HAVENS ONDERHOUD WINDTURBINES Moeders hebben slapclozcn nachten wanneer hun zonen hier aan hun eerste werkweek beginnen. Maai* de ogen van de jongemannen in kweslie beginnen Ie stralen als zij over hun werk bij Enercon praten. Veilgheid Kamperen Onderhoudsmonteur van een windturbine is stoer en razend interessant. kampeer liefhebbers We hebben geluk, want in de mast van deze wind molen is een lift aanwezig, alleen het eerste en laatste stukje moeten we langs een stalen laddertje omhoog klimmen. Keurig netjes gezekerd, want veiligheid gaat voor alles. Boven aangekomen, in de turbine zelf, wordt er via een luik eerst even van het uitzicht genoten voor de mannen aan het werk gaan, want niet alleen de techniek in deze geavan ceerde machine is indrukwekkend, ook het uitzicht is magnifiek. O Op een maandagmorgen in oktober zijn Sasha en Kevin druk in de weer met het reguliere onderhoud van een windtur bine van Zeeuwind en Winvast aan de Estlandweg bij Nieuwdorp. Vergeleken met sommige andere windturbines is dit een kleintje, deze is slechts 70 meter hoog. De onderhoudswerkzaamheden beginnen in de voet van de turbine. Er wordt gecheckt of er geen lekkages zijn en elk onderdeeltje wordt grondig nagekeken. "Het is ingewikkelde, maar prachtige techniek", vindt Sascha. "We werken in Zuid-Hol land, Zeeland en Brabant en trekken niet alleen van molen naar molen voor het reguliere onderhoud en het oplossen van storingen, maar mogen soms ook helpen om nieuwe molens op te bouwen. Dat maakt het werk heel gevarieerd. Elke dag is anders." Wanneer de werkzaamheden beneden zijn afgerond, gaan de mannen naar buiten voor een lunch. Het is het prachtig nazomerweer met een licht briesje en een lekker zonnetje. Daar worden deze techneu ten wel gelukkig van, want voor hun lunch zijn ze aangewezen op de werkbus. "Het is echt wel een beetje kamperen. Dat hoort ook bij dit werk en daar moet je wel van houden." Maar aan de voet van een windmolen is er wel altijd stroom in de buurt, dus het haspel wordt uitgerold en het tosti-ijzer gaat aan om de boterhammetjes te roosteren. Na de lunch gaan de veiligheidsgordels aan, de helmen worden vastgegespt en dan is het tijd om 70 meter naar boven te klimmen. Werken aan techniek ZATERDAG 29 OKTOBER 2016 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71