Liever geen afval politie Fontein op Markt weer beschadigd Meer schadeclaims in Zeeuwse verkeer 2 ZEELAND AFVAL ZWARTE BAK, ORANJE BAK, WhatsApp Zeeuwse gemeenten zoeken naar manieren om de afvalstroom beter te benutten en te verminderen. In Middelburg helpen afvalcoaches. Commentaar Nederlanders moeten afval zien als grondstof. Dat is goed voor het milieu en misschien ook nog goed voor de porte monnee. Den Haag wil bereiken dat over vier jaar drie kwart van al het huishoudelijk afval gescheiden is. Over ruim der tig jaar zou Nederland helemaal moeten draaien op herbruikbare grondstoffen. Dat is een mooi streven. Ondertussen tobben ge meenten overal met het afval. Ze weten duidelijk niet hoe ze dit varkentje moeten wassen. Sommige lokale besturen doen proeven met systemen van 'om gekeerd inzamelen'. Daarbij wordt het waardevolle afval opge haald. De burger moet zelf het restafval wegbrengen. Dit systeem zou het grondig scheiden van al het bruikbare afval stimuleren. Want het is natuurlijk prettig als je maar een klein restje afval hoeft weg te brengen. Zeker als je er per kilo voor moet betalen. In Middelburg buigen ambtenaren en bestuurders zich over ver schillende proeven met inzameling. Er zijn bijvoorbeeld afval- coaches. Dat klinkt vriendelijk, maar die coaches tikken mensen op de vingers als ze een foutje maken. Hun vuil wordt dan voor straf niet meegenomen. Kapelle hanteert de financiële prikkel: hoe vaker je de grijze container aan de straat zet, des te meer je moet betalen. Ook van de OLAZ, de Zeeuwse gemeenschappelijke rege ling voor afvalverwijdering, komt geen duidelijke lijn. Voorzitter Evert Damen kan niet zeggen of er ooit één systeem voor afvalin zameling komt. Dat is onacceptabel. Even de tijd nemen om uit te zoeken wat het beste werkt, is goed. Maar dat hoeft echt niet in el ke gemeente en het hoeft ook niet erg lang te duren. Het belang rijkste is, dat er een landelijke regeling komt, met vaste tarieven. Want dat is de beste manier om draagvlak te kweken. Nederland is toe aan een landelijke regeling voor afval, met vaste tarieven Een stoel van de kleine beelden groep van Ilya en Emilia Kabakov is in de nacht van vrijdag op zater dag zwaar beschadigd. Woordvoer ster Geeske Pluijmers van De Vleeshal, die het beeld beheert, gaat er vanuit dat een vrachtwa gen de stoel heeft geraakt bij het achteruitrijden. „Dat is een paar jaar geleden ook eens gebeurd. Maar deze keer heeft de dader niet gemeld De Fontein te hebben be schadigd. Als Stichting Beeldende Kunst Middelburg doen we aangif te van de vernieling." Fontein is een maquette van middeleeuws Middelburg op een grote sokkel. Aan weerszijden van de maquette staan bronzen stoe len. Iemand die op een stoel gaat zitten, kijkt door een gat in de sok kel, terwijl de fontein rondom het voetstuk begint te stromen. Pluij mers waagt zich niet aan een voor- We denken dat een vrachtwagen De Fontein aanreed spelling over de termijn waarop het kunstwerk weer compleet is en mensen op beide stoelen kun nen gaan zitten. „De bronsgieter moet kijken wat er moet gebeuren om de stoel te restaureren. Daarna kunnen we pas inschatten hoe veel tijd reparatie van De Fontein kost." Almanak In een tijd dat snel reageren nog niet vlug genoeg is, dient WhatsApp het gemak van de di gitale mens. En dan kan het zo maar gebeuren dat een vraag over iets onduidelijks in de re dactieagenda bij het hoofd van de afdeling openbare werken belandt... Lang geplaagd door klachten over het welig tieren de onkruid in de straten van Zierikee en omstreken, reageer de de ambtenaar ad rem: „Ik kan niet in jullie agenda. Je kan me ook niet overal de schuld van geven, eeh!" Waarvan acte! Zijn er bommen in 't Nollebos? Signeersessie van Geert Mak Speelbos bij de Thijssenschool Westkapelle Meeplakken aan de social sofa Het is maandag en in de Middel burgse Stromenwijk is vanmor gen de vuilniswagen geweest om groencontainers re legen. Maar niet allemaal. Aan sommige hangt een gele kaart. Daar hebben de af valcoaches geconstateerd dat het afval niet juist gescheiden is. 14.00 uur. Afvalcoach Bennie van de Voorde kijkt op zijn lijstje. Daar moeten ze zijn. Elke contai ner is gekoppeld aan een adres, zo dat de 'boosdoener' eenvoudig te achterhalen is. Samen met collega Vanessa Mannee loopt hij naar de deur en belt aan. Vanessa kijkt of de gordijnen bewegen - soms zijn ze er wel, maar doen ze niet open - maar er is echt niemand thuis. Net als ze weg willen gaan, par keert aan de overkant een auto. „Goedemiddag", roept de bestuur der. „Moet u bij mij zijn?" De man heet Khaled Maghraby en hij had vandaag een gele kaart te pakken. Bennie van de Voorde licht vriendelijk toe: brood mag in de groene container, maar niet met het plastic zakje er nog om heen. Vandaar: gele kaart. Van daar: container mocht niet ge leegd worden. Maghraby knikt: dat was hem intussen al uitge legd, het brood is netjes uit de zak- We hebben jarenlang het restafval bij de mensen opgehaald, dus dit is best ingrijpend jes geschud en de zakjes zitten nu bij het plastic in de oranje contai ner, die achter staat. „Komt u maar kijken", zegt hij uitnodi gend. Maar dat vinden de afval coaches niet nodig. Even later Het aantal aanrijdingen in Zee land is vorig jaar fors gestegen. De verzekeraars ontvingen vier pro cent meer schadeclaims na auto ongevallen. Dat blijkt uit een rap port dat het Verbond van Verzeke raars gisteren heeft gepubliceerd. Uit het hele land kwamen meer schadeclaims binnen, met uitzon dering van Limburg. De stijging was het grootst in Flevoland en Friesland: negen procent. Ook in Noord-Holland, Drenthe en Over ijssel nam het aantal claims aan zienlijk toe. Zeeuwen maken relatief veel brokken, valt af te leiden uit de cij fers, met vorig jaar 33 schade claims per 1.000 inwoners. Alleen in Noord-Brabant en Limburg is dat nog meer. Automobilisten in Groningen en Drenthe bezorgen verzekeraars het minste werk. De verzekeraars maken zich zor gen over het toenemende aantal ongevallen en pleiten voor een Deltaplan voor verkeer. Dat zou moeten leiden tot het veiliger ma ken van gevaarlijke punten en strengere aanpak van zowel hufter- gedrag in het verkeer als afleiding achter het stuur, vooral door het gebruik van de smartphone. lekker BESJES dinsdag 1 november 2016 li Middelburgers moeten het kunstwerk Fontein, dat op de Markt voor het oude stadhuis staat, een tijdje missen. René Hoonhorst Middelburg —Geeske Pluijmers, De Vleeshal Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De overlevering wil dat in het Nollebos veel blindgan gers liggen: zware bommen die niet zijn ontploft in de Tweede Wereldoorlog. Els Verhage (GroenLinks) wil weten of er een explosie- venonderzoek is gehouden. Is er bij de plannen voor de bouw van recreatiewonin gen in het bos rekening ge houden met eventuele ex plosieven en wie draait voor eventuele ruimingskosten op, vraagt ze zich af. GOES Schrijver Geert Mak is zater dagmiddag tussen 13.30 en 14.30 uur te gast in boek handel De Koperen Tuin in Goes. Hij zal kort iets vertel len over zijn nieuwe boek 'De levens van Jan Six' en zijn boeken signeren. Het boek verhaalt over een Am sterdamse elitefamilie door vier eeuwen heen. Het is ook het verhaal van de stad en de tijdgeest, van ambi ties, van grandeur en de angst voor neergang. VLISSINGEN Wethouder Josephine El liott opent maandag 7 no vember het nieuwe Speel bos naast de Theo Thijssen school. Deze 'groene bui tenspeelplaats' heeft de school, samen met de ge meente, kunnen realiseren dankzij subsidies van ver schillende instellingen. Het speelbos aan de Troelstra- weg is toegankelijk voor al le kinderen uit de wijk. Scho lieren zullen er regelmatig zwerfafval op ruimen. Het wapen van Westkapelle en de vuurtoren komen ze ker op de social sofa. Die bank is een gift van Vrou wen van Nu. De dames ho pen dat het hele dorp vanaf begin januari 2017 helpt met plakken van de mozaïek steentjes, bij Dominicus. De bank komt volgend jaar op de Markt te staan. Restafval Ondine van der Vleuten Middelburg —Wethouder Arjan Beekman Papier en karton horen niet in de groene bak. Ook hier delen de af valcoaches een gele kaart uit. fotos dirk-jan gjeltema Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31