SJOERD MOSSOU 28 REPORTAGE DE ROOTS VAN KASPER DOLBERG Column René en Willy van de Kerkhof heb ben het zelf gezegd, dus dan is het zo: bij PSV is het crisis. Geen 'doel- puntencrisis' of'gemiste kansencrisis' zoals dat de laatste weken wel liefkozend werd ge noemd. Nee, nee. Het gaat hier om een ech te, officiële, keiharde crisis. Voor PSV is dat goed nieuws natuurlijk. In Amsterdam en Rotterdam waren ze er al tijd veel beter in. Daar was het verdorie om de haverklap crisis, soms zelfs meerdere ke ren per seizoen, compleet met hevige ru zies en grote paniek. In Eindhoven haast nooit. Ja, toen de landstitel vijfjaar uitbleef en een boze Brabantse menigte eindelijk be sloot een keertje 'de bus op te wachten', le verde het een koddig Herdgang-tafereeltje op, met Fred Rutten als middelpunt. Aan al les zag je dat het erg wennen was, zo'n crisis. Verderop kwetterden de Herdgang-vogeltjes bij voorbeeld alsof er niets aan de hand was. Spe ciaal voor de boze sup porters maakte de fami lie Van Kemenade alvast een lekker kopje koffie, met een lekker worsten broodje erbij. Het was, kortom, een crisis van lik m'n vestje. Pas als je een keer een échte, officiële, keiharde crisis hebt doorstaan, tel je mee Wat ik er persoonlijk erg goed aan vind, is dat we nog lekker vroeg in het seizoen zitten. PSV werd afgelopen voorjaar nog kampioen, sindsdien zijn er pas een stuk of twaalf wedstrijden gespeeld, maar toch is het nu al crisis. Het publiek begon vorige week zelfs boos te fluiten, tot woede van de aanvoerder. Wat denkt u? Prompt werden de supporters nóg bozer. Hulde. Wat ook goed was: na de kansloze neder laag tegen Jong Sparta van afgelopen dins dag, kwam Phillip Cocu niet opdagen bij de persconferentie. Persvoorlichter Thijs Sie gers pruttelde wat over een 'besluit van Sparta', en dat het heus allemaal niet zo be doeld was, maar die wist natuurlijk ook wel hoe laat het was. Het is crisis - en bij een fat soenlijke crisis hoort nu eenmaal verwijde ring te ontstaan tussen de club en de vaste persvolgers. Zelf ben ik benieuwd hoe Toon Gerbrands hier nu mee omgaat. In het volleybal is een crisis hooguit een zacht, nattig windje. En voorheen werkte Toon bij AZ, een club zo kalm en doodnuchter, dat ze er niet eens weten of je crisis met een 'c' of met een 'k' schrijft. Beste Toon, mijn advies: blijf er vooral niet al te rustig onder. Als je deze cri sis nu te lijf gaat met de kalmte van een wijkagent in Knegsel, wordt het niets. Ver kramping en stress hebben we nodig. Een beetje chaos in de tent. Dat Willy en René morgen iets over de cri sis roepen bij Omroep Brabant, en dat jij daar dan witheet tegenin gaat op PSV TV, met stoom uit je oren. Een interne kampen- strijd. Commissies. Haat en nijd. Een oud-voorzitter die zich er tegenaan be moeit. Witte zakdoekjes. Zie het als een ont groening, Toon. Pas als je een keer een éch te crisis hebt doorstaan, tel je mee. Van der Vaart en maatjes bestolen Ex-lid IOC wil paspoort terug e slaap zit nog in hun ogen. De grootste ta lenten van Sil keborg IF be schermen zich met hand schoenen en mutsen tegen de gu re Deense wind. Zes lichtmasten beschijnen het kunstgrasveld, dat ingeklemd ligt tussen een modde rige vlakte en een bouwput. Het is zeven uur 's ochtends. Niks geks, ze staan hier drie keer per week op dit tijdstip. Anderhalf uur trainen en dan, hup, naar school. De eerste bouwvakkers ar riveren om te werken aan de SYSK Arena, het nieuwe stadion van Silkeborg dat komende zo mer klaar moet zijn. Het is nog maar twee jaar terug dat Kasper (spreekt uit Kesper) Dolberg in precies hetzelfde sche ma meedraaide. Maar hij is zijn leeftijdsgenoten inmiddels ver vooruit. Zeventien is Dolberg als hij zijn debuut maakt in Silke borg 1, op het hoogste niveau in Denemarken. Het blijft bij drie potjes, want vorig jaar zomer te kende de Deen (op advies van scout John Steen Olsen) een con tract bij het, in Denemarken nog altijd, grote Ajax. De club waar hij nu, net 19, uitblinkt. Anders Veller, prototype Deen met wild blond haar, wijst naar het veld. „Die jongens daar in de hoek. Zie je die?", zegt de jeugd trainer van Silkeborg. „Zij kwa men twee maanden terug naar me toe. Mogen we één training overslaan? Huh? Waarom? We willen zo graag naar het debuut van Kasper bij Ajax kijken. Zijn ze in de auto gestapt voor de wed strijd tegen PAOK Saloniki. Acht uur heen, acht uur terug. Kasper scoorde nog ook." Geborgenheid Veller wil er maar mee zeggen: natuurlijk is er ook hier in Dene marken concurrentie, maar de verbonden- en geborgenheid wint. Zoveel anders dan de cul tuur in Nederlandse jeugdoplei dingen, zeker bij Ajax. Maar Dol berg houdt zich staande tijdens zijn eerste jaar in Amsterdam. Qua voetbal en ook als het gaat om zijn woonsituatie. Eerst bij een gastgezin in Ouderkerk aan den Amstel, inmiddels op zich zelf in Amsterdam-IJburg. Een Deense tiener in de grote stad. Groot is het contrast met de plek waar Dolberg opgroeit. Voel heet het plaatsje, een gehucht met 1312 inwoners. Hij, zijn oude re zus Kristina en zusje Freja wor den er groot onder de veilige vleugels van moeder Kirsten en vader Flemming. Het dorpje Voel is als alle ande re hier in de lege vlakte van Jut land. Eén school, één voetbal veld, één handbalhal. Als Deen is het simpel: of je voetbalt, of je handbalt. Al deed Dolberg het tot zijn twaalfde allebei. Niet zo gek als je ouders oud-tophandbal- lers zijn. Kirsten en Flemming Dolberg gaan in de kleine ge meenschap door het leven als Ko ning en Koningin van Voel, zo veel indruk maken ze. Ze waren als sporters ambiti eus, maar zijn verder nuchter en bescheiden. Met de plaatselijke club speelden ze op hoog niveau, maar de échte doorbraak kwam er niet. Daarvoor hadden ze moe ten verhuizen, maar ze hechtten te veel waarde aan de vertrouwde grond. Signe Schilling lacht. Ze is een vriendin van de familie en werkt op de oude school van Dolberg, pal naast het amateurcomplex van Silkeborg-Voel. Waarom die lach? „Dat Kaspers ouders hier wilden blijven, zegt eigenlijk al les over hen. Een echt Deens ge zin, gehecht aan rust. Kalm en overwogen, maar bloedfanatiek als ze een bal zien." De ouders van Kasper Dolberg zoeken nooit de publiciteit en blijven op de achtergrond als het om hun zoon gaat. Dat zwijgza me kennen we ook van de talent volle Ajacied. Al begint dat ook zijn eigen leven te leiden, want hij kan best gevat uit de hoek ko men. Vooral als Dolberg in ver trouwde omgeving is, weet Schil ling. „Om eerlijk te zijn: ik maak te me wel een beetje zorgen. Redt hij het daar, zo'n rustig mannetje? Maar ik stelde mezelf gerust met herinneringen aan hem in de klas. Sociaal en lief, maar voor zichzelf opkomend als het nodig is. Dolle, zo noemde ie dereen hem. Een liefkozende af korting van zijn achternaam." Vorig jaar, net nadat hij zijn contract bij Ajax tekende, was Dolberg even terug op school. Bijna verlegen van alle aandacht zette hij heel de middag handte keningen. Steeds een lachje op dat gave gezicht. Zichtbaar on wennig omgaand met de aan dacht. Het hoeft allemaal niet zo van hem. Afwezig Trainer Peter Bosz sprak hem maanden geleden aan. Dolberg was te afwezig op de trainingen, vond hij. Zoals hij in januari tij dens het trainingskamp - met toen nog Frank de Boer - eigen lijk ook verloren rondliep. Bosz raakte hem. Als je het in Amster dam wilt redden, is er meer no dig. Dat idee. Jeugdtrainer Veller herkent het wel. „Dat had hij bij ons ook al wel een beetje. Als je hem voor het eerst ziet lopen, zou je kunnen denken: die is non chalant, arrogant misschien wel. Maar dat zit hem ook in zijn mo toriek. Want verder is daar echt niets van te merken." Veller vindt het wel grappig dat Dolberg als spits naam zaterdag 29 oktober 2016 Crisis Nee, dan deze crisis. DIEFSTAL De vreugde over de 1-3 bekerze ge op Fremad Amager was don derdag van kor te duur bij Rafael van der Vaart (fo to) en zijn team genoten van FC Midtjylland. Na afloop bleek dat inbrekers de kleedkamer had den leegge roofd. De clublei ding van Midtjyl land is woedend over het gebrek aan beveiliging in het stadion van de tweede klasser. SPELEN Advocaten van voormalig IOC- lid Patrick Hick- ey hebben er bij de Braziliaanse autoriteiten op aangedrongen de Ier zijn pas poort terug te geven. Hickey werd tijdens de Spelen in Rio ge arresteerd op verdenking van fraude bij kaart verkoop. Eind au gustus kwam Hickey al vrij, maar nog steeds mag hij Brazilië niet uit. ■E o a 'Hij was goed, Daniël Dwarswaard Silkeborg Kasper Dolberg in huiselijke omgeving in het Deense dorpje Voel. Met zusje Freja op de bank, poserend in de tuin en trainend, foto's privêcollectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26