INNOVATIEF De Techniek in Zeeland slaat niet stil, want wist je dat.. tër: De virtuele wereld wordt steeds meer ingezet in de gezondheidszorg Technology 1 Delniecn l'fcliinp* 2 II roll cc TBS klinieken www.nuformer.com 3 Daiwc klü'illimiw I /I I VA II I 191II1121 Delmeco Fishing Technology uit Colijnsplaat als eerste een pulsvissysteem op de markt heeft gebracht? Dit systeem werkt met elektrische pulsen waardoor de zeebodem veel minder wordt aangetast dan bij gebruik van de traditionele boomkor. Daarnaast heeft de vis minder te lijden en de brandstofbesparing is aanzienlijk. i/i ci i u v Draftee uit Middelburg ontwikkelt en bouwt hydraulische, mechanische en elektrotechnische systemen voor de zware industrie, petrochemie en maritieme sector. Een project wordt meestal com pleet uitgewerkt door Draftee, inclusief de software en de bediening door de operator. Hanse Staalbouw uit Nieuwerkerk een gerenom meerde producent is van stationaire Keith walking floors? Dat zijn speciale strips die los van elkaar bewegen waardoor (bulk)lading gedoseerd gelost of verplaatst kan worden. Ze worden met name vooral toegepast in de recycling, om afvalstromen te scheiden, ovens gedoseerd te voorzien van hout of biomassacentrales gereguleerd te bedienen. Zijn eigen vrouw Anna tuinde er met beide benen in. Ze durfde niet te springen van rots naar rots, dertig meter boven kolkende lava. Ze wist dat haar niets kon overkomen, maar desondanks was het maken van een klein stapje te veel gevraagd. tekst HENK VAN DE VOORDE foto's NUFORMER I MARIEKE MANDEMAKER Een techniek die jaarlijks 400 miljoen euro kan besparen. Rob verklaart dat de techniek ook kan worden toegepast in TBS klinieken. "Hoe vaak gaat een proefverlof niet fout? VR zou een prima aanvulling zijn op bestaande behandelmethodieken waardoor er beter kan worden gemeten. Door toepassing van VR kunnen behandelaars beter tot de kern van de problematiek doordringen. Het behandeltraject van de 1200 TBS'ers in Nederland kan zo met een jaar worden verkort. Daardoor zou er jaarlijks 400 miljoen euro kunnen worden bespaard." O m Rob Delfgaauw Als je het blok mist, dan val je in de lava. Ten minste, dat gevoel kreeg Anna en daarom kon ze de stap niet maken, terwijl ze toch gewoon op de grond stond", vertelt Rob Delfgaauw uit Burgh-Haamstede. Hij is met zijn bedrijf NuFormer specialist in Virtual Reality. "Ons streven is altijd voorop te lopen met de nieuwste technieken. Mo menteel zijn we bezig met een enorm innovatief project in New York. Het geeft een nieuwe dimensie aan de wereld van Virtual Reality, kortweg VR. Deze visualisa tietechniek wordt ervaren door het dragen van een bril waarbinnen beelden, 3D animaties of 360 gefilmde video, realtime worden weerge geven vanuit een game engine", vertelt Delfgaauw. VR wordt inmiddels al steeds meer toegepast binnen de gezondheidszorg. "Kinderen in een brandwondencentrum krijgen tijdens de behandeling van hun won den een VR bril op waarmee ze virtu eel op de Noordpool zijn. Een heel kou de omgeving dus, waar ze ijsberen zien rondlopen. Door dit psychologische effect voelen ze de pijn tijdens de behandeling een stuk minder." Rob ontwikkelt momenteel met een hoogleraar van Tilburg University een avatar, een virtueel persoon die straks kan worden ingezet in de gezondheidszorg. 64 Werken aan techniek ZATERDAG 29 OKTOBER 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63