u Heerenveen staat voor nieuwe test 31 Sanne Wevers De eerste weken na Rio voelde ik al die starende ogen als ik door de stad liep echt een mega-lange periode alles over hebt voor die ene anderhalve minuut. En dat het, na al die jaren van hard werken, ge woon lukt om je beste oefening ooit te tur nen: een persoonlijk record in de olympi sche finale. Dat is waar sport om draait, goed zijn op het juiste moment. Pijnlijk Lieke heeft er geen enkel probleem mee dat alle aandacht op mij is gericht, dat vindt zij ook logisch. Uiteindelijk ging ik vooraf ook voor een medaille, voor goud. Lieke had als doel een goede meerkamp turnen. Ze heeft in Rio super gepresteerd (zevende met het team en twintigste in de meerkampfinale, red.), maar dat valt in het niet bij mij. Zo reageert kennelijk de buitenwereld. Dat vind ik wel pijnlijk voor haar en dat is ook de reden waarom ik probeer zo veel moge lijk dingetjes samen met haar aan te pak ken. We zijn nu twee maanden verder en de tijd van de gala's komt eraan. Het Türngala in Den Bosch wordt mijn eerste optreden voor publiek na de Spelen. Dat is best las tig, want sinds de Spelen staat de training op een heel laag pitje. Dat geldt voor ieder een, een cyclus is in Rio afgesloten. Op die gala's wordt wel wat verwacht van me en ik wil die mensen ook niet teleurstellen. Ik kan niet een leuk dansje op vloer gaan doen of om de balk heen zwieren, haha. Daarom heb ik na Rio vrij snel de draad weer opgepakt. Ik had ook weer behoefte aan het vaste ritme. De eerste keer kwamen in Heerenveen al die kleintjes naar mij toe, dat was heel leuk. Ik vind het heerlijk om weer te trainen, niemand die me kan sto ren. Alleen in de zaal, lekker m'n ding doen. Ben ik weer de turnster, die daar ook gewoon traint. Ook in Heerenveen is succestrai ner Jurgen Streppel dit seizoen zijn nonchalante zelf. Dus als een verslaggever vraagt of hij nog wel enige zorgen heeft in Friesland, als trotse trainer van de verrassen de nummer drie van Nederland, vouwt hij, half onderuit gezakt op een stoel, beide handen achter zijn hoofd. „Zorgen? Nou bijvoor beeld wat ik moet eten vanavond. Heb jij misschien een idee?" Om het cynisme daarna van zich af te schudden en toch nog iets op te noemen. „Pelle van Amersfoort is geblesseerd. En verder moeten we elke dag beter proberen te wor den. Dat valt nog niet mee hoor." Er is bij Heerenveen wel al ge noeg munitie voorhanden om kop loper Feyenoord morgen onder vuur te nemen. Neem nou centra le verdediger Jerry St. Juste (20). Na Daley Sinkgraven, Bilal Basaci- koglu en Hakim Ziyech hoogst waarschijnlijk de volgende parel uit de jeugdopleiding die de club straks voor miljoenen gaat verla ten. Als hij dat wil, dan moet hij in de wedstrijden als morgen te gen Feyenoord bestand zijn tegen de druk. „Geen probleem", denkt hoofd van de jeugdopleiding Jef frey Talan. Hij was diverse seizoe nen jeugdtrainer van St. Juste en zag hem steeds beter worden. „Ook in fysiek opzicht. Dat ont brak er eerst nog weieens aan." Andere jeugdexponenten als Sinkgraven en Ziyech schreven al fraaie vergezichten voor St. Juste. Spelen in de Kuip, dat is toch wel weer een ander verhaal „Ze laten ook zien dat je niet bij de eerste de beste aanbieding hoeft te vertrekken uit Heeren veen", vertelt Talan. „Het is goed voor hem dat hij nog in Heeren veen speelt.Hij speelt morgen niet zijn eerste wedstrijd in de Kuip en dat is toch een voordeel." Beven En mocht St. Juste dan straks in Rotterdam toch beven bij de aan blik van de meest scorende aanval van de eredivisie, dan is er altijd nog Stijn Schaars (32). De aanvoer der bij wie alles begint. De mid denvelder die de verbinding vormt tussen linies, de onbereken bare vleugelaanvallers Arber Zen- eli en Sam Larsson lanceert en in de tussentijd geen bal verliest. De buitenwereld mag verbaasd zijn over de glorieuze revival van de routinier, die nu zelfs in de voorselectie van het Nederlands elftal zit, hijzelf is dat allerminst. „Mensen vinden het een openba ring dat ik elke bal vooruit speel. Dat heeft vooral met ritme te ma ken. Ik zit momenteel in een lek ker ritme." Maar Schaars weet ook: „De Kuip, dat is toch weer een ander verhaal. Voor zover je het kunt ver gelijken: in de enige wedstrijd te gen een topclub, PSV, waren we dit seizoen niet zo goed. Ook al speelden we dan gelijk. In dat op zicht is de wedstrijd tegen Feye noord een nieuwe test." zaterdag 29 oktober 2016 Geboren: 7 september 1991 Woonplaats: Oldenzaal Traint samen met tweelingzus Lieke in het Epke Zonderland Turncentrum in Heerenveen. Trainer is vader Vincent. Heeft haar studie Leraar Lichamelijke Opvoeding (ALO) in Arnhem tijdelijk stopgezet. Maakte haar debuut in 2004 tijdens het EJK. Won in 2008 goud op brug en balk bij de wereldbekerwedstrijd in Glasgow. Bij de wereldkampioenschappen van 2010 in Rotterdam turnde ze als eerste turnster op balk een dubbele pirouette met één been horizontaal. Sindsdien heet dat element de Wevers Pirouette. Werd in 2015 tweede op brug tijdens EK in Montpellier, won later zilver op balk bij WK in Glasgow. Veroverde een gouden medaille (foto) bij de Olympische Spelen in Rio op balk, met een score van 15,466 punten. Een nieuw persoonlijk record. Is de eerste Nederlandse turnster die een individuele medaille op de Spelen wist te winnen. Eindigde met het Nederlandse team als zevende in de landenwedstrijd. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, ereburger van Oldenzaal en Heerenveen. Is Heerenveen morgen dan de eerste club waar Feyenoord van gaat verliezen? De Friezen ma ken een uitstekend seizoen door en verloren pas één keer. Nik Kok Heerenveen —Stijn Schaars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28