Bertens jaagt op bonus in China 27 Nederlander na Mexicaanse straffentombola vierde Derde op de baan werd nog voor de huldiging vijfde, en uren later ineens vierde voor Max Verstappen. Hoe zat dat zondagavond precies, bij de Grand Prix van Mexico? Bertens begint vandaag in het Chinese Zhuhai met een partij tegen de Oekraïense Elina Svi- tolina. De Russin Elena Vesni- na is de tweede tegenstandster in de groepsfase. Alleen de win naar van het pouletje van drie gaat naar de halve finale. Het worden voor Bertens par tij nummer 112 en 113 van het jaar. Fysiek en mentaal snakte ze eigenlijk wel naar de vakan tie, vertelde de Berkelse recente lijk in Luxemburg. Niet alleen heeft ze een bizar aantal wed strijden gespeeld, door haar plotse succes op Roland Garros veranderde haar status. En daar moest Bertens aan wennen. In plaats van kwalificatiewed strijden spelen om WTA-toer- nooien binnen te komen, was ze ineens direct geplaatst. Dat zorgde voor spanning. In Luxemburg zei haar coach Rae- mon Sluiter dat ze 'maar ge woon lekker moest gaan tennis sen', en ging het met een halve finaleplaats voor het eerst in een paar maanden weer voor spoedig. Hoewel Bertens niet stond te springen voor de reis naar de stad in het zuidoosten van Chi na, stapte ze vrijdag toch op het vliegtuig. Het evenement is verplicht voor de beste num mers negen tot en met twintig van het kalenderjaar. En daarbij valt er een zwik dollars en pun ten voor de wereldranglijst te verdienen. Pure bonus, want al le speelsters die nu net onder Bertens (22ste op de wereld ranglijst) staan, hebben die kans niet. „Ik zie het als een ex traatje, een bonus voor een goed seizoen." Zelfs als ze haar beide partijen verliest, mag Ber tens 40.000 dollar en 80 ran- kingpunten bijschrijven. Kiki Bertens foto photo news Allereerst dat verlie zen van de derde plek. Dat kwam om dat Max Verstappen zich in ronde 68 van de Grand Prix van Mexico, opge jaagd door Ferrari-coureur Sebasti an Vettel, verremde en de baan af sneed over een grasveld. Hij haal de zo een oneerlijk voordeel dat een straf van vijf seconden in min dering waard was, oordeelde de wedstrijdleiding. Een controversië le beslissing, zeker volgens Neder landse Formule i-volgers. Verstap pen vond het ook vreemd: „Lewis Hamilton sneed in de eerste ron de ook een stuk af en haalde er veel voordeel mee", zei de 19-jari- ge Limburger na afloop van de ra ce op het Autódromo Hermanos Rodriguez van Mexico-Stad. Dat was niet waar, blijkt uit na vraag van een verslaggever van het Duitse blad Auto, Motor und Sport bij wedstrijdleider Charlie Whiting: „Hamilton had geen 'blij vend' voordeel. Hij lag al duidelijk voor Nico Rosberg en Verstappen, terwijl zij tijd verloren door elkaar te raken", verklaarde de Brit. Bij Verstappen lag het anders, vol gens hem. „Als Verstappen op tijd had geremd om de bocht te halen, was Vettel er voorbij gegaan. Zon der afsteken had hij zijn plek niet gehouden." Als gevolg hiervan kreeg Vettel van de wedstrijdlei ding, vlak voor de podiumceremo nie, de derde plek. Al was dat maar voor enkele uurtjes. Ironisch De Duitser tierde en vloekte niet alleen over de boordradio, onder anderen over Verstappen, maar ging ook op de baan over de schreef. Hij verdedigde zich tegen over Verstappens teamgenoot Dan iel Ricciardo ironisch genoeg met iets dat door Engelse media wel de 'Verstappen chop' wordt ge noemd: onder het remmen laat op zij bewegen om een rivaal te blok keren, als gevolg waarvan Ricciar do en Vettel elkaar raakten. Red Bull-topman Helmut Mar- ko noemde de actie tegenover Sky Sports 'precies wat de anti-Verstap- pen-regel verbiedt'. Hij verwees naar hoe Verstappen op dit soort verdedigen is aangekeken, waarna de regel een week geleden is inge voerd, bij de GP van de Verenigde Staten. Vettel werd uiteindelijk zondag op grond van deze nieuwe bepaling bestraft, wat hem van de derde naar de vijfde plek degra deerde, Ricciardo derde maakte en Verstappen alsnog vierde. Vettel zal weinig vrienden heb ben gemaakt in Mexico, maar Ver stappen ook niet, meent drievou dig wereldkampioen en Merce- des-adviseur Niki Lauda. Hij is boos over hoe Verstappen bij de start in de eerste bocht Merce- des-coureur Rosberg 'van de baan ramde'. „Terwijl Nico er duidelijk voor zat en zo het kampioenschap ONTKNOPING 242 187 178 177 had kunnen verliezen. Dat was to taal onacceptabel." Incident Verstappen haalde ook dat inci dent, waarbij Rosberg naast de baan kwam en een stuk afsneed, aan van waarom hijzelf later geen straf verdiende. Volgens de wed strijdleiding dwong Verstappen Rosberg van de baan door niet ge noeg ruimte te geven en zat de Duitser er inderdaad genoeg voor. Rosberg en Verstappen kwa men elkaar in ronde 49 weer te gen. Verstappen ging ervoor, maar verremde zich en schoot door, bij Rosberg voorlangs. „Racen op het randje", meende Rosberg. Er over heen, aldus Lauda: „Verstappen rijdt te agressief en moet dat eens beseffen. Dan zou hij zich beter ontwikkelen. Hij is getalenteerd, maar verpest het met stomme ac ties. Maar Max heeft dat niet door, hij denkt dat hij alles goed doet. Terecht dat hij bestraft wordt." Als 'Mexico' iets heeft laten zien, is het dat ook andere cou reurs niet wegkomen met de Ver stappen chop, maar ook dat er ge noeg andere discutabele dingen kunnen gebeuren. dinsdag 1 november 2016 De WTA Elite Trophy is oneer biedig gezegd een eindtoer- nooi voor de tweede garni tuur van de tenniselite bij de vrouwen. Maar nu Kiki Ber tens (24) zich na haar prima jaar heeft geplaatst, is het voor haar en de Nederlandse tennisfans toch interessant. Rik Spekenbrink Zhuhai Het verbeten duel tussen Verstappen en zijn achtervolger Vettel, waarbij de Nederlander vijf strafseconden opliep, foto photo news 'Max verpest talent met stomme acties' Daan de Geus Mexico-Stad WK-stand: 1. Rosberg 2. Hamilton 3. Ricciardo 4. Vettel 5. Raikkönen 6. Verstappen Mercedes 349 Mercedes 330 Red Buil Ferrari Ferrari Red Buil Resterend programma: 13 nov. GP van Brazilië 27 nov. GP van Abu Dhabi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28