:wmmm 3 Üfetg Vier het leven 6 zelf een zoon verloren. Hij had veel vrienden, die net als wij oprecht heel verdrietig waren om zijn overlijden. Maar tijdens de nazit van de uitvaart was hun belangrijkste onderwerp van gesprek: waar gaat de komende wintersportvakantie heen? Ik was geschokt. Hoe konden de mensen zo luchtig met elkaar babbelen terwijl ik net mijn zoon had weggebracht en zo vol verdriet zat? Afschuwelijk vond ik het." Harmonie Het leerde haar een les die ze sinds dien in haar werk zorgvuldig toepast: „Ik houd altijd de nabestaanden goed in het oog, vooral als het tijdens de nazit gezellig wordt. Wat doet het met hen als er hard wordt gelachen en gepraat? Vinden ze het geen pro bleem? Prima. Maar als ik zie dat ze het er moeilijk mee hebben, vraag ik zo'n groepje vriendelijk of het wat rustiger kan. Ingrijpen moet subtiel en onopvallend, want het laatste wat je op een uitvaart wilt, zijn verve lende toestanden." In de afgelopen twee decennia heeft ze gezien hoe het belang van de nazit is toegenomen. „Het is een geïntegreerd onderdeel van de uit vaart geworden. Mensen kiezen vaak voor een uitgebreide nazit. Ze gaan naar een goed restaurant om samen te eten, het glas te heffen en herinne ringen op te halen aan de overledene. Of ze gaan naar het café om samen te drinken en te dansen. Mooie, bitter zoete bijeenkomsten zijn dat meestal. Er wordt gelachen, gehuild, gezongen, omhelsd, gezoend, ge knuffeld. Alles kan eigenlijk, zolang het maar in harmonie is met het ge- Een fijne, warme nazit kan enorm helpen bij het verwerken voel van de nabestaanden." Het heeft, denkt Siebrand, te ma ken met de voortschrijdende ontker kelijking. „Vroeger lag bij een uit vaart de nadruk op de liturgie. Een dominee of pastoor sprak, bad en voerde de verplichte godsdienstige rituelen uit. De rituelen hielpen de nabestaanden bij de verwerking van hun verlies. Nu zijn steeds minder mensen religieus, maar de behoefte aan rituelen is niet verdwenen. Men sen maken ze daarom zelf. Een be schilderde lijkkist, een diapresenta tie, kinderen en kleinkinderen die een voordracht doen. Vaak ook iets met licht en kaarsen, want veel ritue len zijn - meestal onbewust - afgeleid van de oude kerkelijke gebruiken. Na afloop met elkaar in alle rust de over ledene herdenken, is ook een ritueel en heeft de functie die vroeger de li turgie had overgenomen. Een fijne, warme nazit kan nabestaanden enorm helpen bij het verwerken van het verlies." Ook de Utrechtse rouwdeskundige Daan Westerink ziet hoe zelfbe dachte rituelen - zoals een uitge breide herdenking met drank, mu ziek, vrolijkheid én tranen - aan be lang zijn toegenomen. Zij plaatst het begin van die ontwikkeling halver wege de jaren tachtig van de vorige eeuw, toen jonge, homoseksuele mannen massaal begonnen te overlij den aan de nieuwe ziekte aids. „Velen van hen hadden een flam boyant leven geleid. Ze wisten dat ze zouden sterven en hadden de tijd om hun eigen uitvaart te organiseren. En die moest vooral niet ingetogen reli- ONLINE gieus zijn, zoals in die tijd nog ge bruikelijk, maar net zo extravagant als hun leven zelf. Vier mijn leven, was hun devies. Die houding is te genwoordig bijna gemeengoed." Natuurlijk blijft een uitvaart een moment van grote droefenis, aldus Westerink. „Het gemis is er. Er is ie mand doodgegaan om wie je veel hebt gegeven. Logisch dat je dan ver drietig bent. Maar er is ook een an dere kant: de overledene heeft ge leefd, gewerkt, bemind en was ge liefd. Hij had zijn aardigheden en ei genaardigheden waarom je kunt la chen of die je kunt bewonderen. Een uniek leven dat gevierd moet wor den. Dat is het verschil met vroeger: op uitvaarten wordt tegenwoordig het leven omarmd. Waarmee overi gens ook tegelijk de dood, die bij het leven hoort, wordt omarmd." Strandtent En het zijn zeker niet alleen jonge mensen door en van wie het leven wordt gevierd, ziet Westerink. „Laatst had ik een uitvaart van een dame van 95 jaar. Haar wens was dat we haar zouden gedenken in haar fa voriete strandtent. Het werd een fan tastische sociale gebeurtenis, waar mensen uit haar grote vrienden- en kennissenkring aten, dronken, herin neringen ophaalden, lachten en huil den. Echt een prachtig, warm eerbe toon aan de overledene, die zelf volop van het leven had genoten. Wij, de gasten, gingen naar huis met een fijne herinnering aan onze ge liefde vriendin en de manier waarop we haar met onze aanwezigheid, liefde, vriendschap, verhalen, tranen en lachen hadden geëerd." dinsdag 1 november 2016 GO manoeuvreer. Net als tij dens moeilijke perioden let ik alleen op wat slecht gaat; wat om me heen gebeurt, ontgaat me. Zodra ik op zacht gras ben beland, ont spannen mijn schouders en merk ik dat ik mijn adem heb ingehouden. Mijn nieuwe voornemen is gemaakt: mocht het tegenzitten, dan pro beer ik om me heen te blijven kijken naar wat me wél gelukkig maakt. Cintha Rood Sfeer in de les Wanneer je samen in stilte wandelt, schept dat een bijzondere verstandhouding. Voorbijgangers kijken verbaasd naar die mafketels in dat ronde tuintje. Daar moet je je overheen zetten. Snel aan te haken Niets makkelijkers dan gewoon gaan lopen: je hoeft alleen je voeten voor elkaar te zetten. De eerste meters worstel ik met de onprettige ondergrond. Ontspannend Langzaam dringt de bedoeling door. Dat resulteert in prettige inzichten. Dit soort wandelingen zijn voor de zomer bedoeld. Het was ijskoud. Prijs kwaliteit De instructeur is erg sympathiek. Heb je weinig geld dan valt daar een mouw aan te passen. Ik betaal met liefde extra als ik daar warm water, zeep en een handdoek kan gebruiken. Een labyrint kun je zien als je levensweg, fotoshutterstock Eind oordeel Doorbijten maar dan heb je ook wat. @RLOppenheimer Brenda Siebrand Het leven is er om gevierd te worden. Vanuit die gedachte be gonnen Orlanda Adams en Olga Bouwens het online uitvaartma- gazine Rememberme.nl. „Uit eigen ervaring weten we hoe on persoonlijk een standaarduit- vaart vaak is", zegt Adams. „Wij willen laten zien dat het anders kan: warm, betrokken, persoon lijk." Nabestaanden en terminaal zieken willen zelf de regie in han den hebben, aldus Adams. Re member me biedt daarom, naast thematische uitvaarten, een Do It Yourself-uitvaart aan: aan de hand van een checklist kan de uitvaart geheel naar eigen wens worden ingevuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48