binnen een periode van 24 uur tijd is om te gaan sla pen, te eten en wakker te worden. Hoewel het om een studie bij muizen ging, is het een interessante ontdekking, zegt arts onderzoeker Kasper Janssen van NapAt- Work. Dit bureau advi seert bedrij ven om werkne mers af en toe een dutje te laten doen. Janssen was overigens niet be trokken bij de studie. „In een ander onder zoek werd vorig jaar al aangetoond dat de bio logische klok de presta ties van atleten beïn vloedt. Ochtendmen sen pieken met hun prestaties rond het middaguur, avondmen sen pieken in de avond." Renée van Brakel (63) uit Lewedorp was docent Frans. Ze verruilde haar vaste baan voor een carrière als stemacteur. „Het gaat me lukken. Punt." ijf jaar was ik toen ik met vi oolspelen begon en dertien jaar later wilde ik naar het con servatorium. Mijn moeder, die mu ziekdocente was, waarschuwde: solo muzikant is een eenzaam beroep, dat past niet bij jou. Ik boog mijn viool op, ging Schoevers doen en werd se cretaresse. Daar viel mijn vaardigheid met de Franse taal op, wat hem wel licht zat in mijn Hugenotenroots. Voor mijn plezier volgde ik een oplei ding Frans en voor ik het wist, stond ik voor de klas. Jarenlang lag mijn viool werkloos in zijn koffer, maar op mijn achten dertigste kreeg ik een overbuur vrouw die viooldocente was. Ik stofte mijn viool af en studeerde net zo lang op delen uit de vijfde symfonie van Beethoven tot ik auditie kon doen bij het Zeeuws Orkest. Ik werd toegela ten, tot mijn grote vreugde." Hoorspelletjes „Behalve instrumentale muziek heeft ook de menselijke stem me al tijd gefascineerd. Waar een ander fo to's maakt, maak ik geluidsopnamen. Als kind maakte ik met mijn broertje hoorspelletjes, die we opnamen met een bandrecorder. En als mijn moe der poppenkastvoorstellingen gaf, ging ik met haar mee: stemmetjes verzinnen. Eenmaal volwassen bleef ik stemmetjes bedenken en nadoen, bijvoorbeeld als ik een reclame hoorde op de radio. Mijn eerste man kon zich daar geweldig aan ergeren. 'Moet dat?', vroeg hij dan. Mijn huidige man hoor je gelukkig niet piepen als ik het stemmetje van Mickey Mouse onder de knie probeer te krijgen aan de hand van oude Disneyfilmpjes op YouTube. Omdat ik wilde ontdekken wat ik kon met mijn stem, deed ik een op leiding tot stemacteur. Mijn docent nodigde me daarna uit voor de ver volgopleiding. Ik voelde dat ik op het juiste spoor zat, luisterde naar mijn hart en zegde het onderwijs afgelo pen zomer vaarwel. Stemacteren is ontzettend leuk, maar de juiste tone of voice vinden is soms lastig. Wat wil de klant, wat is de doelgroep, moet het spits, verleidelijk, streng, vrien delijk? Dat stemgeluid zo sfeerbepa lend kan zijn, boeit me mateloos. Ik zou graag documentaires inspreken. Mijn stemgeluid is nu nog wat te be trokken. Het mag juist zakelijker. Dus daar moet ik nog aan schaven. Mijn man hoor je niet piepen als ik Mickey Mouse onder de knie probeer te krijgen Inmiddels heb ik mijn eerste klus binnen: ik mag het verhaal van Peter en de Wolf lezen als het blazersen semble Klassiek van Dichtbij, onder deel van Het Zeeuws Orkest, het ge lijknamige muziekstuk van Prokofjev speelt. Dat is volgend voorjaar in de Zeeuwse Concertzaal. Mijn baan als lerares opzeggen voelde als een juiste beslissing. Tege lijkertijd sloeg de paniek toe. Mijn vaste salaris, dacht ik. Wat heb ik ge daan? Maar dat was maar even. Ik ver trouw erop dat ik een goed inkomen ga vergaren met inspreken. Ik wil stemacteur zijn. Punt. En dat gaat me lukken ook." SLECHTE LUCHT dinsdag 1 november 2016 PZ Muizen gebruiken hun spieren 's nachts effi ciënter dan overdag. Hun biologische klok regelt dat. Een soort gelijk mechanisme werkt ook bij mensen, zo blijkt uit Ameri kaans onderzoek. Arnoud Kluiters 'Mijn stem mag nog wat zakelijker worden' Paula Koster Renée van Bra kel vindt stern- acteren ontzet tend leuk. FOTO MECHTELD JANSEN Renée van Brakel Was Lerares Frans Is nu Stemacteur Hoe langer men sen doorbrengen in woningen met een slecht binnen klimaat, des te vaker en langer zijn ze ziek. Vooral vrouwen en oude ren bezoeken dan de huisarts. I en dikke trui dragen om de I gevolgen van een paar tochtende deuren te ondervan gen? Het helpt niet ie dereen, toont een stu die van de Universiteit Maastricht. Het ziekte verzuim van mensen in een woning met slechte luchtkwaliteit ligt 10 tot 15 procent hoger dan van mensen die beter wonen. Bij vrouwen en ouderen leiden slechte isolatie en ventilatie, maar ook achterstallig onderhoud zelfs tot 25 procent meer doktersbezoek. „Zij verblijven de meeste tijd thuis", zegt onderzoeker Nils Kok. „En hoewei dit niet di rect is onderzocht, ver wacht ik dat dit ook geldt voor thuiswer kers." Omdat soortgelijke ge gevens in ons land niet verkrijgbaar zijn, wer den de data van 55.000 Duitse huishoudens on derzocht. Was een wo ning toe aan renovatie of volstond een likje verf? Was sprake van tocht, vocht of schim mel? Ook werd geke ken naar leeftijd van de bewoners en het inko men. Met als onder zoeksvraag: hoe vaak gaan bewoners naar de dokter en hoe vaak zijn ze ziek? Kok: „Omdat Nederland en Duitsland eenzelfde klimaat en bouwomge- ving hebben, zijn de ef fecten vergelijkbaar met onze situatie. Klachten zoals hoofd pijn, slaapproblemen, huidklachten en irrita ties aan de luchtwegen kunnen het gevolg zijn van de kwaliteit van de woning." Het bouwjaar en het type zeggen veel over de kwaliteit van een woning. „Toch kan een milieuvriendelijke instal latie in een duurzaam modern huis tot meer problemen leiden dan een goed gereno veerde arbeiderswo ning." Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53