Billenkoek is beter dan praten, en andere fabels 5 Brein vrouw verandert maandelijks -i belangrijk. Ze gedroegen zich keurig als we hen ergens mee naartoe na men. Ze hebben niet echt zwaar ge- puberd." Piet: „Ik denk dat als je kinderen een zekere vrijheid geeft, ze minder snel iets stiekem zullen doen. Alles ver bieden helpt niet, dan doen ze het juist." Mieke: „En dingen verplichten, zoals naar huis komen met Kerstmis werkt ook averechts. Ik heb liever dat mijn kinderen het hele jaar door graag bij ons thuis komen, dan alleen met de feestdagen. Ik geef sowieso weinig om Kerst. Zit het liefst met een gebakje en een kerstfilm thuis op de bank." Een kind hoeft niet perfect te zijn, maar wel gelukkig Mieke: „Vroeger leerde je meestal niet door. Je ging gewoon werken op je zestiende. We wilden graag dat onze kinderen meer opleiding zou den krijgen, maar dat was niet het allerbelangrijkst." Piet: „Ze deden het best goed op school. De twee oudsten hebben ge studeerd, al duurde het bij de mid delste wel een tijdje voor ze de juiste richting vond." Mieke: „De jongste was niet zo van het leren, maar heeft nu een prima baan. Twee van de drie hebben een gezin. De middelste heeft net een nieuwe relatie. Ze valt op vrouwen. Ik dacht dat altijd al. Dat maakt ons niets uit, maar ik denk weieens dat het makkelijker is als je hetero bent." Piet: „Zou het?" Mieke: „Ja, het is echt niet overal geaccepteerd. Toch heb ik er nooit negatieve reacties op gehad. Hun opa had het niet leuk gevonden, denk ik. Volgens hem was het een ziekte." Geld moet rollen, als je doodgaat, neem je toch niets mee Mieke: „Wanneer ik iets zie dat ik leuk vind, dan koop ik het. En ik be zuinig niet op boodschappen. We hebben het goed, dat is ook weieens anders geweest. Toen de kinderen klein waren, hebben we financieel zware tijden gehad." Piet: „Ik koop hooguit een keer per maand wat voor mijn hobby, model bouwen. En ik lust graag een biertje. Ik vind eigenlijk dat iedereen tegen woordig te gemakkelijk koopt. Er is te veel van alles. Vroeger kocht je wat je nodig had, nu hebben we bijna nooit meer iets nodig." Mieke: „Hoewel het zou kunnen, sparen we nu niet. Voor een grotere aankoop zet ik wel eens wat geld op zij in een potje. De overwaarde van ons huis, dat is feitelijk onze spaar pot." Opvoeding „Fotomodel Doutzen Kroes was na haar bevalling in re cordtijd weer slank. Zij moet snel weer in bikini kunnen en paste haar eet- en beweegpatroon daar op aan. Braziliaans onderzoek toont aan dat moeders die borstvoeding geven per maand 0,5 kilo meer afval len. Na zes maanden kom je op 3 kilo. Niet veel dus." „Wetenschappelijk onder zoek of niet, als moeder vind ik het onmenselijk om je baby zo lang te laten hui len. Bovendien kleven er ri sico's aan als je niet gaat kij ken terwijl het kind mis schien in nood verkeert. Een andere studie raadt aan om het moment van troosten steeds verder uit te stellen. Daar voelden mijn vriend en ik meer voor. Toen slie pen ze op een gegeven mo ment door tot de volgende ochtend." „Geef je geen speen, dan gaat het kind misschien dui men en dat is slecht voor het gebit. En daarna is duimen moeilijker af te leren. Ik vond een Japans onderzoek dat aanraadt om de speen HORMONEN pas na twee jaar weg te ha len, want anders gaat het kind eerder duimen. En in plaats van de speen ineens weg te halen, bouw het af." „Een Amerikaanse studie beweert dat, maar dat wordt door andere wetenschap pers tegengesproken. Per soonlijk geloof ik dat lijf straffen een slecht idee zijn. Uitleggen of een kind even ouderwets in de hoek zetten Enig kinderen kunnen net zo gelukkig worden brengt de boodschap eerder over dat het kind iets heeft gedaan wat echt niet mag." „Dat klopt! We moeten niet te gauw in paniek raken als ons kind met een snotneus in de zandbak speelt. Dat helpt juist voor een betere weerstand." „Daar klopt niks van. Enig kinderen kunnen net zo ge lukkig worden als die met broertjes of zusjes." „Ik zou hier graag een be vestiging voor hebben ge vonden, maar diverse on derzoeken laten zien dat mensen zonder kinderen iets gelukkiger zijn dan die met kinderen. Oorzaken kunnen zijn dat ouders minder tijd voor zichzelf hebben, meer verantwoor delijkheid voelen en eerder moe zijn." tmnamm ocuimoirtw =nm* dinsdag 1 november 2016 PZ Onno Lakeman Moeder en hoogleraar lonica Smeets (37) werd tureluurs van alle adviezen toen ze zwanger was van Tex (6) en Rifka (1,5). In haar nieuwe boek onder zoekt ze aan welke op- voedtips je wél wat hebt. Hieronder reageert ze op enkele veelgehoorde adviezen. 'Door borstvoeding te ge ven valt de moeder na de bevalling sneller af door hoger calorieverlies.' 'De cry-it-out-methode (lekker laten huilen) is het beste voor huilbaby's.' 'Een fopspeen is slecht.' 'Als straf werkt billenkoek beter dan streng toespre ken.' —lonica Smeets 'Moderne kinderen zijn te schoon en krijgen eerder last van allergieën.' 'Een enig kind is ongeluk kiger dan die met broer tjes of zusjes.' 'Kinderen maken gelukkig.' Zoete kinderen eten geen suiker, lonica Smeets (Nieuwezijds, 17,95). Een klein hersen deel verandert bij vrouwen maande lijks in grootte. Kan die ontdek king bijdragen bij het oplossen van een premenstru- eel probleem? Eén op de twaalf vrouwen lijdt aan PMDD, een ern stige vorm van het zogeheten premen- strueel syndroom. Voorafgaand aan de maandelijkse menstruatie zijn ze lusteloos en heb ben heftige stem mingswisselingen. Het is de periode waarin het vrouwe lijk lichaam het hor moon oestrogeen extra aanmaakt. Onderzoekers van het Duitse Max Planck Instituut ontdekten dat die hormoonsverande ring gelijk opgaat met een verande ring in omvang van de hippocampus. Dat is een hersen- gebiedje dat een belangrijke rol speelt in onze stemming, emoties en herinneringen. Om PMDD beter te begrijpen willen de onderzoekers vast stellen welk maan- M Veran deren hormo nen de herse nen? FOTOSHUT- TERSTOCK delijks ritme het brein van een ge zonde vrouw volgt. Dat wordt daarna vergeleken met dat van vrouwen met de aandoening. —Arnoud Kluiters OTFSHORE'Bt^ lonica Smeets ontkracht opvoedfabels. fotoypedriessen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50