Veroorzaker ongeluk wordt doodslag ten laste gelegd Slecht jaar voor de aardappelboeren ZEELAND 5 Hanny Dingemanse is uren kwijt aan persoonsgebonden budget van zoon Het invullen van een declaratie voor een persoonsgebonden budget is tijdrovend en moeilijk. Ouders die een foutje maken, krijgen vanaf vandaag niet meer uitbetaald. Een baan naast mijn baan, zo noemt Hanny Dingemanse de zorg voor haar verstandelijk beperkte zoon Danny. En daar komen de declaraties voor zijn persoonsgebonden budget (pgb) dan nog bij. Maandelijks be steedt Dingemanse samen met haar man uren achter de compu ter om het pgb van hun verstande lijk beperkte kind van achtentwin tig te regelen. De administratie map is een dik dossier. Hanny: „Danny heeft nu meer dan tien jaar een pgb, inmiddels kennen we het systeem wel. Daar voor heb ik me goed laten voor lichten en een cursus gevolgd. Dat is ook echt nodig om dit systeem te begrijpen." Vanaf vandaag worden onjuist ingevulde pgb-declaraties niet meer uitbetaald. Toen het pgb-sys- teem in 2015 veranderde, zorgde dat voor veel problemen - mensen werden te laat of niet uitbetaald. Daarom werd er een tijd minder streng gecontroleerd, om de beta lingen te versoepelen. Maar de strenge controles beginnen van daag weer. Persoonsgebonden budgetten gebruik je om zorg in te kopen. Hierdoor kan Danny bijvoorbeeld af en toe naar een zorgboerderij en wordt het personeel op zijn woongroep uitbetaald. Die woongroep in Middelburg begon Dingemanse vijfjaar gele den met de ouders van negen an dere jongeren, die hier samen met Danny wonen. Dingemanse houdt - samen met haar man - de administratie goed bij. Iedere maand verant woorden ze het aantal zorguren voor Danny, die moeten matchen met het vooraf goedgekeurde zorg plan. In zo'n declaratie beschrij ven ze wie welke zorgtaak voor Danny heeft verricht, hoelang dit De zorg voor mijn kind is een baan naast mijn baan duurde en wat dit kostte. Als die declaratie door het Zorgkantoor wordt goedgekeurd, krijgt de zorg verlener zijn geld. Hoewel Dinge manse de declaraties nauwgezet controleert, sluipt er wel eens een foutje in. „Bijvoorbeeld een letter of cijfer dat verkeerd staat. Dan moet je de declaratie helemaal op nieuw doen. Dat snap ik. Het gaat om overheidsgeld en het is verwer pelijk dat sommigen dit systeem misbruiken." Maar in zo'n 'bureaucratisch be drijf gaat er ook weieens iets mis. „We gaven een keer door dat er een begeleider van Danny was overleden. Toen hadden ze per on geluk in hun systeem gezet dat Danny was overleden. Zijn dos sier was gesloten, weg. We moes ten alles opnieuw doen. Dat was echt bizar." Toch is Dingemanse blij dat ze kozen voor een pgb en niet voor een budget in natura, waarbij zorg verleners zorgen voor de finan ciële afhandeling. „Zo heb je zelf de regie over wie er voor je kind zorgt. Dat vind ik heel belangrijk." Uitzonderlijk in de zaak is dat het Openbaar Ministerie primair doodslag (geweldsmisdrijf) ten laste heeft gelegd. Normaliter gaat justitie uit van 'dood door schuld' (verkeersmisdrijf). L. had zich de avond/nacht voor- Man die dodelijk ongeluk heeft veroorzaakt, blijft vast tot behandeling van zijn zaak afgaand aan het ongeval volgego ten met drank. Hij was in de be stelbus van zijn werkgever gestapt en weggereden. Zijn rijbewijs was al ingetrokken. Rond half vier in de vroege ochtend ging het mis. Op de Kloosterweg (N654) bij Noordgouwe klapte hij met zijn bestelbus achter op een motor met daarop het latere slachtoffer en haar partner. De 29-jarige pas- sagiere K. van den Oever overleed ter plaatse. Haar man liep een schedelbasisfractuur op. De bestel bus eindigde in een sloot. L. bleek de plaats van het ongeval te heb ben verlaten. Hij meldde zich la ter bij de politie. Een bloedproef wees een promillage van 2,5 aan, ruim twaalf keer meer dan toege staan. De zaak had inhoudelijk behan deld kunnen worden, maar het Nederlands Forensisch Instituut moet nog met een rapport komen. Het is geen best jaar voor de aard appels in Zeeland. De aardappelop brengst per hectare in 2016 is de laagste in tien jaar. Ten opzichte van 2015 neemt de oogst met 2,7 procent af. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren publiceerde. De vrij lage oogst van de aardap pels verbaast Adrie Bossers van landbouworganisatie ZLTO niets. „Het past bij de verwachting die we ervan hadden", zegt hij. „Het heeft te maken met het verloop van het groeiseizoen. Tot medio juli was het zeer regenrijk. In de periode daarna, waarin de aardap pel zich pas écht vormt, is het vrij lang warm en droog geweest. De nagroei was dus ook minder goed." De lagere oogst was niet alleen te wijten aan het groeiseizoen. De Zeeuwse boeren beplantten dit jaar ook 77 hectare akker minder met aardappels. De definitieve cijfers zijn nog niet bekend, maar Bossers ver wacht dat de CBS-cijfers aardig overeen zullen komen met de wer kelijkheid. „Hier in Zeeland is geen areaal verloren gegaan, in Zuidoost-Nederland wel." ?uVfrfian&' dinsdag 1 november 2016 'Ik moest een cursus volgen om het pgb-systeem te begrijpen' Joanne Karkdijk Middelburg Hanny Dingemanse en haar zoon Danny, die een persoons gebonden budget heeft. Vanaf vandaag worden pgb-declara- ties weer streng gecontroleerd. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Hanny Dingemanse De 44-jarige P. L. uit Dreischor, die verantwoordelijk wordt ge houden voor de dood van een motorrijdster op 23 juli, blijft tot de behandeling van zijn zaak achter de tralies. Die staat gepland voor 15 december. Ad Roos Middelburg Marieke Kesteioo Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34