11 Zou Drees zich nu... A G Hoe? dinsdag 1 november 2016 Waarom mag ik niet zelf over mijn pen sioen beslissen? De meeste mensen sparen gedwon gen via een pensioenfonds. Dat is om zeker te stellen dat mensen aan hun oude dag denken en niet alles nu al opmaken. A ~7 Is dat niet betutte lend? Ja en er is discussie om die regels te veranderen. Datje bijvoorbeeld een deel van je ge spaarde pensioen gebruikt om je huis af te lossen. A Kan ik mijn pensioen- fonds kiezen? F vNee, de meeste werkne mers zitten gedwongen bij een be paald pensioenfonds. Waarom is dat? Zo kunnen werkge- vers in een bepaalde branche niet concurreren op pen- sioenvoorwaarden. Die zijn voor ie dereen gelijk. Dus als ik bij een slecht presterend fonds zit, heb ik pech gehad? Daar komt het inderdaad wel op neer. Is daar nog iets aan te doen? JIh Nee, nog niet. Maar in de politiek gaan stemmen op om zelf een pensioenfonds te kunnen kiezen. I Heeft het nog gevol- ~s gen voor mijn AOW als J ik na mijn pensioenda tum doorwerk? Nee, voor de hoogte van de AOW maakt het niet uit. Zijn er eigenlijk wel banen als we langer moeten doorwerken? Dat is een probleem. Van de langdu rig werklozen is nu al bijna de helft 50-plus. Hoe lang kan ik nog ge- nieten van mijn AOW? VWie nu 65 jaar wordt, leeft volgens het CBS gemiddeld nog 19,2 jaar. En in 2060? Dan is het ook 19,2 jaar. Hoe was dat vroeger? Toen de AOW werd in gevoerd in 1957 lag dat nog op 14,6 jaar. Wordt iedereen echt zo oud? Nee, er zijn verschillen. Vrouwen worden doorgaans ouder dan mannen, nu is dat verschil zo'n 3,5 jaar. I Heeftopleiding r~\ invloed op onze Vt KJ levensverwachting? Zeker, slimmeriken die het schoppen tot hbo of universiteit leven langer dan laaggeschoolden. Dat verschil kan oplopen tot zes jaar. Redden we het tot het pensioen in goede gezondheid? Ja, want we worden niet alleen ouder, we blijven ook langer ge zond. f~~\ Blijven we ook na onze AOW gezond? Vooralsnog wel. Zowel de geestelijke als lichamelijke aftake ling begint nu pas rond ons 80ste le vensjaar. Maar ook hier zijn mannen en laaggeschoolden slechter af. Hoe gezond is de ge pensioneerde in de mb toekomst? Steeds gezonder. Wel leven vrou wen straks minder lang in goede ge zondheid dan mannen. En dat is nieuw. Geven we minder geld uit als we ouder worden? Dat valt tegen. Een 70-jarige geeft slechts 13 procent minder uit dan een 65-jarige. Een 75-jarige geeft 19 procent procent minder uit, becij ferde het Nibud. Wat doen we dan met al dat geld? Echtparen die net met pensioen zijn, hebben gemid deld 2.500 euro te besteden. Het meeste gaat op aan vaste lasten, maar omdat ze nog fit zijn, beste den ze ook heel wat aan uitjes, ge middeld 338 euro per maand. Hoe lang blijft dat zo? Na hun 75ste trekken de meesten er minder op uit. Het geld gaat dan vooral op aan zorgkosten. Ook aan de huis houdelijke hulp, stookkosten, contri buties en abonnementen geven ze dan meer geld uit. Hebben we meer geld te besteden als we ook langer doorwerken? Nee, verwacht het Nibud. Inkomens van gepensioneerden zullen in de toekomst juist dalen door meer scheidingen, een toename van flexi bele contracten en de desinteresse bij veel Nederlanders om aan een financiële planning voor de lange termijn te doen, bijvoorbeeld het regelen van aanvullend pensioen. ~7 Hoe lang moeten """"N mijn kinderen doorwerken voordat ze AOW krijgen? Dat is niet te zeggen. Als de levens verwachting maar blijft stijgen, stijgt ook de AOW-leeftijd. Misschien dus ooit wel 100 jaar. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS pensioenfondsen spreiden hun be leggingen. Dan zou het wereldwijd met alle beleggingen tegelijk slecht moeten gaan. A -A Dat gebeurt toch wel va ker, zo'n wereldwijde I crisis? Ja in 2008 nog. Maar de pensioen fondsen zijn rijker dan ooit. Een cri sis overleven ze wel. Wat gebeurt er als mijn werkgever failliet gaat? Dan ben je je baan kwijt. Maar het opgebouwde pensioen staat veilig bij het pensioenfonds. A Mag ik zoveel sparen als ik wil? T 1 Ja, dat mag. Alleen moet je op een gegeven moment belasting betalen over je pensioen premie. Hoe zit dat? Je mag belastingvrij r sparen tot maximaal 100.000 euro pensioen. Alles wat je meer spaart moet je uit je nettoloon betalen. Kan ik pensioen spa ren door langer door te werken? Zeker, dat kan. Elk jaar dat je lan ger doorwerkt wordt je pensioen ho ger. len de werkenden het volledige pen sioen van de gepensioneerden van nu. Kan ik met mijn pen- sioen en AOW naar het buitenland? Binnen Europa is dat geen enkel probleem. ~7 Daarbuiten wel? Voor de AOW wel. Dan I moet het land een ver drag met Nederland hebben dat meenemen mogelijk maakt. Kan de AOW verdwij nen? Ja, als we daar met zijn allen toe besluiten kan de AOW worden afgeschaft. Is dat waarschijnlijk? Nee, de AOW is veel te belangrijk als basispen sioen. Kan mijn pensioen fonds failliet gaan? In theorie wel. Maar Lager pensioen, later AOW. We hebben toch zo'n goed pen sioenstelsel? Klopt, we staan in de wereldtop. We staan zelfs tweede na Denemarken. Hoe kan dat? Juist de verhoging van de AOW-leeftijd houdt het stelsel betaalbaar. Op de lange duur is het pensioen en de AOW verzekerd. Hoe doen ze dat in an dere landen? I Verschillend. Sommi ge landen zoals Denemarken en Groot-Brittannië kennen een verge lijkbaar stelsel met deels een staats pensioen en deels een pensioen dat je zelf spaart. I En andere landen? Italië en Frankrijk bij- voorbeeld kennen al leen een staatspensioen. Daar beta- pensioneerde dus veel meer mee naar huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12