I «L 3 maanden Vrouwen slapen langer dan mannen. Jongeren slapen gemiddeld langer dan mensen tussen 20 en 64 jaar. Het is verstandig elke dag op hetzelfde tijdstip op te staan. Hoe onregelmatiger je ritme, hoe slechter de slaap. „Niets is zo persoonsafhankelijk als slaapbehoefte. Dat je acht uur zou moeten slapen is een fabel, je kunt er geen algemene uitspraken over doen. Alles tussen vijf en tien uur slaap is normaal, tenminste, het komt allemaal voor. Sommige mensen zijn na zes uur slaap volledig uitgerust, terwijl anderen na acht uur nog niet genoeg hebben geslapen. „Je ziet vaak dat mensen die maar weinig slaap nodig hebben daar graag een beetje mee koketteren. Weinig slaap wordt in verband gebracht met hard werken, gemotiveerd zijn, discipline. Onzin natuurlijk, want structureel te weinig slaap brengt ge zondheidsrisico's met zich mee. Van weinig slapen word je dus allerminst succesvol, zoals RTL Nieuws beweert. Het is wel zo dat mensen in hogere functies vaak korter slapen. Voor een deel komt dat door de eisen die de baan aan hen stelt, maar er zijn ook studies die verbanden laten zien tussen slaapduur en per soonlijkheid: mensen die kort slapen, zijn vaak extraverter, weerbaarder en dominanter dan mensen die lang slapen. „Over Donald Trump wordt vaak gezegd dat hij maar vier uur per nacht slaapt. Margaret Thatcher en Mozart waren ook beroemde kort slapers. Maar er zijn ook uitzonderin gen: Churchill was een echte slaap kop bijvoorbeeld, die had zelfs een bed in zijn ambtswoning aan Dow ning Street waar hij middagdutjes kon doen." 'Die aandacht voor slaap is goed. We moeten af van het idee dat slapen een "moetje" is, iets wat tijd kost en gelijkstaat aan luiheid' „Dat hangt ervan af. Als je een goede slaper bent zou ik zeggen: neem zo veel middagdutjes als je wilt. Veel mensen zeggen dat ze zich herboren voelen na een hazenslaapje. Alleen mensen met slaapproblemen moeten ermee oppassen: die kunnen hun moeheid veel beter bewaren voor de nacht. Voor hen moet het contrast tussen dag en nacht zo groot mogelijk zijn. „Steeds meer werkgevers bieden speciale powernapruimtes aan en halen deskundigen binnen om hun werknemers zo goed mogelijk te laten slapen. Dat is echt iets van deze tijd, tien jaar geleden was dat nog ondenk baar. Die aandacht voor slaap is goed. We moeten af van het idee dat slapen een 'moetje' is, iets wat tijd kost en gelijkstaat aan luiheid. Als je goed wilt functioneren, dan moet je slapen. Zo simpel is het." 1 Er is sprake van een slaapstoornis als je langer dan slecht slaapt. Slaapstoornis sen komen het vaakst voor bij jonge vrouwen. Beroemde kortslapers zijn Napoleon, Madonna en Edison. Zij hadden genoeg aan gemiddeld vier uur slaap per nacht. Het licht van de digitale televisie, de tabLet en de smartphone verstoort de productie van melatonine. Een mens moet gemiddeld acht uur per nacht slapen Met middagdutjes moetje spaarzaam zijn Mtvavdci Warf V IEDEREEN m Het boek leder een slaapt van slaaponderzoe- ker Ysbrand van der Werf, verschijnt 15 november bij uitgeverij Athenaeum. 20 zaterdag 29 oktober 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 90