Boeroes Nagelaten Feit en fictie Spillebeen recensie voorouders zich in hadden ge stort. Ik besefte hoe onbegaan baar dat land was en dacht: hoe hebben ze hier kunnen overleven?" „De kolonisten voelden zich aan hun lot overgelaten. Ze smeekten de kapiteins van de schepen hen weer mee terug te nemen. De men sen die het overleefden hadden een bepaalde volharding in zich. Die bracht hen naar plekken waar de landbouw wel tot bloei kwam." „Ze vindt het fantastisch dat de geschiedenis me zo te pakken heeft. Tijdens het schrijven belde ik haar op de gekste tijdstippen. 'Hoi ma, alles goed? Even snel: hoe zou jij dyugudyugu vertalen?' Toen ze het manuscript uit had, heeft ze even gesnotterd." „Dat wist ik niet, want je komt nooit alles te weten. Mijn grootste angst is dat er nog een document opduikt met essentiële informa tie. Ik had echt een uitgever nodig die zei: 'En nu ga je schrijven'." „Al mijn voorouders voelen dank zij dit boek als familie. Ik vind Henderijkus en Frederika heel moedig. In het diepe springen en naar een compleet onbekend land vertrekken, dat lijkt me zó grieze lig. Maar zij deden het gewoon. Daar ben ik trots op." Beste boeken magazine 27 uur lang (van 11 tot 17 uur) is op 30 oktober het voormalige huis van de dichter Roland Holst in Bergen voor publiek geopend. De rest van het jaar verblijven er prominente schrijvers. GESCHIEDENIS 1845, Suriname. Vijftig Neder landse boerengezinnen komen aan bij een verlaten nederzet ting. Het land blijkt onherberg zaam, de hitte allesverzengend. Wat hebben ze gedaén? Daar begint het verhaal van journalist Karin Sitalsing, dat ze opteken de in Boeroes (AC, €22). Ze neemt de lezer mee naar de ellende die haar voorouders en haar moeder doorstonden en we maken kennis met hun doorzettingsvermogen. Dat doet ze op een toegankelijke manier, met kleurrijke reporta ges. leder mens heeft een bij zondere familiegeschiedenis - als je maar diep genoeg graaft. Het op kunnen schrijven is een tweede. Sitalsing heeft beide in huis. -Lisanne van Sadelhoff een beter Leven Heb je het antwoord gevonden? Je moeder is een van de hoofd personen. Wat vond ze daarvan? Je deed jaren onderzoek. Hoe wist je: en nu is het klaar. Voel je je nu zelf ook een beetje een Boeroe? Alle boeken op deze pagina's zijn te koop bij debesteboeken.nl. FICTIE Irundina (Querido, €15) wordt verkocht als 'novelle' maar is toch vooral een kin derboek, een perfect cadeau voor lagereschoolmeisjes, vrolijk geïllustreerd door Sylvia Weve. Hella Haasse schreef het heden daagse sprookje dan ook voor haar kleindochter, die het illegale Portugese schoonmaakstertje in de hoofdrol zelf had gekend. Een arme Assepoester vertrekt van huis en haard om haar zieke zusje te redden met het geLd dat ze al slovend in Frankrijk ver dient. Werkgeefster Haasse kon haar helaas geen gelukkig slot bezorgen, maar schrijnen doet het verhaaltje niet echt. —Esther Wils THRILLER Zodra huisarts Felix Wellenstein hoort dat zijn beste stu- dievriend is omge komen bij een auto-ongeluk in Zimbabwe, besluit hij naar de be grafenis te gaan. Hij wil meteen Grootfontein bezoeken, het boe renbedrijf dat ooit van zijn groot vader was. Zo komt hij op het spoor van een complot waarvan de onthulling een nieuwe we reldwijde economische crisis kan veroorzaken. René van Rijcke- vorsel woonde driejaar in Zim babwe en verwerkte feit en fictie vakkundig in Zim (Cargo, €20). Hij weet de beklemmen de sfeer en het onheilspellende decor van het land treffend te verwoorden. —Bart Rost Bob is verdrietig: hij wordt gepest om z'n sprieterige Bob maakt poten. Moet hij meer eten? Een broek aantrekken? kunst Nee, hij moet gewoon de aandacht afleiden. In het Gottmer, museum krijgt hij inspiratie en vindt hij z'n trots terug. €13,95 Leuk prentenboek over kunst van Marion Deuchars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 97