kk 8 NI Het staatsbezoek aan Australië is ook een thuiswedstrijd door de dertienduizend Nederlanders die Down Under hun geluk najagen. Op bezoek in Perth, de stad waar het koninklijk paar maandag aftrapt. Veel van hen hebben zelf de stenen gebikt waarmee de mannen hun huizen bouwden fi^KnnPIEDFAL NlO AANBIEDINGEN ALLEEN l^JftUUrJtUbAL.NLJ DIT WEEKEND GELDIG Nu slechts 17,95 Nu slechts €49,95 1ZMÏI Vanaf slechts 34,95 Vanaf slechts 29,95 Vanaf slechts 19,95 M aartje heet ze, Maartje de Vries. En vandaag is ze jarig, voor de 99ste keer. Kwiek beent ze achter haar rollator naar de sjoelbak, waar ze de schijven moeiteloos in de vakken met de meeste punten mikt. Grijnzend tikt ze op haar hoofd; ook daar is de boel uitstekend gesorteerd. Luister maar: ze weet alles nog van de afgelopen eeuw. Dat haar man, kabinetmaker van beroep, na de oorlog niet aan het werk kwam. Dat ze geen cent te mak ken hadden in Den Haag, waar ze op de hoek van de Paul Kruger- laan en de Engelenburgstraat woonden. Dat ze geen andere uit weg zagen dan een emigratie naar Australië met hun drie kin deren, want daar was wel werk. Dat ze van de eerste verdiende dollars een caravan en een stuk land buiten Perth kochten en daar zelf een huis bouwden. Steen voor steen. Dat ze er 43 jaar woonden en daarna naar een ap partement in de stad verhuisden. Dat haar man elf maanden later stierf en drie maanden geleden haar oudste zoon Niek. Dat het onbegrijpelijk is dat zij er nog is - en hij niet meer. Het gaat van tak-tak-tak; haar indrukwekkende levensverhaal én Maartjes beurt aan de sjoel bak. „Dit zijn echt heel sterke vrouwen hoor, de emigranten uit de jaren 50", vertelt Lianna Par ker, de net teruggetreden voorzit ter van de Nederlandse club in Perth. „Veel van hen hebben zelf de stenen gebikt waarmee de mannen hun huizen bouwden." Het is donderdagmiddag bij de Dutch Club: seniorendag. Eerst klaverjassen, sjoelen en rummi- kubben, aan het einde een verlo ting van rollen beschuit en pak ken ontbijtkoek en tussendoor een lunch van drie gangen. Ne derlandse kost, uiteraard. Van daag bereidt kok Rüdiger, een Duitser die jaren in Noordwijk en Rotterdam werkte en daar de Nederlandse keuken leerde ken nen, een stevig gevulde groente soep, gevolgd door een scholletje met friet, doperwten en worte len en chocolademousse toe. Zoute drop Nederlands eten is een uiterst se rieuze aangelegenheid. De meege brachte kilo drop aanvaarden de leden in grote dank, al volgt de kritiek rap. „Nou ja, er zit niet eens zoute drop bij", klaagt een dame aan de tafel waar geëenen- dertigd wordt. Haar medespelers knikken instemmend. Bij elk staatsbezoek, waar ook ter wereld, ontmoet het konings paar de lokale Nederlandse ge meenschap. Maar vrijwel ner gens wordt zo naar hun komst ge hunkerd als in de twee landen die Willem-Alexander en Maxi ma de komende weken doorkrui sen: Australië en Nieuw-Zeeland, toevluchtsoorden voor tiendui zenden Nederlanders die na de oorlog geen geschikte baan en woning konden vinden, en aan de andere kant van de wereld hun geluk zochten. En niet zel den ook vonden. Het land dat ze ruim 50 jaar geleden achterlieten was het Ne derland van verzuiling, van een kuiltje met jus bij de gekookte aardappelen, van het Wilhelmus zaterdag 29 oktober 2016 wirtiL porch light korting Draaibare Draadloze LED Buiten lamp met Bewegingssensor Ideaal voor tuin, schuur, zolder, garage, bij de deur etc. Volledig verstelbaar in iedere richting (360 graden draaibare voet en kop) Zeer eenvoudig overal te bevestigen; geen bedrading of stroom nodig Ook perfect als inbraakpreventie Springt aan bij beweging in het donker (7,5 meter detectiebereik) Adviesprijs 39,95 Korting 55% U bespaart: 22,- Reciprozaag van Hofftech Germany Zeer krachtige 710 Watt motor Variabele snelheid van O tot 2500 zaagbewegingen per minuut Geschikt voor hout, gipsplaten, metaal en kunststof materialen Compleet geleverd met 2 zaagbladen voor hout en metaal Adviesprijs Korting U bespaart: €129,95 62% 80,- HOFFTECH Germany korting Comfortabel 3D Opleg Topdekmatras Verhoogt het ligcomfort aanzienlijk Geen vervelende spleet meer tussen 2 matrassen Ventilerend, vochtregulerend en ondersteunend Beschikbaar in alle gangbare maten Adviesprijs 99,95 Korting 65% U bespaart: 65,- Praktische Schuifladen - Nooit meer rommelige keukenkastjes! Schuift naar voren wanneer je een kastje opent Je ziet in een oogopslag wat er in de lade ligt Beschikbaar in 50 en 60 cm breed; de standaard maten in Nederland Zeer eenvoudig te monteren Adviesprijs 79,95 Korting 63% U bespaart: 50,- Luxe Dekbedovertrekken van Hotelkwaliteit Verkrijgbaar in verschillende stijlvolle prints en kleuren Gemaakt van hoogwaardig veredeld microvezel Lekker zacht, ademend, vocht regulerend en enorm duurzaam Laat je slaapkamer stralen! Adviesprijs 79,95 Korting 75% U bespaart: 60,- DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPberPoy (V}: NIET TEVREDEN? GELD TERUG! J Jeroen Schmale Perth Lianna Parker, oud-voorzitter Nederlandse club in Perth Hollandse kost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9