Festival Hrieps breder dan ooit II 4 ZEELAND Realistische computersimulatie maakt bezoeker bewust van gevaar De virtuele simulatie van een nieuwe watersnood slaat aan. Bezoekers van het museum in Ouwerkerk grijpen naar het noodpakket, zioh bewust van het dreigende gevaar. Waar moet ik heen!? Waar moet ik heen!?" Fabiana van Die- men kijkt druk in de rondte met de virtual reality- bril op haar hoofd. Wat zij op dat moment ziet, is de overloop in een doorsnee moderne eengezins woning. Het type huis dat zomaar in haar woonplaats Almere zou kunnen staan. Fabiana hoort en ziet het woeste water zich een weg omhoog zoeken. Het nood- pakket heeft ze al meegrist in haar vlucht naar boven. Al lichtelijk in paniek pakt ze het kistje met waar devolle papieren en een trouwfoto van het kastje en krijgt zo toegang tot de trap naar zolder. Onder het open raam, niets anders dan wa ter. „Waar blijft die boot nou!? Al les wordt hier ook al nat...!" Ze zit letterlijk te trappelen van onge duld, totdat ze wordt opgemerkt door de hulpverleners en veilig in de boot kan springen. Fabiana kijkt nog eens goed om zich heen met open mond. „Ooh, al die hui zen, alleen maar water..." De virtuele watersnoodsimula tie in zijn museum doet precies waar die voor bedoeld is, consta teert directeur Siemco Louwerse tevreden na bijna een maand proefdraaien. „Het vergroot het be wustzijn dat je daar ook vandaag de dag zomaar mee te maken zou kunnen krijgen. En wat doe je dan, wanneer de nieuwslezer op televisie zegt dat het al te gevaar lijk is om de straat op te gaan? Vluchten dus naar een zo hoog mogelijk punt in huis, en onder weg naar boven de spullen meene men die er écht toe doen om het even uit te houden op zolder. En dan maar wachten op hulp." Noa (7) en haar jongere zusje we ten niet goed wat ze aanmoeten met de ietwat angstige reacties van hun moeder. Noa was zelf ook even het huis 'binnengestapt' maar haakte snel weer af. „Ik vond het 'echt eng. Toen ik terugliep, ging het alarm af en hoorde ik het glas van de ramen breken." Je gaat er toch van uit dat zoiets niet meer gebeurt. Aan de andere kant: je weet het nooit Om de allerkleinsten aan het denken te zetten, heeft het Waters noodmuseum deze herfstvakantie een nagebouwde zolderkamer be proefd. Ook daarbij draait het om de vraag: 'Wat moet er volgens jou absoluut mee als je moet vluchten voor het water? Een iPad of een warme trui? De poes, je mobieltje of toch maar een zaklamp?' De kin deren worden uitgedaagd binnen twee minuten een stapeltje te ma ken van de spullen die volgens hen belangrijk zijn. De broertjes Steven (8) en Renzo (7) Coremans hebben de essentie aardig door: de kens, eten in blik, een fles water, wc-papier, een opblaasboot en twee boeken over de Ramp van 1953 liggen in luttele tijd uitge stald op de vloer. De virtuele ervaring heeft Fabia na en Marco van Dieren hoe dan ook aan het denken gezet, beken- nen ze. Fabiana: „We hebben thuis niet echt een noodpakket. Maar dat ga ik nu toch wel samenstel len. Waarom niet? Wat ik daar in stop? Een pakje lucifers, een zak lamp, warme dekens, flessen wa ter en wc-papier. Dat zag ik hier net. Daar denk je niet zo snel aan, maar het is wel handig als je een tijdje met z'n vieren op zolder moet zitten. Almere ligt ook onder de zeespiegel." Marco: „Je bent je bewust van mogelijk gevaar, net als met brand. Maar er naar hande len is twee. Je gaat er toch van uit dat zoiets niet meer gebeurt. Aan de andere kant: je weet het nooit..." Het programma van het jaarlijkse festival even buiten Grijpskerke werd gisteravond tijdens een pre- party in Schuttershof in Middel burg bekendgemaakt. Sweet Lord Animals, Surrender en High Voltage gaven daar gister avond alvast een voorproefje tij dens de derde preparty. „Het programma is breder dan ooit. We willen nog meer voor elk wat wils brengen", vertelt Hugo Kramer van de organisatie. Dus ko men liefhebbers van boerenrock, rockabilly, Nederlandstalig en stampende rock aan hun trekken. Kramer: „We hebben ook een ring- rijderstent. Daar kunnen de festi valgangers het even 'iets rustiger aan' doen. Jong muziektalent van Podium Z is te horen naast Mental Theo, Nuff Said en Surrender Wolter Kroes, Moonwark en de Band zonder Banaan staan bijvoor beeld in de hoofdtent naast Abba Tribute en Woodworks. De feest tent biedt ruimte aan dj's als Men tal Theo en Paul Elstak, maar ook aan de bands Misty Basement en Stik Hewoon. De Juke Joints, Catsmoke en Bet ty's Doghouse staan garant voor rockabilly. In de rocktent knallen de Pheromones, High Voltage en Nuff Said het publiek de oren van de kop. Podium Z, de opvolger van de Walcherse popwedstrijd Hooi koorts voor jong muziektalent, mag beslag leggen op het nieuwe buitenpodium van Hrieps. Daar la ten singer-songwriters Juanita en Kailas en de bands Clear Clamour, The Venues, Keaton en Monsun van zich horen. 112 NIEUWS Brand bij frietfabriek Tweetal gepakt met aanhanger vol wietplanten zaterdag 29 oktober 2016 Virtuele watersnood maakt indruk Marcel Modde Ouwerkerk Wat neem je mee als je naar de zolder moet vluchten voor het water? De broertjes Renzo (7) en Steven ten de tijd om een stapeltje te verzamelen, foto marieke mandemaker Marco van Diemen (8) Coremans krijgen twee minu- Jonge poptalenten als Juanita en Monsun en gouwe ouwen Sur render, Jan Keizer en Annie Schilder betreden in 2017 de zes podia van Hrieps. Annemarie Zevenbergen Grijpskerke Kijk voor het volledige programma op hrieps.nl KRUININGEN Bij aardappelverwerker Lamb Weston Meijer in Kruiningen heeft gistermiddag brand ge woed. De brand ontstond rond 13.00 uur tijdens laswerkzaamheden aan het afvoerkanaal van bak- dampen. Daardoor begon de on derkant te smeulen en kwam er rook vrij, waardoor de rookmel ders in de fabriek afgingen. De bedrijfshulpverlening heeft de brand geblust. Volgens een woordvoerder van het bedrijf was alles snel onder controle. De brandweer heeft de ruimte geventileerd. HULST De politie heeft donderdag twee mannen opgepakt die met een aanhangwagen vol wiet planten op de Truffinoweg in Hulst reden. Het ging om een 23-jarige man uit Hulst en een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Agenten zetten de auto, na een tip, rond 14.10 uur aan de kant. In de aanhanger lagen 31 hen nepplanten en goederen die ge bruikt worden voor het telen van hennep. De spullen zijn in beslag genomen. De mannen zijn ingesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36