11 INTERVIEW HERMAN KOCH A Het nieuwe boek van Herman Koch draait om euthanasie en overspel. Ook de koninklijke familie komt aan bod. „Ik zou nooit met die mensen aan tafel willen zitten." Nieuws: Zomerhuis met zwembad wordt een Italiaan se film. En: vol gens ingewijden is de Amerikaanse remake van Het di ner - met icoon Richard Gere - een meesterwerk. Verder: vertalingen in 48 landen, tournees in Hongarije, Co lombia en Nieuw-Zeeland en toneel stukken in zeven landen. Bestsellerauteur Herman Koch (63) prijst zich gelukkig en relati veert tegelijkertijd zijn aanhoudende internationale succes met oer-Hol- landse observaties. „Ik ontving on langs een uitnodiging voor de Duitse theatervariant van Het diner. Een beetje raar om weer naar mijn eigen werk te gaan zitten kijken, schoot door mij heen. Toen ik zag dat de voorstelling 3,5 uur duurt, kreeg ik een wegtrekken nee hè, veel te lang! Ik heb overgeslagen. Ik geloof dat ik niet zo'n toneelliefhebber ben." Zijn bedankje blijkt geen symp toom van oplaaiende sterallures. Koch, die zich financieel onafhanke lijk mag noemen, wil minder geleefd worden. Hij kiest na een turbulente periode, waarin hij naast het afron den van zijn nieuwe roman De grep pel ook nog het boekenweekge schenk (de inhoud blijft topgeheim, red.) schreef, de komende tijd liever voor zijn huisje in Zeeuws-Vlaande- ren dan voor exotische trips 'met af halen van het vliegveld en zo'. Limousines Want dat 'filmsterrengevoel' met li mousines, dure hotels en andere luxe blijkt uiteindelijk een ver moeiende zeepbel vol gemaakt ge doe. Maar: „In welke uithoek van de wereld de première van The Dinner over een paar maanden ook gepland staat, ik zit in de zaal. Het is toch te bijzonder om wereldsterren als jouw personages te zien?" En over de persoonlijke aanbeve ling van de twitterende grootheid Stephen King: „Ik was vorige week op de Frankfurter Buchmesse. Be paald niet mijn favoriete uitgaans plek, eerder een merkwaardig soort Koninginnedag: een hal vol boeken met uitgevers in de hoofdrol en schrijvers als figuranten. Daar gons de het. Iedereen wist het en had het erover, King raadt Koch aan. Mooi. Maar ik ben dan niet zo iemand die direct bij de uitgever informeert naar het Stephen King-effect. Ik be doel: hij heeft 2,5 miljoen volgers. Als daarvan 1 procent naar de boek winkel gaat, heb ik het toch over een of twee herdrukjes. Ik hoor wel een keer of het ook echt gebeurt. En Kings tekst staat op de flap van mijn nieuwe boek, dat in elk geval door Li touwen is besteld." De greppel draait om de Amster damse burgemeester Robert Walter, die vermoedt dat zijn vrouw vreemd gaat met de oerdegelijke wethouder van Milieu. Tegelijkertijd wordt hij geconfronteerd met de euthanasie wens van zijn 94-jarige vader. Koch vlecht op ingenieuze wijze ontmoetingen met bestaande figu ren als Barack Obama, premier Rutte en koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima in de plot. Een her kenbaar verhaal vol actuele thema's waarin niet iedereen er even gunstig vanaf komt. Zo gaat de burgemeester bij een bezoek van de Oranjes liefst zo lang mogelijk met zijn iPhone op het toilet zitten om het koningspaar te ontwijken. Koch: „Ik ben niet anti-Oranje of antimonarchie. Hoewel ik er wel het mijne van denk als ik lees over het re geringsvliegtuig, de toelage voor prinses Amalia en de Juliana-biogra- fie. Maar Alexander en Maxima heb ben een uitstraling waar ik niet goed van word. Zo week, zo nietszeggend. Ik heb last van plaatsvervangende schaamte als hij mij vertegenwoor digt in het buitenland. En dan zijn toespraken... Zo oppervlakkig, ik zit Ik vroeg me af wat een burgemeester denkt als hij met grijze muizen als Rutte en Samsom zit opgescheept met gekromde tenen. Bij haar vraag ik mij af: ging ze alleen maar voor hem omdat ze koningin kon wor den? Dat zou erg zijn. Maar nog er ger: ze vond hem echt leuk. Ze nodi gen elk jaar semi-BN'ers uit voor een lunch. Al nodigen ze mij uit: ik zou nooit met die mensen aan tafel wil len zitten." Burgemeester Koch heeft gekozen voor een burge meester als hoofdpersoon 'omdat het vaak een kleurrijke figuur is'. „Denk aan Job Cohen, Eberhard van der Laan - van beiden zie je wat terug in Walter - maar ook aan de aan cocaï ne verslaafde Rob Ford van Toronto of Rudy Giuliani en Michael Bloom berg van New York. Of Onno Hoes, die schandalig is behandeld. Ik vroeg me af wat een burgemeester mee maakt als hij Obama ontvangt of wat hij denkt als hij met grijze muizen als Rutte en Diederik Samsom zit op gescheept. Hoe blijft hij beschaafd?" Ook met dat andere thema - eutha nasie en voltooid leven - valt hij cy nisch gezegd met zijn neus in de bo ter door de heersende discussie en de dood van Frans Jozef van der Heij den, erkent Koch. „Maar voor mij had dit ook een dubbele bodem: ik was al wees op mijn 25ste. Dat heeft enorme nadelen, maar misschien nu ook voordelen. Als ik leeftijdgenoten met hun ouders zie modderen, vraag ik me af hoe dat voor mij zou zijn ge weest. Ze zouden nu 113 en 102 ge weest zijn, dus waarschijnlijk al over leden. Maar een deel van mij had die periode van zorg best willen meema ken. Het heeft ook wel iets moois." maandag 31 oktober 2016 Liever in Zeeland dan rondreizen als een filmster Annemart van Rhee Amsterdam Herman Koch: „Ik ben dan niet zo ie mand die direct bij de uitgever informeert naar het Stephen King-effect." foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10