4 Gezond blijven, opvoeden; we zijn er dagelijks mee bezig. Wat leerde u van het leven en wilt u doorgeven aan anderen? Deze week: Piet en Mieke Versteeg uit Burgh-Haamstede. ZO DOEN WIJ DAT Vroeger was alles beter Mieke: „Ik heb een goede jeugd ge had, maar er was weinig van alles. Weinig speelgoed, geen luxe dingen. Vleeswaren aten we alleen in het weekend, doordeweeks at je een boterham met suiker." Piet: „Zo was het bij ons ook. En het was erg streng. Zelfs toen ik 27 was, moest ik nog om twaalf uur 's avonds thuis zijn. Anders ging de knip op de deur en kon ik in de schuur slapen. Ik had het niet zo naar mijn zin thuis, daarom ben ik langer in dienst geble ven dan moest. Dat zat hem vooral in mijn tweede moeder, mijn eigen moeder overleed toen ik zes was. Mijn stiefmoeder was heel christelijk en we moesten iedere zondag naar de kerk, ook na het stappen." Mieke: „Wij gingen wel, maar als we niet wilden, vond mijn vader het ook goed." Piet: „Over veel dingen werd niet ge sproken. Als er visite kwam, moest je naar buiten, dat ging alleen de grote mensen aan. Seks was al helemaal taboe." Mieke: „Maar de tijden veranderden. Toen wij ouder werden, was er meer bespreekbaar. Als jongste van zes kinderen was ik het meest verwend. Mijn oudere broers en zussen moch ten minder dan ik. En ze moesten kostgeld betalen. Ik hoefde dat niet." Piet: „Ik wel hoor. Een deel werd gespaard voor als je uit huis ging. Vroeger was dat normaal, je moest bijdragen in het gezin." Mieke: „Ik vond het niet nodig om dat aan onze kinderen te vragen. Je zorgt toch gewoon voor ze." Piet: „Ik vind het niet heel raar. Ze ker als ze groter zijn en zelf verdie nen. Of je nu met twee of met vier mensen in een huis gebruikmaakt van de douche of boodschappen doet. Dat maakt wel verschil." Mieke: „Ja, als er nu weer eentje thuis zou komen wonen, zou ik wel een kleine bijdrage verwachten." Maar niet alle verandering is verbetering Mieke: „Wij hebben best veel grote ontwikkelingen meegemaakt. Op het gebied van techniek bijvoorbeeld. Van alleen een radio en een telefoon met een hoorn naar de huidige tele visies en telefoons waar je alles mee kunt doen." Piet: „En dingen zoals het verdwij nen van het ziekenfonds, privatise ring van bedrijven en het openbaar vervoer. Doordat er steeds dingen veranderen, wordt er in mijn ogen ook veel geld weggegooid. Ik ben bang dat het door de vergaande auto matisering steeds moeilijker wordt voor mensen om werk te vinden." Mieke: „Toen iedereen een pc kocht en het internet kwam, wilde ik er eerst niet aan. Ik kon er niet mee omgaan en liet de kinderen internet- bankieren. Ik was bang om het fout Toen ik 27 was, moest ik nog om 12 uur thuis zijn, anders kon ik in de schuur slapen DE FAMILIE te doen. Toen ben ik uiteindelijk toch gaan oefenen en is het alsnog goed gekomen." Piet: „Vroeger was het leven eenvou diger. Er wordt nu veel meer van je verwacht." Mieke: „Je moet een goede opleiding hebben, een goede baan, een mooi huis, sporten, veel vrienden, kinde ren die het goed doen. Het is allemaal ingewikkelder geworden. Kijk naar de kinderopvang. Die van ons gingen twee keer per week een ochtend naar de peuterspeelzaal en dan betaalde ik anderhalve gulden. Nu is het niet te betalen en een hoop gedoe met toe slagen." Piet: „Maar ja, het kan bijna niet an ders voor werkende ouders." Mieke: „Ik vind de opvang ook wel goed voor de ontwikkeling van het kind. Maar drie dagen per week vind ik wel het maximale." Laatje kinderen los en ze komen naar je toe Piet: „We wilden onze kinderen niet opvoeden zoals we zelf zijn opge voed. We hebben gezegd 'dat doen we anders'. Ze mochten niet vloeken, stelen en liegen, maar ze hoefden geen 'u' te tegen ons te zeggen." Mieke: „En ze mochten altijd vriend jes en vriendinnetjes mee naar huis nemen. Gelukkig zijn ze altijd fat soenlijk geweest, dat vonden we wel dinsdag 1 november 2016 PZ 'Wij wilden het anders doen dan onze ouders' Mariska den Hartog 44 —Piet Versteeg A Piet Versteeg, 65, gepensioneerd ambulancechauffeur A Mieke Versteeg, 57 Samen beheren ze een kamphuis, waar bijvoorbeeld vereni gingen of scholen kunnen overnachten. Ze hebben drie dochters, van 34, 30 en 28, die het huis uit zijn. De vier kleinkinderen zijn kind aan huis. A Piet en Mieke Ver steeg hebben het goed. „Dat is ook weieens anders geweest." FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49