Steekpartij Emergis is uitzondering Dijksma wil met NS praten over treinen Nepscouts maken voetballers lekker 0 V 2 NI MAIKEL HARTE Column Vanavond houden de Na tuur - en Milieufederaties weer De Nacht van de Nacht, een initiatief om aandacht te vragen voor de gevolgen van lichtvervuiling en de schoonheid van duisternis. Op tal van plaat sen gaat daarom het licht uit en zijn er evenementen. Zo kan je bij het Portaal van Vlaanderen aan het sluizencomplex van het Ka naal van Gent naar Terneuzen met een bootje op zoek naar de ka naalnimfen. Een mooi verhaal vind ik dat, die kanaalnimfen. Ik ken het van mijn opa, die was sto ker op een sleepboot op het ka naal. Hij vertelde dat waar nu de sluizen van het kanaal zijn, ooit de boerenhofstede van de familie Dieleman stond. Vader en moeder Dieleman en hun twee dochters Jannie en Lena leefden er tevreden hun leven in de polder, totdat koning Willem I in 1823 besloot tot de aanleg van het kanaal en de familie Dieleman moest verhuizen naar de Visch- steeg in de Terneuzense binnen stad. Van een weids boerenhof naar een smal steegje, van de aard appelteelt tussen de visafslag: va der Dielemans hart begaf het met een en moeder Dieleman kwijnde weg in de dichtbebouwde binnen stad. De dochters Jannie en Lena besloten tot wraak. Aan de rand van het kanaal gezeten begonnen zij schippers te verleiden. Met de sastreuze gevolgen. Schepen bots ten op elkaar, een Engels stoom schip doorboorde in 1853 de Goese kade, scheepvaartverkeer was soms maandenlang ontregeld en er zijn talloze verhalen bekend van matrozen, stuurlui en machi nisten die verblind door de blik en de lokroep van Jannie en Lena overboord sprongen en verdron ken. De kanaalnimfen, zo stonden ze bekend, waren in de negentiende eeuw de schrik van het kanaal. Nu door de bouw van de nieuwe zee sluis opnieuw land verdwijnt, dui ken de eerste verhalen op dat Jan nie en Lena weer terug zijn. Dus vrouwen: let op uw man nen! Langs het kanaal gezeten begonnen zij schippers te verleiden De Stelling TOOS HENK VROUWEN ONZEKER OVER HUN VAGINA KLAPDEUREN V.i ZMf stuurt 20 tips over licht Kapster Price op RTL4 Universiteit in de bibliotheek 'Junkstatus' dreigt voor Delta Dat zegt directeur Rick Mentjox. Ggz-instellingen geven geen cij fers vrij over het aantal inciden ten en dus ook niet over de toena me. Zeer ernstige zoals de steek partij komen in elk geval nog niet eens jaarlijks voor, zegt woord voerster Nanon Doeland. Zij gaf aan dat de hogere cijfers een ge volg kunnen zijn van wijzigingen die het eenvoudiger maken een incident te melden. „De mel dingsbereidheid is toegenomen." De steekpartij vond plaats bin nen Emergis, op een open afde ling waar cliënten vrij kunnen gaan en staan. Het zwaargewon de slachtoffer verblijft nog altijd in het ziekenhuis, maar is buiten levensgevaar. Mentjox kan niet in gaan op de vraag of de dader on der invloed was van drank, drugs of sterke medicijnen en daardoor wellicht verminderd toereke ningsvatbaar. „Dat bepaalt de rechter." NU'91, de beroepsorgani satie voor de verpleging en verzor ging, heeft zijn verontrusting uit gesproken over 'dit extreme ge- Er moet onderzocht worden wat mis is gegaan bij' Emergis weid' en wijst erop dat zorgmede- werkers onder alle omstandighe den hun werk veilig moeten kun nen doen. Er moet onderzocht worden wat mis is gegaan bij Emergis, vindt NU'91. Dat ge beurt: een onderzoek is vast on derdeel van het draaiboek dat in werking treedt na een incident, geeft Emergis aan. Medewerkers en cliënten krijgen volgens proto col nazorg. Emergis heeft geen verontruste telefoontjes gehad van familie van cliënten. Staatssecretaris Sharon Dijksma van Infrastructuur en Milieu is bereid om met NS te praten over de problemen die Zeeland heeft met de nieuwe dienstregeling die zondag 11 december ingaat. Dat heeft ze donderdag in een overleg met de Tweede Kamer la ten weten. Het geeft echter geen garantie dat Zeeland een betere treinverbinding met de Rand stad krijgt, omdat een landelijke dienstregeling een ingewikkelde puzzel is. Bovendien gaat de NS in eerste instantie over de dienst regeling. In de nieuwe puzzel dreigt Zee land op achterstand te worden gezet. Vanaf 11 december neemt de reisduur tussen Zeeland en de Randstad met gemiddeld acht tot negen minuten toe. Daarente gen duurt een treinreis naar Bra bant korter. Staatssecretaris Dijksma wijst Zeeland dan ook op de voor- en nadelen van de nieuwe dienstregeling. De kans lijkt klein dat politieke druk van uit Zeeland en in de Kamer in 2017 tot een voor Zeeland gunsti gere dienstregeling leidt. Goes De voetballers Klaas van Hecke (verdediger van Goes), Luuk van Gilst (keeper van SSV'65) en Remco van Tiggele (middenvel der van Kloetinge) voelden zich gestreeld. Benaderd worden door een profclub, dat is toch de droom van elke voetballer. Maar de scout van de Belgische prof club KV Mechelen bleek hele maal geen scout te zijn. Van Gilst draafde woensdagavond zelfs op bij een afspraak in Hotel Van der Valk in Goes, maar er kwam niemand opdagen. Van Tiggele werd benaderd, maar hoorde later niets meer. Van Hecke zou vandaag een afspraak hebben, maar ziet er nu van af. KV Mechelen weet van niets, zegt Fi van Hoof, verantwoorde lijk voor het scoutingsbeleid. ZEELAND 22 zaterdag 29 oktober 2016 Kanaalnimfen Vandaag: Van mij mag de zomertijd worden afgeschaft Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb geen last van al die beveili gingscamera's 324 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS MIDDELBURG De Zeeuwse Milieufedera tie (ZMf) heeft de gemeen ten twintig aanbevelingen gestuurd om het hele jaar door aan de slag te gaan met duurzaam verlichten. Volgend jaar worden bedrij ven benaderd om slimmer te verlichten. Zo probeert de ZMf wil de Nacht van de nacht, waarbij vannacht acht van de dertien gemeen ten de lichten uitdoen, geen eenmalige gebeurtenis te la ten zijn. TERNEUZEN De Terneuzense kapster Jessica Price is vanmiddag te zien in het RTL4-pro- gramma 'De Beste van Ne derland'. Vandaag gaat het om kappers, en Price verte genwoordigt Zeeland. Het programma begint vandaag om 16.30 uur, en wordt her haald op zaterdag 5 novem ber (10.30 uur) en maandag 7 november (15.30 uur). MIDDELBURG Het kantoor van de Zeeuw se Volksuniversiteit (ZVU) verhuist per 1 november van de Ravensteijnweg (Scalda) in Middelburg naar de Zeeuwse Bibliotheek (ZB). De ZVU maakte al vaak gebruik van de lesloka len in de bibliotheek. Door de verhuizing verstevigen de ZB en ZVU hun banden op het gebied van volwasse neneducatie. MIDDELBURG De Amerikaanse kredietbe oordelaar Standard Poor's heeft de kredietwaardigheid van Delta verlaagd naar 'BBB-'. Ook dreigt een verde re afwaardering, waardoor het energiebedrijf de 'junk- status' zou krijgen. Dat bete kent dat Delta moeilijker geld kan lenen. Als belang rijkste reden noemt S&P dat Delta waarschijnlijk wordt gedwongen het netwerkbe drijf af te stoten, waardoor het bedrijfsrisico duidelijk zal toenemen. Het aantal 'incidenten' met pa tiënten is de afgelopen jaren toegenomen bij ggz-instelling Emergis in Kloetinge. Zelden echter zijn ze zo ernstig als donderdag, toen een 29-jarige Middelburger een 49-jarige man uit Axel in zijn hals stak. Ondine van der Vleuten Kloetinge —beroepsorganisatie voor verpleging en verzorging NU'91 Frank Balkenende Den Haag Len Wolters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2