KRONIEK MIJN MA 'Ma at in het tempo waarop senioren tennissen' Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Op bezoek gaan als er wordt gegeten, probeert hij zoveel mogelijk te vermijden. diep in gedachten verzonken. De andere bewoners eten al. Ma schuift wat van de hutspot op haar vork. Dan zie ik de vork richting drinkbeker gaan. Daar doet ma de peen en uien in alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Zomaar twee scènes over ma en eten. Ik had er veel meer kunnen optekenen. Ik heb haar in het Verpleeghuis al met haar handen zien eten. Niet een boterhamme tje, maar haar avondeten. Ik weet nog dat ik die avond ontzet op onze familieapp schreef: 'Ma eet verdomme met haar vingers.' Ik probeerde ma bij te sturen, zoals een vader dat bij zijn koter doet. Ik reikte haar een vork aan, maar die legde ze weer neer. Ik deed het nog eens, toen hield ze 'm wel vast. Ik hielp haar met een hapje, maar dat wilde ze niet. Als een dwars kind hield ze haar mond stijf gesloten. Ma was geen keukenprinses. Ze stond niet dagenlang te koken. Maar ze nam er wel de tijd voor en had een flinke plank met kookboeken. We aten heel gezond en lekker. Ma knipte ook recepten uit en plakte die in een grote gele multomap. Ik heb 'm thuis. Ik durf dat ding niet open te slaan. Angst voor sentiment, denk ik. De verzorgenden hebben liever niet dat we rond etenstijd op be zoek komen. Toen we dat verzoek van de zomer te horen kregen, waren mijn broer Laurens en ik daar niet blij mee. Zo rond vijven is een tijdstip dat goed in onze schema's past. Het werd ons geduldig uitge legd. Manlelzorgers aan de eet- tafel zorgen, onbedoeld, voor on rust. Medebewoners van ma eten dan slechter of eten helemaal niet. Hoe prikkelarmer hoe beter. Heel af en toe zijn we er nog weieens rond etenstijd, maar ik kan eerlijk gezegd niet zo goed tegen ma's getreuzel en dat spe len met eten. Ze was vroeger zo'n sierlijke eter. Ze zat rechtop en bracht met vork of lepel een be scheiden hoeveelheid eten naar de mond (en niet andersom). Ze at in het tempo waarop senioren tennissen. Ma kauwde goed, dat moest, zei ze, dat was gezond. Ze corrigeerde pa weieens, zei dat-ie te snel at. Ze zag erop toe dat ik altijd met mes en vork at en dat ik niet méér opschepte dan ik ging eten. Ik realiseer me dat het een jaar geleden is dat ma en ik samen aten. Het enige dat ma en ik culi nair nog delen is een appeltje. Ik schil 't en reik ma partjes aan. Heel vaak zegt ze nog: „Hmmm, lekker." Of iets wat daarop lijkt. op haar vaste plek aan tafel. Voor haar neus staat een ontbijtbordje met een boterham met hartig en een boterham met zoet. Verzorgster Marieke heeft de bo terhammen in stukjes gesneden. Ma speelt met haar ontbijt. Ze schuift de stukjes met de achter kant van haar vork heen en weer over het bord. „Komt goed", zegt Marieke. „Je moeder heeft vaak opstartproble men. Over een paar minuten be gint ze te eten. Let maar op." Binnen twee minuten beweegt ma de vork met daaraan een stukje brood met worst naar haar mond toe. Ze eet bijna alles op. Dat ge beurt niet altijd. Het is avond. Ma staart naar haar bord met peen en uien en een bal gehakt. Niet in de zin van: wat schaft de pot? Ma lijkt het eten niet eens te zien, ze is magazine 21 O REAGEREN? magazine@persgroep.nl Spelen met eten Het is ochtend. Ma zit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91