Middelburg krijgt oud kanon van Oss terug GL bezorgd over lot dak- en thuislozen WALCHEREN 7 Vrouwen van Nu Westkapelle schenkt het dorp een social sofa Het wapen van Westkapelle en de vuurtoren komen zeker op de social sofa. Een gift van Vrouwen van Nu. Zij hopen dat het hele dorp straks helpt met plakken van de mozaïeksteentjes. In Westkapelle komt volgend jaar een social sofa, op de Markt. Geschonken door de plaatselijke vereniging Vrou wen van Nu, die dan zeventig jaar be staat. De vereniging schreef een wedstrijd uit onder basisschoolkinderen. Wie maakt het mooiste ontwerp. Dat komt straks op de so fa. De groepen vijf tot en met acht van de Lichtstraal en de Lichtboei, deden mee. Gisteren werd duidelijk wie de winnen de tekening maakten. De leden van Vrou wen van Nu kozen van iedere school één te kening. Voorzitster Dieneke Huibregtse maakte gisterochtend de winnaars bekend op beide scholen. Met ingehouden adem wachten de Lichtstraalleerlingen op het ver lossende antwoord. Als de naam Maud Min- derhoud valt wordt er teleurgesteld ge zucht, zij is er vandaag helaas niet. Maud te kende het wapen van Westkapelle. Vervolgens vertrekt Dieneke naar De Lichtboei. Ook daar hetzelfde ritueel. Op nieuw teleurstelling, want winnares Vera Schuil is er ook niet. Zij tekende vuurtoren het Hoge Licht. Vera versloeg Nora Hengst nipt, met slechts twee stemmen. Nora maakte een tekening van het ijzeren toren tje. „Dat had niemand in de klas gedaan. Ik vind dat ook echt bij Westkapelle passen." Jesse Hounmes werd niet gekozen. Ook hij tekende de vuurtoren. „Ik hou niet echt van tekenen, maar nu kon ik laten zien dat ik ook een leuke tekening kan maken." De betonnen sofakolos van 1.650 kilo komt 'kaal' in Westkapelle aan. Mozaïek steentjes en lijm worden erbij geleverd. Op het beton staat een schets van de winnende tekeningen. Binnen de lijntjes plakken dus. Vrouwen van Nu werd op 14 oktober 1930 opgericht als de 'Nederlandse Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrou wen'. Op 1 januari 1946 veranderde de naam in 'Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen', begin 2000 werd dat NBvP, Vrou wen van Nu. In 2012 wordt het definitief Vrouwen van Nu. Dieneke: „Wij kwamen vorig jaar op het idee van een social sofa voor Westkapelle toen het landelijk jubi leum werd gevierd. Alle afdelingen in Zee land konden mozaïeksteentjes kopen en meeplakken aan een bank in Sas van Gent. Omdat wij volgend jaar zeventig jaar be staan leek het ons een mooi idee zo'n bank aan ons dorp te schenken." De Westkapelse dames togen naar de ge meente Veere. „Wij wilden de bank, en dus het onderhoud, aan de gemeente overdra gen. Want hoe lang bestaan wij nog? Er is nauwelijks jonge aanwas. De gemeente wil de dat niet. We kregen wel een bijdrage uit het leefbaarheidsfonds. Wij hebben toen steun gezocht en gekregen van de dorps raad, commissie Welzijn Ouderen, de scho len en het Polderhuis. Orionis heeft een of ferte gemaakt voor tien jaar onderhoud. De dorpsraad neemt de bank straks over, mét dat onderhoudscontract." De kale bank wordt tijdelijk neergezet bij Dominicus aan de Oude Zandweg. Het be plakken kan daar in een bedrijfsruimte. „We beginnen in januari en we nodigen ie dereen uit om mee te plakken. Dan wordt het ook echt een bank van en voor het dorp. Op de Noordse markt op 25 novem ber gaan we ook plakkers werven. Een acht tal leden van de vereniging krijgt een work shop van het Tilburgse bedrijf Social Sofa. Zij gaan de plakmiddagen begeleiden. We moeten nu dus plakroosters opstellen." Wat er naast de winnende tekeningen op de bank komt is nog niet duidelijk. „In ie der geval de naam Susanna. Zij schonk haar nalatenschap aan Vrouwen van Nu. En on ze naam met het motto Ontmoeten en ver binden." In Zeeland staan er inmiddels so cial sofa's in 's Heer Arendskerke, Kloetin- ge, Hansweert, Sas van Gent en Zuidzande. MIDDELBURG Burgemeester Ha- rald Bergmann van Middelburg ontvangt zaterdag een gerestau reerd kanon van collega-burge meester Buijs-Glaudemans van Oss. Het opgeknapte kanon komt aan de Maisbaai te staan. Na de officiële overhandiging vuren beide burgemeesters het kanon drie keer af, onder begeleiding van schietvereniging De Fles uit Vlissingen en Vereniging Ves ting Veere. Vaandeldragers van het Sint Barbara Gilde Raven- stein brengen een vaandelgroet. Dat herhalen ze een uur later op de Markt. Het kanon komt terug uit Ravenstein. Middelburg schonk in 2003 een aantal kanon nen - voormalige bolders die vrij kwamen bij ontwikkeling van het stationsgebied - aan dat histo rische vestingstadje. Het aantal mensen zonder vast on derkomen neemt ook in Zeeland toe, hoorde raadslid Els Verhage. Maar de Zeeuwse gemeenten, die verantwoordelijk zijn voor de op vang en samen 6,8 miljoen euro uittrekken voor dak- en thuislo zen, hebben vooralsnog geen extra slaapplaatsen beschikbaar. Verhage wil weten op welke ma nier de Zeeuwse gemeenten sa menwerken om de opvang van dak- en thuislozen in goede ba nen te leiden. Ze begreep eerder dat de opvang verspreid zou wor den over de provincie, zodat Vlis singen met het Witte Huis niet meer de enige plaats boven de Westerschelde zou zijn waar dak en thuislozen naartoe kunnen. Verhage wil van B en W weten hoe het zit en vraagt daarnaast wat de gemeente doet om te voor komen dat meer mensen dak- en thuisloos worden. Ze wil weten waar de onderdak vragende men sen oorspronkelijk vandaan ko men en hoeveel er worden gewei gerd bij de opvanglocaties. Ze wil ook antwoord op de vraag welke alternatieven er zijn voor mensen die een slaapplaats zoeken. dinsdag 1 november 2016 'We hopen dat iedereen meeplakt' De leerlingen van de Lichtboei met hun tekeningen, op de voorgrond (tweede van links) Nora Hengst, foto dirk-jan gjeltema. Annemarie Zevenbergen De winnende tekening van Maud Min- derhoud van de Lichtstraal. De vuurtoren van Vera Schuil van de Lichtboei. Waar moeten dak- en thuislozen terecht als de veertien slaap plaatsen in opvangcentra in Vlis singen en Terneuzen vol zitten, vraagt de Vlissingse raadsfrac tie van GroenLinks zich af. René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36