<D Premies autoverzekering al met ruim 30 procent omhoog 16 EC Han Busker kandidaat-voorzitter FNV m Kort 3,3 miljoen aardappels Het weer heeft veel invloed gehad op de aardappeloogst. Over het hele land lag de aardappelopbrengst per hectare 2 procent la ger dan in 2015. Omdat het aardappelareaal dit jaar 2 procent groter was dan vorig jaar, bleef het verlies binnen de perken. In Gro ningen was de opbrengst per hectare 16,6 procent lager. Opec komt er niet uit Pogingen van de organisatie van olie-expor terende landen, kortweg OPEC, om tot af spraken te komen over het inperken van hun productie, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. De aangesloten landen waren het afgelopen weekend in Wenen bijeen om over een productiebeperking te praten, maar gingen na achttien uur zonder ak koord uiteen. May steunt bankier De Britse premier Theresa May staat vier kant achter bankpresident Mark Carney. Hij staat onder zware druk om zijn functie op te geven. De Canadees waarschuwde in de aanloop naar het Britse EU-referendum voor de zware economische consequenties van een vertrek uit de EU. Volgens zijn te genstanders maakte hij zich daarmee schul dig aan politieke uitspraken. 'ABP verhoogt de premie' Pensioenfonds ABP ontkomt niet aan een 'substantiële verhoging' van de pensioenpre mie. De komende jaren zullen de premies van ambtenaren in fases stijgen, aldus vak bond FNV Overheid. De hogere ABP-pre- mie zal voor een groot deel uit de schatkist van het Rijk worden betaald. FNV rekent voor dat 70 procent van de extra kosten voor rekening komt van de werkgevers, in dit geval de overheid. Gemalto Galapagos Shell De jaarpremie steeg van 455,74 euro naar 599,98 euro. Gemid deld voor alle verzekeringen is de premietoename ten opzichte van eind vorig jaar ruim 20 procent. Dat constateert vergelijkingssite Independer. De prijsstijging werd begin dit jaar ingezet. Jaren lang beconcurreerden aanbieders van autoverzekeringen elkaar ui terst fel. Dat leidde tot gunstige tarieven voor de consument, maar ook tot een ongezond ver- dienmodel voor de verzekeraars, constateerde De Nederlandsche Bank (DNB). De toezichthouder riep op tot premieverhogingen en kondigde begin dit jaar aan met verzekeraars hierover in ge sprek te gaan. Die hebben de boodschap goed begrepen, blijkt uit de cijfers van Independer. Vooral jongeren, die traditioneel al meer betalen voor een verzekering, merken dat in hun portemonnee. Een gemiddel de verzekering kost voor hen nu 1.068 euro per jaar, berekende In depender. In 2015 was dat nog 844 euro. Of de premiestijging snel op houdt, valt te betwijfelen. Giste ren maakte het Verbond van Ver zekeraars bekend dat het aantal ongevallen in 2015 sterk is geste gen ten opzichte van het jaar er voor. Het ging om 502.000 parti culiere schadegevallen, tegenover 462.000 in 2014: een stijging van ruim 8 procent. Afleiding in het verkeer, bijvoorbeeld door mobie le telefoons, wordt door het ver bond als belangrijkste oorzaak ge noemd. Quote van de dag 'Hij beschikt niet over voldoende kritisch vermogen' dinsdag 1 november 2016 LANDBOUW OLIE BREXIT PENSIOENEN Het supermarkt concern was een van de weini ge lichtpuntjes in deAEX. 'Werknemer Het bedrijf lever de vrijdag ook al bijna 9 procent in na een winst waarschuwing. Ook de biotech- noloog deed het gisteren slecht in de AEX. De Opec is er niet ingeslaagd om een tijdje min der olie op te pompen. O o is meer dan kostenpost' Han Busker: „Activisme is geen vies woord." 'FOTp MARCO OE-SWART De prijzen van autoverzekerin gen blijven fors stijgen. Voor een WA-verzekering zijn consu menten nu ruim 30 procent meer kwijt dan in december vo rig jaar. Sander van Mersbergen Hilversum over. —De ethische commissie van de EU oordeelt scherp de nieuwe baan van oud-voorzitter Barroso bij de bank Morgan Stanley.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17