Jan Stins 8 1 iy Agent heeft minder plezier 3 De droom van de omstreden dierenbeschermers van Sea Shepherd is uitgekomen met een nieuw 'oorlogsschip', betaald door een goededoelenloterij. WARR*0^ Ik ga over mijn nek als ik baaien zie die rood kleuren van het bloed Stedentrips Voordeelweek Al bijna veertig jaar strijdt Sea Shepherd voor de bescherming van de oceanen. Dat gaat er meestal ruig aan toe. Vooral in de wateren rond Antarctica. Japan doodt er honder den walvissen. Dat is verboden. De activisten smijten zakjes met boterzuur naar de Japanners. Het spul stinkt een uur in de wind. Ze wurmen vanuit rubberbootjes tou wen in de schroef van het schip Nisshin Maru. Of ze varen hinder lijk voor de vlijmscherpe harpoen langs. Om te voorkomen dat die wordt afgevuurd en zich in een dwergvinvis spiest. Jarenlang droomt Sea Shep- herd-directeur Geert Vons van een nieuw schip. Een met een vlijmscherpe boeg. Snel en wend baar. Met een waterkanon aan boord om een nevelgordijn te trek ken. Zodat geen harpoenier meer kan zien waar een walvis zwemt. Dat schip is er nu. Gebouwd op een werf van het Nederlandse Da- men en volledig grijs geschilderd. „Overal denken ze dat we van de marine zijn", grinnikt Vons. De Ocean Warrior, het vijfde schip in de Sea Shepherdvloot, is bijna bij Antarctica. In december opent Japan er het nieuwe jachtsei zoen. Dan gaat het pronkstuk van de walvisbeschermers de confron tatie aan met de Nisshin Maru. Er is nog iets opmerkelijks aan het nieuwe schip: het is gebouwd dankzij de Nationale Postcode Lo terij, de grootste goededoelenlote rij van ons land. Die doneerde 8,4 miljoen euro. Al snel rezen vragen of een nieuw 'oorlogsschip' wel een goed doel is? De radicale ma nier van actievoeren door Sea Shepherd is omstreden: Justitie in de VS bestempelt de activisten van de organisatie als 'een stelletje piraten'. De Nationale Postcode Loterij zelf vindt Sea Shepherd een goed doel, zegt woordvoerder Ilse Eggenk. „Wij zijn ervan overtuigd dat hun acties binnen de wet vallen. We gaan alleen in zee met organisa ties waarvoor een groot maat schappelijk draagvlak bestaat. We hebben Sea Sheperd zelf binnenge haald, juist omdat de organisatie op een ongebruikelijke manier te werk gaat." Sea Shepherd staat te boek als het boze broertje van Greenpeace. De Canadees Paul Watson zette de organisatie in de jaren zeventig op. Greenpeace had hem buiten de deur gezet omdat hij te radicaal zou zijn.De activisten keren zich niet alleen tegen walvisvaarders. Zo strijdt Sea Shepherd al jaren te gen het doden van grienden op de Faeröer eilanden. Ze haalden Pa mela Anderson naar de Deense ei landengroep om tegen de eeuwen oude traditie te protesteren. In Canada zijn zeehondenjagers het doelwit. Pups van een maand oud krijgen er een knuppel in hun nek omdat ze te veel kabel jauw zouden eten. Het antwoord van Sea Shepherd: vijftig ton reus achtige stalen kraaienpoten. Daar varen de vissers hun netten op stuk. De commerciële walvisjacht in internationale wateren is al sinds 1982 verboden. Toch blijven Japan se schepen op de zeezoogdieren ja gen. Het land zegt de walvissen uitsluitend te vangen voor weten schappelijk onderzoek. Dat mag onder strikte voorwaarden. Het af gelopen vangstseizoen doodde Ja pan naar eigen zeggen 333 dwerg vinvissen. Vons wijst erop dat die dieren allemaal zijn gevangen in een beschermd walvisreservaat. Het Internationale Strafhof ver oordeelde Japan in 2014. De rech ters sommeerden het land om te stoppen met de walvisjacht. Japan houdt zich niet aan die uitspraak. Voor Sea Shepherd is dat een re den om de walvisvaarders te blij ven stalken. Het is een aanpak die een groeiende groep mensen aan spreekt. Nog elk jaar krijgt de orga nisatie er flink wat nieuwe dona teurs bij. Het verbaast socioloog Bernd Timmermans, gespeciali seerd in dierenrechtenorganisa ties, niet. „De standpunten rond dierenbescherming verharden", zegt hij. „Mensen pikken het niet langer dat op zee een soort plezier jacht aan gang is. Sea Shepherd weet dat en stelt zich op als een soort Robin Hood van oceaan. Daarmee verwerft de organisatie veel steun." Vons trekt zich naar eigen zeg gen dan ook niets aan van de kri tiek op de werkwijze van Sea Shepherd. „Wij voeren geen cam pagne omdat we vinden dat wal vissen van die leuke flipstaarten hebben. Ik ga over mijn nek als ik baaien zie die rood kleuren van het bloed. Wanneer een stroper de Afrikaanse savanne leegtrekt is iedereen verontwaardigd. Op zee gebeurt precies hetzelfde. Overhe den doen er weinig tegen. Daar om doen wij het." O j&lr Tot 50 korting p.p. op alle stedentrips. Kras.nl/stedenactie oF bel 0900-9697 70 cpg DEN HAAG Agenten ervaren minder werkplezier en meer stress dan de doorsnee Neder landse beroepsbevolking. De helft van de politiemensen die op straat werken ondervindt stressklachten in relatie tot het werk, terwijl dat in andere beroe pen maar een derde is. Dat blijkt uit schriftelijk onder zoek in opdracht van de Nationa le Politie waar circa 16.000 poli tieagenten aan hebben meege daan. Het onderzoek, het eerste op deze schaal sinds de vorming van één landelijk politiekorps in 2013, was vooral gericht op moti vatie en weerbaarheid. De stressklachten worden in 79 procent van de gevallen ver oorzaakt door agressie en geweld waarmee zij op straat te maken krijgen. Ook op de werkvloer constateren de onderzoekers minder plezierige werkomstan digheden. Zo wordt er inciden teel geklaagd over 'intern grens overschrijdend gedrag'. zaterdag 29 oktober 2016 Miljoeneniacht voor zeepiraten Gerben van 't Hof Amsterdam —Geert Vons, Sea Shepherd uurwerkmaker/ instrumentmaker OR AL UW UURWERK RESTAURATIES Lid Restauratoren Nederland ^OR^ENSEN DIE VAKWERK KUNNEN WAARDEREN DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 Q www.janstins.nl IjnjL 9 El 4g#| 3® Zie: kras.nl/actievoorwaarden 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4