Dilemma Ajax: korte termijn of clubkas? 26 Tonny Vilhena met zijn moeder Jeanette. foto twitter feyenoord Bosz hoeft niet naar de langere termijn te kijken Toen de spelers van Feyenoord giste ren Tonny Vilhena misten in de kleedkamer van de Kuip, vreesden ze al het ergste. En niet veel later kwam helaas de bevestiging van iets wat ze eigenlijk al wisten. Vilhena's moeder Jeanette had in de nacht van zondag op maandag de ongelijke strijd tegen kanker verloren, ze werd slechts 52 jaar oud. Het regende giste ren vanuit de Kuip steunbetuigingen bij de middenvelder, die als jong ventje al op Varkenoord neerstreek nadat hij was ontdekt bij de Maasslui- se amateurclub VDL. Donderdagavond in Odessa, als Feyenoord tegen Zorja Loehansk een flinke stap naar overwintering in Eu ropa wil zetten, ontbreekt Vilhena ui teraard. En ook zondag in Deventer in de competitiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles zal hij er nog niet bij zijn. De begrafenis zal vrijdag plaats vinden, op de dag dat Feyenoord te rugreist vanuit Oekraïne naar Rotter dam. Veel spelers willen graag bij de uitvaart aanwezig zijn om hun ploeg genoot, zijn vader Toy, zijn zus Sabri- na en zijn broertje Randy, duidelijk te maken dat hij niet alleen staat. Keer op keer Bij Feyenoord kwamen de afgelopen jaren meer sterfgevallen voor en keer op keer bleek dat de technische staf, de spelers en de supporters heel dicht bij elkaar kropen om samen het verdriet te verwerken. Keeper Er- win Mulder die volkomen onver wacht zijn vader verloor en vervol gens op televisie zijn ploeggenoot Luc Castaignos een doelpunt tegen sc Heerenveen zag vieren met een rouwband die in de lucht werd ge houden als eerbetoon. Trainer Ro nald Koeman die geëmotioneerd de dug-out uitstapte omdat het Legioen op indrukwekkende wijze stilstond bij de dood van zijn vader Martin Koeman. Keeperstrainer Patrick Lo- dewijks, die massaal werd gesteund na het tragische verlies van zijn pas 46-jarige echtgenote Yvonne. Bij de familie Vilhena werd duide- lijk dat moeder Jeanette de strijd te gen kanker ging verliezen in maart van dit kalenderjaar. Samen met haar man Toy bezocht de moeder van Vilhena vooraanstaande artsen in Houston, Verenigde Staten. Daar werd door de crème-de-la-creme ver teld dat er geen enkele kans op gene zing meer was. De afgelopen maan den waren loodzwaar, zo vertelde va der Toy Vilhena onlangs aan deze krant. „Het is eigenlijk een wonder dat Tonny niet is ingestort", zei Vil hena senior. „Het maakt mij zo enorm trots dat die jongen zo over eind is gebleven, nog veel trotser dan dat hij een goede wedstrijd speelde." Ook bij Feyenoord waren ze de af gelopen maanden diep onder de in druk. Nooit klaagde de speler, nooit liet hij zijn trainer of zijn medespe lers in de steek. Een avondje of een dag rust? Vilhena had het liever niet. „Voetballen en trainen brachten mij de ontspanning die ik nodig had", Die winnende treffer tegen United, ik was zo blij dat we die als familie nog met elkaar konden delen vertelde hij. De situatie rond zijn moeder hield hem uiteindelijk bij Feyenoord. De club had via een pers bericht al afscheid van hem geno men omdat de contractonderhande lingen stuk waren gelopen. Tot Vilhe na in de zomerstop zelf de knoop doorhakte. „Ik wilde mijn moeder niet in de steek laten door naar het buitenland te gaan", zei Vilhena. Oranje En, zo voegde hij daar aan toe, hij wilde nog zoveel mogelijk mooie mo menten met haar delen. Internatio nal van Oranje was de speler met An golese roots net voor de zomerstop geworden. „En die winnende treffer tegen Manchester United, ik was zo blij dat we die als familie nog met el kaar konden delen. Dat deed mij en mijn familie heel erg veel." In de Kuip zal de aanhang op 20 november ongetwijfeld weer voor een eerbetoon met kippenvel zorgen, als Feyenoord voor het eerst weer thuis in actie komt tegen PEC Zwol le. Net als op 3 maart van dit jaar tij dens de halve finale van de beker te gen AZ. Het nieuws dat moeder Vil hena niet meer te genezen was, lag toen op straat. Het Legioen reageerde toen op gepaste wijze. De verwijdering van El Ghazi is op een bepaalde manier razend in teressant. Vooral omdat nu zal blij ken hoe Ajax omgaat met de nete lige kwestie met meer potentieel ontploffingsgevaar. Want El Gha zi is lang niet de enige die rond loopt met een gefrustreerd gevoel in zijn lijf. Net als hij zijn ook Ken ny Tete, Jaïro Riedewald en Rie- chedly Bazoer in een paar maan den getransformeerd van interna tional naar bankspeler. Sportief voor hen een ramp, maar ook fi nancieel directeur Jeroen Slop van Ajax zal met gemengde gevoelens kijken naar de keuzes van Bosz. Al die spelers samen vertegen woordigden in de zomer nog een transferwaarde van tientallen mil joenen. Hoeveel is daar straks van over in de winterstop, als Ajax de overbodige en ontevreden spelers alsnog moet verkopen? Zonder twijfel in sommige gevallen een schijntje van wat eerder werd be groot. Moet een trainer, toch vaak ie mand van de korte termijn, ook daar geen rekening mee houden? Oud-Feyenoorder en Ajacied Rob Witschge vindt van niet. „De trai- ner is uiteindelijk de baas als het om dit soort maatregelen gaat." Witschge werd twintig jaar gele den samen met Regi Blinker door toenmalig Feyenoord-trainer Arie Haan ook uit de selectie gezet. Vol gens het duo omdat Haan een aan tal Argentijnen wilde opstellen die via vrienden van de trainer bij Feyenoord binnen waren geko men. „Ik ken nu de details niet, maar in algemene zin moet de trai ner dit soort maatregelen kunnen nemen zonder naar de langere ter mijn te kijken." Blinker vindt het doodzonde dat El Ghazi nu op een zijspoor is beland. „Mijn indruk van El Ghazi is altijd positief. De laatste weken was hij strijdbaar ondanks zijn bij rol, maar blijkbaar is er nu toch iets geknapt", zegt de voormalig linksbuiten. „Ik ben nu hopelijk wat wijzer dan twintig jaar gele den. Je moet niet je hakken in het zand zetten. Dat schiet niet op. Je moet juist strijdbaar blijven. De juiste mensen om je heen zoeken en je oprichten." Eigenlijk precies zoals Jan van Halst deed toen Co Adriaanse hem samen met Richard Witsch ge naar de beruchte 'kleedkamer 2' verwees. Alleen was Van Halst toen bijna aan het einde van zijn carrière, die van El Ghazi is juist net begonnen. Van Halst stond uit eindelijk, onder trainer Ronald Koeman, met de kampioensschaal in zijn handen. El Ghazi, gisteren door de club voor een maand ge schorst en verbannen naar Jong Ajax, moet zich eerst maar eens zien terug te knokken. dinsdag 1 november 2016 Héél Feyenoord staat pal achter Tonny Vilhena, die steun nodig heeft omdat zondagnacht zijn moe der overleed. De middenvelder krijgt van de club alle tijd om het verdriet te verwerken en mist in ie der geval de komende twee wed strijden. Mikos Gouka Maassluis Tonny Vilhena verloor zon dagnacht zijn moeder na een lang ziektebed. „Het is eigen lijk een wonder dat Tonny niet is ingestort", aldus Vilhena senior, foto vi images In rouwstemming op weg naar Odessa —Tonny Vilhena Ajacied Anwar El Ghazi werd vrij dag door Peter Bosz uit de selec tie gezet en gisteren voor een maand geschorst door de club. Hoe ga je daar als speler mee om? Maar vooral ook: moet de club niet aan de lange termijn en clubkas denken? Daniël Dwarswaard Amsterdam Rob Witschge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27