VS worstelt met nasleep 9 Ik twijfel niet over de reden dat we naar Irak gingen, maar over waarom we zijn weggegaan OORLOG hulp is voor zulke gevallen, daar was ik me niet van bewust. Ik dacht dat ik de enige was, dat ik zwak was als ik hulp nodig had." Die kreeg hij pas toen hij ruim twee jaar geleden meer maals werd gepakt voor rijden onder invloed en voor een rechter moest verschijnen. Dankzij therapie en me dicijnen gaat het inmiddels beter. Kan hij onwelkome gedachten ver dringen, en gewoon weer leven. Een opleiding tot sociaal werker volgen, in de hoop de jongens en meiden die nog altijd denken dat ze sterk ge noeg zijn om het zelf op te lossen, te bereiken. In het kantoor waar hij zijn verhaal doet, loopt hij stage. De on rust is er nog. Hij reageert nog steeds boos en zenuwachtig als hij iets in het Arabisch hoort, of iemand met een Arabisch uiterlijk in zijn omge ving signaleert. „Ik weet wel dat er goede en slechte mensen zijn in iedere cultuur, maar ik heb daar zóveel slechts ge zien. We moesten de Irakese solda ten die we trainden, arresteren van- wege onthoofdingen." Burgers begrijpen het niet, merkt hij. Zelfs veteranen die geen ge vechtsfunctie hadden, snappen niet echt waarmee hij worstelt. Donald Trump? Hij betwijfelt het. Maar waar veel Amerikanen met veel te genzin voor het beste uit twee kwa den kiezen, is Wilson resoluut. „Ik stem op Trump." Als hij met geheime informatie was omgegaan zoals Hillary Clinton, zat hij nu vast, zegt hij. Bovendien heeft ze al jaren dicht bij het vuur ge zeten, als minister van Buitenlandse Zaken zelfs aan de knoppen. Het Midden-Oosten is een grote puin hoop geworden, en Clinton was er bij. „Ik twijfel niet over de reden dat we naar Irak gingen, maar over waar om we daar weggegaan zijn." Zootje Of Trump het kan oplossen weet hij niet. Van Clinton weet hij al dat ze er een zootje van heeft gemaakt. Trump, die is tenminste wie hij is. Je houdt van hem of je haat hem, maar hij verandert niet. Dat waardeert Wilson. Directheid, zonder dubbele agenda. Zoals in het leger. Want die militair in hem gaat nooit meer weg. Wie met hem praat, merkt het op de momenten dat hij een vraag beant woordt met een hartgrondige „Yes madam!" dinsdag 1 november 2016 WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG Heide Hale (45); zakenvrouw en onverbeterlijke optimist Maude Jennings (89), over vrouwen in een mannenwereld Doug Zook (55), radiopresentator Monique Armstrong (33), over huidskleur en de politie Brian Wilson staat nog steeds achter de beslissing van zijn op perbevelhebber George W. Bush: terroristenvriend Saddam Hoes sein moest weg. Maar de wereld twijfelt inmiddels ernstig aan de mo tieven om in 2003 Irak binnen te vallen - massavernietigingswapens waren er niet en met 9 september 2001 had Saddam Hoessein niet veel te maken. Hillary Clinton heeft spijt dat ze als senator voor de oor log stemde, Donals Trump verwijt haar die steun en zegt dat hij altijd al tegen was. (Oude interviews be wijzen het tegendeel.) Amerika worstelt niet alleen met de nasleep in Irak, waar het nu Islamiti sche Staat bombardeert; ook thuis zijn de gevolgen aanzienlijk. 'Zelfmedicatie' is een groot pro bleem onder de 2,7 miljoen man nen en vrouwen die sinds 2001 naar Irak en Afghanistan zijn ge stuurd en vaak beschadigd zijn te ruggekeerd. Niet zelden volgt dak loosheid op drugs- en alcoholmis bruik. Elke dag plegen twintig veteranen zelfmoord - reden waarom zowel Clinton als Trump verbeteringen op het departement voor vetera nenzaken beloven. Donald Trump kondigt ook grote investeringen in het Amerikaanse leger aan. Brian Wilson is Irak- veteraan en kampt met de gevolgen van de oorlog. Hij kreeg twee jaar geleden hulp nadat hij gepakt werd met drank in de auto. FOTO CHANTAL HEIJNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10