skrant i Pèrd zond'r Naom beste Zeeuwse cover In oldtimers naar de Sloedam 'Modder en bloed' ZEELAND 21 PZC ONLINE L. ïs Wim Pekaar @wimpekaar Een krant is een krant. PZC's zijn op, dus bezorger stopt @volkskrant door de bus. BERGEN OP ZOOM Met een cere monie op de Canadese erebegraaf plaats in Bergen op Zoom is giste ren Canadays, de gezamenlijke Zeeuws-Brabantse herdenking van de Slag om de Schelde, afgeslo ten. Daarbij was de Canadese am bassadeur Sabine Nölke aanwezig. Meer dan zesduizend jonge Ca nadezen stierven in de strijd om de vaarroute naar Antwerpen. Van hen liggen er 1.119 begraven in Ber gen op Zoom. „Voor onze solda ten betekende de Slag om de Schelde modder en bloed. En later de dankbaarheid van de bevrijde bevolking", sprak Nölke. Vertegenwoordigers van onder meer Groot-Brittannië, Polen, Bel gië, de Verenigde Staten, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Israël en Duitsland legden een krans. De jongste voetballertjes uit Nieuwdorp en Lewe- dorp gingen zaterdag mee naar de Sloedam. Voor kin deren was een speciale route van de Mallard-Mars uitgezet. Eerst mochten ze meerijden in de lan ge stoet leger-old-timers van het Bevrijdingsmuseum in Nieuw dorp naar de Sloedam. Daarna lie pen ze zesenhalve kilometer te rug. Anja de Vos is een van de bege leiders van de kinderen. „Onder weg vertel ik het geheim van de Schotten en hun rokken. Ja, dat is elk jaar een succes!" Aangekomen bij het monu ment op de Sloedam legden ze, na de toespraken, de minuut stil te en de volksliederen van Cana da, Frankrijk, het Verenigd Ko ninkrijk en Nederland ook een krans. „Op de terugweg krijgen ze de verhalen uit de oorlog te horen, vertelt Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum. „Op een en kele plaatsen langs de route staan ze even stil bij wat er gebeurd is. Allereerst natuurlijk de Sloe dam." Wat de kinderen zal aanspre ken is het verhaal van Han de Vlieger, een jongen uit de polder bij de Sloedam. Hij was in 1940 getuige van het overlijden van een Franse soldaat. Traas: „Zijn vader had hem gezegd bij de zwaargewonde militair te blijven terwijl hij de dokter ging halen. De soldaar overleed en Han heeft altijd de helm bewaard. De naam van de soldaat had hij in de helm gekrast. Die helm ligt nu bij ons in het Bevrijdingsmuseum." Aan de zevende editie van de Mal- lard-Mars deden zo'n zevenhon derd mensen mee. Traas: „De eer ste deelnemer stond hier al ruim voor half acht in de ochtend." De volwassen deelnemers konden kiezen uit drie afstanden: 13, 26,5 en 35,5 kilometer. OOST-SOUBURG Jeroen 't Gil de uit Axel is zaterdag met het nummer 'n Pèrd zond'r Naom verkozen tot winnaar van de ver kiezing 'Beste Zeeuwse Cover 2016' bij Omroep Zeeland. De jury, bestaande uit Ronald Slager, Adrie Oosterling en Kees Wondergem, zette 't Gilde's ver sie van America's klassieker Hor- se with no name op de eerste plaats. Dertien finalisten zongen zater dag in de studio van de omroep de longen uit hun lijf met hun Zeeuwse varianten op popliedjes als Aquarius, Somebody That I Used To Know en Rock Around The Clock. Op nummer twee ein digde Anne en de Zeeuwse Kof ferband met Jodocus (Baggy Trou sers, Madness). De derde plaats ging naar Jah Markuz The Rag- gamosselz die met Zitterdag een Zeeuwse variant op Zaterdag van Blof had gemaakt. De top drie komt op de stem lijst van de Zeeuwse Top 40 van 2017. De top drie bij de publieksprijs bestond uit Anne en de Zeeuwse Kofferband (ie), MAET4 (2e) en Molman (3e). Zij hebben een op treden op muziekfestival Hrieps volgend jaar op 29 april gewon nen. maandag 31 oktober 2016 Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie G facebook.com/depzc (Dpzcredactie Een foto is dit weekend veel gedeeld op internet. Op de foto is een Volkskrant te zien met de tekst: 'Beste meneer/mevrouw, mijn PZC's waren op. Ik had nog 1 Volks krant. Hopelijk is dat geen pro bleem voor 1x. Excuses, kran tenjongen Job.' Veel mensen loofden zijn eerlijkheid. UW REACTIE Zaterdag was de Wester- scheldetunnel voor de zesde dag dit jaar tolvrij. 'Wij hebben er dus weer gebruik van ge maakt,' reageert Marijke Du- monsau Sijnesael, 'en van het tientje dat we uitspaarden hebben we een terrasje ge pakt. Niet dat we dat anders niet doen, maar ja, we zijn ge wend om te betalen om aan de overkant te komen. Dus is weer 'mooi meegenomen'.' ONLINE TOP 5 1. Boer zoekt vandalen die zijn trekker sloopten 2. Zierikzeese Janine ziet dochter terug dankzij Robert ten Brink 3. Deze ezelsbruggetjes voor de wintertijd vergeet je nooit meer 4. Nepscout KV Mechelen ont maskerd: We wilden gewoon een grap uithalen (audio) 5. Op de foto met Jan Smit WILT U OOK IN DE KRANT Dagelijks publiceren we de op vallendste Zeeuwse nieuwtjes op Facebook. Ook komen er lezersfoto's voorbij en opval lende nieuwsvideo's. Verder plaatsen we de beste Face- bookreacties van lezers in de krant (zie verder op deze pagi na). Like de PZC op Face book en deel je mening over het laatste nieuws in Zeeland. facebook.com/depzc fïW V2.Cs. iorry jlVJtteman KoenVerwelJ IonicaSmeets pro'olf? wt. uoo y OtCUS-eS. *8 vrf.'-A - Hoe' internet TWITTER voor vrede Een antiek vliegtuig brengt een groet bij de Sloedam. fototheogiele Theo Giele Nieuwdorp Winnaar Jeroen 't Gilde uit Axel. beeld omroep zeeland Met oude legervoertuigen werden kinderen naar de Sloedam gebracht, foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20