Zeeuwse cover Rattenplaag in vijver De Blide Oosterschelde net buiten de prijzen Aangifte Bergmann wegens belediging 2 NI ERNST JAN ROZENDAAL Ut r Column Heeft u ook gekeken? Afgelo pen zaterdag zond Om roep Zeeland de verkie zing van de beste Zeeuwse cover uit. Wie het gemist heeft kan nog altijd op internet terecht. Het is een gouden formule. Zeeuwse artiesten bewerken be kende popliedjes. De teksten wor den niet zomaar in het dialect overgezet, in het beste geval wordt het ook echt een Zeeuws verhaal en dat op melodieën die in het collectieve geheugen zitten. Jeroen 't Gilde leek me de ver diende winnaar. Hij coverde A horse with no name van America. De mogelijke verwijzingen naar drugsgebruik werden bij hem een trip door Zeeland. We reejen deur de polder op 'n pèrd zonder noam, ik stuukte d'r nog biena af. Vergeef me als import-Zeeuw eventuele fou ten in de spelling. Waarom blijft het maar bij één uitzending per jaar? Zeeuwse ar tiesten zouden dit toch veel vaker kunnen doen? Nou weet ik toeval lig dat er een paar mooie Zeeuwse covers zitten aan te komen, op Slik, de soloplaat die Blofbassist en -tekstschrijver Peter Slager la ter deze maand uitbrengt, zij het dat lang niet iedereen de liedjes zal kennen die hij heeft bewerkt. Zelf luisterde ik dit weekend naar de nieuwe plaat van de Ame rikaanse singer-songwriter Joe Henry, al meer dan twintig jaar een van mijn favorieten. Op Shine a light voert hij samen met de En gelse zanger Billy Bragg liedjes uit over de great American railroad. Ze stapten in Chicago in en toen ze 2.728 mijl verderop in Los Ange les uitstapten, hadden ze dertien spoorwegklassiekers opgenomen, in wachtkamers en op perrons. Al luisterend ging mijn fantasie met me op de loop. Ik zag gere nommeerde Zeeuwse artiesten als Broeder Dieleman en Peter Slager deze liedjes onderhanden nemen en vertolken op stations als Krab- bendijke en Rilland-Bath. Dan wil je gewoon dat de intercity daar stopt. En sommige projecten hoe ven niet te worden uitgevoerd om ze toch te hebben gehoord. Bewerken popliedjes v is een gouden formule STELLING TOOS HENK HALLOWEEN! VOORAL BEKENb BIJ JONGEREN Twee jaar langer tbs SP: 95 tegen kustbebouwing Prijs voor serie This New World VLISSINGEN Dong plaatst 1000e windmolen op zee Een half uurtje rondlopen bij de vijver is maandagochtend al ge noeg om drie grote ratten te sig naleren. Ze scharrelen aan de wa terkant. De één zwemt een stuk je en klimt weer op de oever. Een ander verdwijnt in een hol dat zich net boven de waterlijn bevindt. Op bewonersavonden voor de wijken in Terneuzen-West is het een terugkerend onderwerp. Uit de notulen van de vergadering van 4 oktober: 'Er zijn weer rat ten bij de vijver aan De Blide ge zien. Er is gif gestrooid, dat is nu vast uitgewerkt. De ratten lopen ook door naar de speeltuin in Tri niteit.' 'Niet voederen' en 'hier geen eenden voederen' staat op bor den aan de noordkant van de vij ver, aan de zuidkant ontbreken die. Een man is met zijn twee kin deren eenden aan het voeren. Hij is verrast dat dit niet zou mo gen. „Ik werk bij Dow", zegt hij, „als ze daar een maatregel ne men en borden plaatsen, zetten ze die overal. Dat moeten ze hier ook doen." In een reactie laat de gemeente maandagmiddag weten meer borden te zullen plaatsen. De open afvalbakken worden ver vangen door exemplaren met kleppen waar de ratten niet bij kunnen. Twee vallen voor ratten zijn inmiddels geplaatst. Die zou den effectief zijn. Ze moeten overal borden zetten dat voeren niet mag, niet aan één kant Rattenoverlast doordat men sen eenden te veel voederen, is niet uniek voor de vijver bij De Blide. Met een roofVogelshow is deze maand in Goes Noord een actie begonnen om iedereen er bewust van te maken dat het voe ren van eenden ratten én meeu wen aantrekt. Brood zou ook he lemaal niet zo gezond zijn voor eenden. AMSTERDAM Een dikke 500 stemmen kwam het Nationaal Park Oosterschelde tekort om in de prijzen te vallen bij de verkie zing van het mooiste natuurge bied van Nederland. De parken in de top drie krij gen elk 300.000 euro om de toe gankelijkheid te verbeteren. Als eerste eindigde het Nederlandse Waddengebied, tweede werd de Veluwe en de derde plek was voor de Hollandse Duinen. De Oosterschelde eindigde als vier de. De verkiezing was georgani seerd door het ministerie van Economische Zaken. In totaal werden 87.903 stemmen uitge bracht. Daarvan gingen er 8.029 naar de Oosterschelde, 545 min der dan de Hollandse Duinen kregen. Er was ook nog een wildcard. Die ging naar het park Bies- bosch-Haringvliet, dat in de pu- blieksstemming vijfde was ge worden. Ook dit park krijgt drie ton. De uitslag werd gisteravond bekendgemaakt in het tv-pro- gramma De Wereld Draait Door. MIDDELBURG Burgemeester Ha- rald Bergmann van Middelburg heeft aangifte gedaan van beledi ging. Hij deed dat nadat hij in september een mail kreeg waar in hij persoonlijk werd beledigd en waarin ook stond dat hij uit Nederland moest vertrekken, zo zei hij gisteren. Hij kreeg de mail nadat hij be kend had gemaakt dat een wo ning in de Edelstenenbuurt zou worden gesloten. De bewoner wordt verdacht van handel in drugs en bleek in bezit van een wapen. Bergmann stelde gisteren dat in deze bewuste mail alle fat soensgrenzen waren overschre den. „Ik ben voor de vrijheid van meningsuiting, maar er zijn gren zen." Volgens politiechef Ronald Weydema zijn dit soort uitlatin gen onacceptabel. Hij verwacht dat de schrijver van de bewuste mail met succes kan worden ver volgd. dinsdag 1 november 2016 Vandaag: Zelf je restafval wegbrengen is vies Reageer op pzc.nl Gisteren: Verplegend personeel moet verplicht om een griepprik 373 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS HALLOWEEN?" ZIJ &ACHT fcAT ER EEN HORRORCLOWN VOOR &E &EUR STONb... MIDDELBURG De tbs met dwangverple ging, die de 26-jarige Y. E. uit Vlissingen in 2014 kreeg, wordt met twee jaar ver lengd. Naast tbs met dwang verpleging werd hij destijds ook veroordeeld tot één jaar cel. Na een uit de hand gelopen ruzie omdat het slachtoffer discriminerende opmerkin gen tegen hem zou hebben gemaakt, stak E. hem zes tien keer met een aardap pelmesje. MIDDELBURG Geen nieuwe hoogbouw aan de kust, geen nieuwe slaaphuisjes op het strand en de 'hotspots' langs de kust mogen geen vrijplaats voor projectontwikkelaars worden. Dit stelt de SP Zee land in het rapport 'De Zeeuwse Kust, waaraan twee jaar is gewerkt. Een kleine zeshonderd mensen vulden een enquête in. Bijna iedereen (95%) heeft be zwaar tegen nieuwbouw aan de kust. Bewoners vin den dat ze ook te weinig in zicht krijgen in de plannen. BILBAO De serie This New World is in de prijzen gevallen bij Bil bao Web Fest, het festival voor webseries in de Baski- sche stad Bilbao. This New World werd bekroond in de categorie Best Drama/Sus pense. De Zeeuwse acteur Maarten Swaan speelt de hoofdrol in de internationa le serie, die in september ook was te zien bij Film by the Sea in Vlissingen. Het Deense Dong Energy dat windpark Borssele I en II voor de Zeeuwse kust zal bouwen, heeft zijn 1000e windmolen geplaatst in het Duitse windpark Gode Wind 2. Dong wil stoppen met fos siele brandstoffen, maar wel geleidelijk, want duurzame energie wordt gefinancierd met inkomsten uit 'fossiel'. De vijver bij woonzorgcentrum De Blide aan de Axelsestraat in Terneuzen is een paradijs voor ratten. De gemeente probeert ze te bestrijden, maar het is dweilen met de kraan open zo lang mensen de eenden blijven (over)voeren. Harmen van der Werf Terneuzen —Vader bij vijver De Blide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3