TUP-FREE zone 20 ECONOMIE CETA mag op de valreep gered zijn, de schade is groot. Kan de EU nog nieuwe vrijhandelsverdragen sluiten en zo nee, is dat erg? ANALYSE NA HET CETA-DEBACLE OPEN SOLLICITATIE Als Giel wordt gevraagd naar zijn droombaan, kan hij daar moeilijk op antwoorden. „Ik houd ervan iets te produceren en daar mensen een plezier mee te doen. Dat kan op allerlei manieren, maar welke? Vertel het me maar!" Nadat Giel in 2011 zijn masterdiploma ge schiedenis heeft gehaald, probeerde hij zijn carrière in het onderwijs te vervolgen. „Na een halfjaar stopte ik, want het was te zwaar. Veel mensen onderschatten hoe zwaar het werk is op een middelbare school. Bovendien biedt het onderwijs geen baanga rantie, want er zijn veel geschiedkundigen op zoek naar werk in het onderwijs." Uiteindelijk hoopt Giel zijn creativiteit te kunnen combineren met zijn universitaire denkniveau. Dat doet hij als hij stukken schrijft voor de historische website www.ro- meinen.info, maar daar verdient hij niets mee. Afgelopen zomer heeft Giel nog wel tij delijk op de Alarmcentrale van de ANWB ge zeten. „Maar daar had ik niet het idee dat ik iets creëer." De twintiger denkt dat er misschien wel een baan voor hem is weggelegd in de cultu rele sector. „Of ik daar een netwerk heb? Nee, ik ben niet zo'n netwerker. Het is bo vendien de vraag of dat iets oplevert. Ik kijk vooral op vacaturesites." Loopbaancoach Aaltje Vincent stelt dat Giel het over een hele andere boeg moet gooien. „Als je niet weet wat je wilt, is sollici teren via vacaturesites kansloos. Werkgevers willen mensen met een duidelijk idee." Volgens Vincent ontkomt Giel niet aan net werken. De loopbaancoach adviseert eerst oriënterend en daarna gericht te netwerken. „Het is een tweetrapsraket. Hij wil in de cul turele sector werken. Dan moet hij binnen die sector vijf banen zoeken die hem leuk lij ken. Bij elke baan zoekt hij twee mensen die hem informatie kunnen geven. Daarna schrapt hij een paar banen. Op de functies die overblijven, richt hij zijn cv en zijn Linke- dln-profiel in om gericht te netwerken." Vincent benadrukt dat netwerken niet makkelijk is. Het is volgens haar dan ook zin vol om professionele hulp te zoeken of een goed boek over netwerken aan te schaffen. ASR Galapagos Gemalto Beter Bed e hadden er zo op ge hoopt, de duizenden tegenstanders van CETA en TTIP die vo rig weekend op het Amsterdamse Museumplein pro testeerden. Gretig omarmden ze de spaak die het Waalse parle ment in het handelsverdrag tus sen EU en Canada had gestoken. Toch gingen de Walen akkoord. Maar veel chagrijn is er niet: tegen standers beseffen dat een slag ver loren is, niet de oorlog. Want als een deal met het Europagezinde Canada al nauwelijks slaagt, hoe moet dat dan met TTIP?. De onder handelingen met de VS slepen al drie jaar voort zonder enig zicht op resultaat. Belemmeringen Voorstanders van CETA kraaien geen victorie. „Dit is funest voor de geloofwaardigheid én effectivi teit van Europa", oordeelt Marie- tje Schaake, D66-europarlementa- riër en lid van de Commissie voor Internationale Handel. „De hele wereld kijkt hiernaar." De consequenties zijn groot. Sinds de Tweede Wereldoorlog is een groot deel van onze welvaart gestoeld op alle weggenomen han delsbelemmeringen. De Benelux, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de EEG, de EU, ver dragen op mondiale schaal. En meer: ze houden Europa al 70 jaar (grotendeels) vrij van oorlog. Maar zoals een groeiende groep vergeet dat vaccinaties allerlei ziek ten hebben uitgeroeid, zo twijfe len steeds meer mensen aan het nut van vrijhandel. „Zij zien niets terug van de beloften uit Brussel en Den Haag", zegt Peter van Ham, expert bij Instituut Clingen- dael. „Open grenzen goed? Kijk eens naar alle migranten, redene ren ze." Bovendien wordt er snel over- heengestapt dat globalisering ver liezers kent. Neem varkensboeren die vrezen voor goedkoop vlees uit Canada. Door het vergiftigde klimaat lijkt het voor de EU vrij wel ondoenlijk om nog handels verdragen te sluiten. Zeker als ie dere lidstaat akkoord moet gaan. Los van TTIP wil Europa in 2017 met Australië om tafel. Complicerende factor is dat vrij handelsverdragen al lang niet meer het wegnemen van im portheffingen betreffen. Het gaat nu om het schrappen van dubbele controles, milieu en geschillenbe slechting. En dat is veel controver- siëler, weet Van Ham. „In Europa testen wij graag véél, in Anglosak- sische landen laten ze producten sneller op de markt en mag de rechter een schadevergoeding toe wijzen als het mis gaat." Standaard Volgens voorstanders dreigt Euro pa door het falende vrijhandelsbe- leid aan invloed te verliezen. „De meeste toekomstige groei komt uit Azië. Als wij met Canada en de VS een Westers blok kunnen vormen naar China, bepalen wij de standaard", zegt Van Ham. „Maar zie dat geopolitieke spel eens uit te leggen aan de gewone man op straat." Een tegengeluid komt van Paul de Grauwe. Hoewel de Vlaamse econoom pro vrijhandel is loopt volgens hem de globalisering te gen grenzen aan. „Vrijhandel leidt tot massatransport over de hele planeet en hoge milieukosten. Die zie je niet terug in het eindpro duct. Als we de kosten wél meene men, is het de vraag of vrijhandel gunstig uitpakt." Ander nadeel: vooral multinatio nals en hun aandeelhouders lijken te winnen. „De aandeelhouders van brouwer InBev worden miljar dair, maar duizenden werknemers verliezen hun job. Vindt u het gek dat globalisering vijanden maakt? Die wordt gezien als iets van de elite." De Grauwe is niet bang dat Eu ropa het zonder CETA en TTIP niet redt. „In de VS is de scepcis even groot, zie Trump." ISDS, de clausule om bedrijven buiten de normale rechter om geschillen te laten voorleggen, wil hij kwijt. „Voor Westerse landen heb je die niet nodig. Heb wat vertrouwen in eikaars rechtssystemen. Voor Chinese ligt dat anders, maar Eu ropa is sterk genoeg om dat te zeg gen. We hoeven ons niet te scha men." Schaake vindt dat lidstaten be ter moeten uitleggen waar verdra gen als CETA goed voor zijn. „Dat doen ze nu nauwelijks." En de be sluitvorming moet anders. „Dit gaat veel verder dan handel en ero deert de interne markt. Straks kunnen we ook geen afspraken meer maken over onderwijs, mi lieu en klimaat." zaterdag 29 oktober 2016 Wie: Giel de Reuver (28) Op zoek naar: staat open voor alles Was: student geschiedenis Woonplaats: Alphen aan den Rijn. Cultuur Gert van Harskamp Heeft u een baan voor Giel? Mail naar opensollicitatie@persgroep.nl 0 m JPMorgan was goed te spreken over verzeke raar, die verhan deld wordt in de MidKap. Voor demonstranten is de strijd om CETA verloren, die om TTIP begint net. foto philip reynaers EU: verdragen ■IK sluiten steeds Het biotechbe- drijf zette meer omzet in de boe ken, maar over tuigde de beleg gers niet. De digitaal beveiliger liet een winst waarschuwing uitgaan. De beddenverko per kwam op het Damrak met te genvallende kwartaalcijfers op de proppen. O 4) o moeilijker David Bremmer Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19