Wol maakt gelukkig MIJN WEEKEND magazine 5 U dacht dat 'spinnen' alleen nog in sprookjes gebeurde? Els Tuithof-Dijkman (midden, 52) denkt van niet. Dat bewijst ze onder meer op zaterdagmiddag in Ooster beek met haar vriendinnen Anja Oostendorp (55, rechts) en Denise Beuse (53), als de dames hun spinnewielen naar hartenlust laten snorren. Els leerde het veertig jaar geleden van haar moeder, en ze wil nieuwe generaties laten kennismaken met het betere handwerk. „Ik beschouw het als een eeuwenoud ambacht waarvan de kennis moet worden doorgegeven. Je kunt toch niet zomaar alles van vroeger weggooien? Ik ben niet de enige die dat vindt: er is zelfs een Landelijke Spingroep met zo'n 600 leden, die ook het Nederlands kampioenschap wol- spinnen organiseert. Els: „Bij mij blijft het spinnen vooral een uit de hand gelopen hobby. Ik maak bijvoorbeeld graag sjaals, stola's of bolero's voor mezelf én voor ande ren. En dan met plantaardig geverfde wol. Dat is zo'n ander mooi, eeuwenoud ambacht: wol verven met behulp van planten. Voor wol verven kun je wel zo'n zestig verschillende plantensoorten gebruiken die je kookt in water, waarna de kleurstof in de wol trekt." Spinnen doet Els het liefst met haar vriendin nen. „Je brengt elkaar op ideeën en het is gewoon gezelliger. In je eentje ben je nu een maal snel uitgepraat." Maar het belangrijkste facet zouden we bijna vergeten: „Wol maakt gelukkig. Je ziet dat jouw eigen draad uit groeit tot een kledingstuk, iets datje zelf maakt. Wist je dat mensen in de prehistorie al probeerden te spinnen?" Tekst: Leo van Marrewijk Foto's: Koen Verheijden Wilt u ook vertellen over uw favoriete moment van het weekend? Mail naar weekend@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77