'LAAT VERDRIET TOE, VERWERK HET, NEEM HET MEE, MAAR BLIJF ER NIET IN HANGEN' recies tien jaar geleden had hij de twijfelach tige eer om met zijn hypernerveuze bij- rol als verzets- man Theo in kaskraker Zwartboek de Gouden Ui voor slechtste acteur in de wacht te slepen. Ongeloofwaardig en gemakzuchtig, stelde de jury over zijn optreden. Die artistieke smet is inmiddels meer dan weggepoetst. Want Johnny de Mol (37) mocht de laatste tijd prestigieuze prijzen als een Televizier-Ring en twee Televizier-Sterren op zijn vensterbank parkeren. Hoewel: „Een staat er in de badkamer en een andere ergens bovenin een kast. Ik hecht niet zoveel waarde aan die beeldjes. Maar ik waardeer natuurlijk wel waar ze voor staan. Mijn echte tro feeën zijn de foto's van familieleden en vrienden, waarmee mijn hele huis vol hangt. Opnames van hen tijdens tripjes, feesten, gezamenlijke avonden en reizen." Zijn imago van feestbeest dat ook het werkzame deel van zijn bestaan veder licht neemt, krijgt hij moeilijk van zich afgeschud. Maar wie zijn loopbaan goed bestudeert, ziet dat De Mol het leven inmiddels serieuzer neemt. Met het ver strijken van de jaren kiest hij ervoor als presentator aan het roer te staan van gelaagde, meerdimensionale tv-program- ma's. Zoals het bekroonde SynDROOM waarin hij op stap ging met verstandelijk beperkten. Ontwapenend, eerlijk en recht voor zijn raap. Net als in De Wens- boom, waarin hij dromen van door hun omgeving getackelde kinderen liet uit komen. En nu is er dan De reis van je leven, een serie die draait om ongenees lijk zieke mensen die hun beste vrienden verrassen door hen mee te nemen op vermoedelijk hun laatste gezamenlijke trip. Hij noemt het een Waar is De Mol? 2.0, 'maar dan met meer verdieping'. De Mol gaat in die reeks onder andere op stap met de 42-jarige Marlies, die aan een zeldzame vorm van longkanker lijdt. Met Hanno - vier jaar ALS-patiënt - koerst hij richting Zuid-Afrika om hem met een parachute de Tafelberg 'te laten afsjezen'. En met de vriendinnenclub van Jette, borstkankerpatiënte, maakt hij in het Amerikaanse Utah en Arizona een roadtrip a la het legendarische filmduo Thelma en Louise. „Het roept zeker emoties op. Van de week werd ik om 4 uur 's nachts wakker en kon ik niet meer slapen. Toen ben ik een van de laatste afleveringen nog een keer gaan terugkijken en moest ik vrese lijk janken. Niet van verdriet, maar ik was ontroerd door de mooie sfeer, de kracht van mensen. En door het idee: je moet er elke dag wat moois van maken, doen waar je gelukkig van wordt. Want morgen kan het misschien niet meer. „Ik wilde daardoor gelijk mijn eigen geliefden laten weten: hé, ik houd van jullie en ik ben blij dat jullie er zijn. Ik appte meteen mijn moeder en mijn beste vriendje, dat nu op Lesbos woont om vluchtelingen te helpen. Hij heeft zijn hele boedel in Nederland verkocht en ingeruild voor een tweedehands autootje en een Hans en Grietje-huisje. Hij vroeg: 'Johnny, wat heeft een mens eigenlijk echt nodig?' 'Niet veel', zei ik. Je mag best genieten van bezit, maar als ik straks 80 ben en ik krijg hem niet meer omhoog en ik kan niet meer eten omdat ik geen gebit heb, wat heb ik dan aan spullen? Uiteindelijk gaat het om het verzamelen van mooie momenten in het leven." „Zo heb ik dat niet benaderd. Ik zag het meer als het voeren van bijzondere en heel pittige en tegelijk pijnlijke gesprek ken. Maar wat een dankbare taak! Want wat heb ik een mooie, ontroerende en moedige verhalen gehoord. En boven dien: die reizen waren ook nog leuk. Er was ruimte voor lucht en plezier. Omdat de hoofdpersonen ondanks hun situatie allemaal wel met hun beste vrienden iets onwijs te geks gingen doen. Daardoor was het door de tranen heen lachen. „De reis van je leven draait niet om dood en ziekte. Natuurlijk: pijn en ver driet zijn zeker aanwezig. Dat mensen hun kinderen niet kunnen zien op groeien levert heel veel frustratie en boosheid op, merkte ik. Maar toch gaat het programma vooral over het leven, over doorzettingsvermogen en de wil de schouders eronder te zetten. Het kan iedereen inspireren en veel kracht geven om te zien hoe gracieus mensen met zware omstandigheden omgaan." „Ik heb ontdekt dat het eraan ligt hoe je daarop reageert. Hanno heeft mij daarbij geholpen, gezorgd dat de rest van de reizen draaglijker waren. We waren bij Kaap de Goede Hoop en Hanno's vrien den wilden een gedenkteken achterlaten voor zijn nu 3-jarige zoontje. Ze zijn van plan op zijn 18de dezelfde reis nogmaals te maken. Toen ze elkaar dat beloofden, stortte Hanno ter aarde en gingen ook zijn vrienden helemaal stuk. Ik stond daar met een brok in mijn keel en zei later tegen Hanno: 'Gast, wat fucking heftig, wat bizar moeilijk. Ook om je vrienden zo verdrietig te zien.' Hij ant woordde: 'Johnny, dit is toch prachtig? Wij zijn toch geen robots? We zijn niet van steen.' Wat heeft het leven voor zin als we onszelf niet kunnen en durven laten gaan in eikaars nabijheid? Daarna zei hij: 'Maar over tien minuten zitten we weer samen te lachen in de bus en gaan we hoe dan ook door.' Ik begreep dat: laat verdriet toe, verwerk het, neem het mee, maar blijf er niet in hangen." -> Je bent hier ruim een halfjaar mee bezig geweest. Heftig? Zag je er tegenop dit programma te maken? Maar uiteindelijk gaat er wel iemand dood, dus zo positief is dat toch niet? 10 zaterdag 29 oktober 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81