Vannacht wordt de ldok een uur terug gezet. Het uurtje extra is lang niet voor iedereen een zegen. Slaaponderzoeker Ysbrand van der Werf over het mysterie van de slaap. Slaapje minimaal tien tot vijftien minuten, dan heeft een powernap al nut. Alles tussen de vijf en tien uur is normaal. van de Nederlanders neemt een pil om in slaap te komen. Weinig slaap maakt succes vol!' Het is een van de vele nieuwsberichten - verschenen op de website van RTLNieuws - die deze maand verschenen over slaap. Vaak zijn het twijfelachtige aanbevelingen, die in de meeste gevallen stoelen op wankel wetenschappelijk bewijs. Voordat u nu elke nacht drastisch minder gaat slapen om een succesvoller leven te leiden: lees vooral even verder. Het ligt namelijk wat genuanceerder. Weinig onderwerpen waar zoveel broodjeaapverhalen over de ronde doen, als over slaap. Slaaponderzoeker Ysbrand van der Werf, verbonden aan het VUmc en het Nederlands Hersen- instituut, neemt de lezer in zijn boek k Iedereen slaapt - dat in november verschijnt - mee in de wereld van het slaaponderzoek. „We bren gen ongeveer een derde van onze levens slapend door, en toch is er een hoop dat we nog niet weten", zegt hij. Er bestaan zoveel fabels en mythes over slaap dat het tijd is om feit van fictie te scheiden. wekker wakker worden en rond een uur of tien 's avonds moe worden - zitten helemaal niet te wachten op dat uurtje extra slaap: die willen gewoon hun bed uit. Voor avondmensen is de overgang naar zomertijd weer moeilijker, omdat ze dan een uurtje vroeger op moeten. „Overigens synchroniseert je biologi sche klok vrij snel. Mensen die er gevoe lig voor zijn, lopen misschien een paar dagen uit de pas, maar als je je ritme meteen opschuift, dan is dat uurtje zo weggepoetst. Pasje wekker en de tijden waarop je eet dus meteen aan. De over gang van zomer- naar wintertijd is in feite hetzelfde als een kleine jetlag, vergelijkbaar met een vlucht tussen Londen en Amsterdam. k „Of je een ochtend- of een avond- M mens bent ligt voor een deel beslo- ten in je dna, maar het verandert ook in de loop van „Dat klopt. Echte ochtendmensen - dan bedoel ik de mensen die altijd voor hun 'Of je een ochtend- of een avondmens bent ligt voor een deel besloten in je dna, maar het verandert ook in de loop van je leven' magazine 17 Je hebt kort- en langslapers. Het lichaam raakt van slag door de gevolgen van slaapgebrek, Slaap is net zo belangrijk als de ademhaling en de bloeddruk. Tekst: Gijs van der Sanden Foto's: Shody Careman Met dank aan: Beter Bed Voor ochtendmensen is de overgang naar wintertijd moeilijker dan voor avondmensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 87