Toch geld gemeente voor dorpshuis Waterlandkerkje Bevrijdingsmars en herdenkingen U N 19 Friese winst in Hulst CONCOURS STADSOMROEPERS A En ook de keuze aan accessoires en tassen, zullen u aangenaam verrassen bare stem voor de jury zwaar, maar die let ook op de inhoud van de tekst en het voorkomen van de omroepers. Die jury bestaat uit een bonte mix van vier lokale 'des kundigen'. Twee stadsgidsen zit ten erbij, en ook prins Carnaval. Heeft dat jongetje toch nog een béétje gelijk met z'n carnaval... Erg veel publiek is er niet. De deelnemers zijn door de gemeen te een beetje weggestopt voor de ingang van de basiliek, waardoor ze het verbaal ook moeten opne men tegen de passerende voertui gen op de wat hobbelige Steen straat. De omroepers zitten er niet mee. „Dat is een goede motivatie om nóg harder te roepen", grijnst één van hen. „Eens proberen of ze ons tot op de Markt kunnen ho ren..." Dat is ongetwijfeld gelukt. Rein Mulder uit Hinde- loopen riep zaterdag het bes te tijdens het stadsomroepers concours in Hulst. 'Thuisspe- ler' Marco van Avermaete uit Philippine werd verdienste lijk tweede, en Piet Schuijn uit Hattem pakte de derde plek. De wedstrijd in Hulst was de voorlaatste in een reeks wed strijden om het Nederlands kampioenschap. De laatste is 18 december in Sneek. Tijdens het stadsomroepersconcours in Hulst kregen de deelnemers tijdens de Verplichte roep' een winkelier toegewezen. Die moesten ze met luide stem en originele teksten zo goed mogelijk promoten. meer creativiteit wordt gevraagd in de 'verplichte roep'. Alle deelne mers zijn gekoppeld aan een spon sorende winkelier uit Hulst, ver zint daar een tekst voor en pro beert zo de producten van die win kelier onder de aandacht te breng en. Het levert bijdragen op waar sinterklaas een puntje aan kan zui gen. 'Pets Co, de naam kun je niet vergeten, voor al je vissen, poezen en diereneten', betoogt Harderwijker Frans van den Bos met luide stem. 'Een taveerne met uitzonderlijke kwa liteiten, voor uw feesten, partijen, lun ches en ontbijten', buldert Bertus Krabbe uit Kampen over café 't Raedthuys. En Piet Schuijn uit Hattem geeft over schoenenzaak De Splenter mee dat 'daar ook de keuze aan accessoires en tassen, u aangenaam zullen verrassen'. Het publiek waardeert de origi naliteit van de deelnemers, zoals het verslag-op-rijm van Van Aver maete uit Philippine over zijn ei gen bezoek aan de Etos. Natuur lijk telt een luide en goed verstaan- ama, is dat voor car naval?" Verbaasd kijkt een jongetje naar de kleurrijk uitgedoste man nen in de Steenstraat, die om het hardst om aandacht roepen. Maar nee, het zijn geen leutvierders. Hulst was zaterdag het toneel van een stadsomroepersconcours. Van heinde en verre zijn ze ge komen, de mannen met de luide stemmen. Maar liefst drie Friezen zijn er onder de elf deelnemers, anderen komen uit Kampen en Harderwijk, en er is ook een stel Vlamingen. Marco van Avermaete, omroeper van Philippine, speelt een soort thuiswedstrijd en neemt ook de presentatie op zich. De wedstrijd bestaat uit twee delen. De deelnemers doen een 'vrije roep', waarin de meeste hun eigen stad op positieve wijze on der de aandacht brengen. Nog Het dorpshuis is hard toe aan een opfrisbeurt, maar B en W hiel den de boot eerder dit jaar nog af. Het dorpshuis is verouderd en de onderhoudskosten zijn hoog. Eerst werd gezocht naar andere locaties. Het college bekeek on der meer of het kerkje aan de Mo lenstraat een dorpshuisfunctie kon krijgen. Dat plan is van de baan, zegt een woordvoerster van de gemeente Sluis. „Het dorps huis is de meest geschikte plek als ontmoetingsruimte. De kerk is niet geschikt voor alle activitei ten die nu in het dorpshuis plaatsvinden. Bovendien heeft het bestuur van 't kerkje ook een programma met eigen activitei ten." Sluis steekt een ton in het gebouw. Dat geld lag er al: het is jaren geleden toegezegd. De helft van het bedrag komt direct vrij voor de renovatie van het pand aan de P.C. Boutensstraat. „Dat is echt hard nodig", zegt dorpsraad secretaris Johan Faes. Hij is blij dat het dorpshuis zijn functie be houdt. „Maar er is al zeker 25 jaar niets meer aan onderhoud ge daan, het pand is er redelijk slecht aan toe." De dorpsbewoners gaan daar om samen met de gemeente zelf ook actief op zoek naar sponso ren en subsidies, om zo nog eens 50.000 euro bij elkaar te sprokke len. Faes: „Als we dat bij elkaar hebben, komt die andere 50.000 euro van de gemeente vrij. Dan hebben we in totaal 150.000 euro voor de renovatie én herinrich ting van het gebouw." Tussen Hoofdplaat en Knokke vindt zondag de 43e Bevrijdings mars plaats. De 33 kilometer lange wandeltocht volgt grofweg de rou te die de Canadezen in het najaar van 1944 aflegden tijdens de be vrijding van West-Zeeuws-Vlaan- deren. Vertrekken kan bij de Wester- scheldedijk in Hoofdplaat tussen 08.00 en 10.00 uur. Deelnemers kunnen zich vooraf - maar niet na aankomst - vanaf Knokke per bus naar Hoofdplaat laten vervoeren. Meelopen kost 2 euro of - met bad ge als beloning - 5 euro. De tocht trekt jaarlijks enkele duizenden deelnemers uit Nederland en voor al Vlaanderen. Tijdens de tocht worden op ver schillende plekken herdenkingen gehouden: in Hoofdplaat (08.15 uur), Biervliet (Paulinapolder, 09.00 uur), Oostburg (13.00 uur), Retranchement (14.30 uur) en Knokke-Heist (17.00 uur). Vrijdag zijn er al herdenkingen in Eede (15.00 uur) en Sluis (16.30 uur). De bijeenkomsten worden grotendeels georganiseerd door de gemeente Sluis. Ook leerlingen van het Zwin College zijn erbij be trokken. maandag 31 oktober 2016 Je hoort ze roepen tot op de Markt —Omroeper over De Splenter In Vlaanderen heet een stadsomroeper een 'helleman', laat Ge rard Vercauteren uit Temse zien. Marco van Avermaete uit Phi lippine is tweede geworden. Jan Sjoerd de Vries heeft de poort van Sneek op z'n hoed. Marlijn de Koning Hulst Het dorpshuis van Waterland kerkje blijft bestaan. B en W hebben 100.000 euro toege zegd om het gebouw op te knappen. Daarnaast wordt voor een bedrag van 50.000 euro ge zocht naar fondsen. Sophie Stockman Waterlandkerkje Martijn de Koning Hoofdplaat Bertus Krabbe, stadsomroeper van Kampen, heeft geen bel maar een ratel om aandacht te trekken, fotos ronald den dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81