Piratenpartij brengt IJsland in beroering Apple's Siri zegt dat WÓIII binnenkort begint IVUDDLET OWN KIEST 18 NI Onder Hillary Clinton ziet student en ondernemer Matt King de Verenigde Staten 'niets nieuws' doen. Geef hem dan maar Trump, hoewel hij soms bezorgd is over zijn retoriek. Met Clinton krijgen we alleen maar meer van hetzelfde: belastingen Niemand durft er meer grapjes over te maken. De IJslandse Pira tenpartij - zwarte vlag, wit doods hoofd - dreigt vandaag de ver vroegde parlementsverkiezingen te gaan winnen. En jazeker, zegt partijleider Birgitta Jónsdóttir (fo to): „We zijn er klaar voor. De ver anderingen die wij voorstaan wor den niet gedreven door angst, maar door moed en hoop." De Piratenpartij strijdt in de laatste peilingen om de eerste plek met de regerende On afhankelijkheidspartij en de Links-Groene Be weging. Ze schomme len alle drie rond de 20 procent. Het wordt spannend, maar als de verkiezingen een half jaar geleden zouden zijn ge houden, dan hadden de Piraten zo ongeveer de absolute meerder heid behaald. Dat was op het moment dat de Panama Papers (gelekte documen ten van een Panamese bank) een van hun prominentste slachtof fers maakten. De toenmalige IJs landse premier Sigmundur Gunn- laugsson stapte op, toen bleek dat hij miljoenen had gestald in een belastingparadijs. Het leidde in de hoofdstad Reyk javik tot een van de grootste lande lijke demonstraties ooit. De IJslan- ders hadden genoeg van hun poli tieke elite, die het ook al verbruid had bij de bankencrisis van 2008 (toen het land bijna failliet ging). De Piraten staan voor verande ring en dat is precies wat veel IJs- landers op dit moment willen. Dat critici de partij graag neerzet ten als een ratjetoe van anarchis ten, hackers, libertijnen en inter- nednerds, doet daar niks aan af. En ook al voldoet Birgitta Jóns dóttir precies aan dat beeld (ze is dichteres, computerprogrammeur, voormalig lid van de actiegroep Wikileaks en ijvert voor politiek asiel voor klokkenluider Edward Snowden); ze is populair. De grondbeginselen van de par tij reppen over directe democratie, totale transparantie van de over heid, zelfbeschikking, het recht op toegang tot informatie en verant woordelijke besluitneming. De Piraten zijn ook voor referen da: ze willen dat burgers een 'on beperkt recht' hebben om betrok ken te worden bij beleid dat hen rechtstreeks aangaat. Dit leidt dan weer tot kritiek van Bjarni Bene- diktsson, de leider van de On afhankelijkheidspartij. Hij vindt het een zwakte- Lbod: „Als de Piraten een moeilijke vraag krijgen, dan is het: we leggen het wel voor - aan het volk." IJslandse bedrijven en investeerders kijken met bezorgdheid naar de verkiezin gen. Zij vrezen voor instabiliteit als de Piratenpartij aan de macht komt. Hoe kun je nou een land lei den als je geen ervaring hebt (de Piraten zitten nu met slechts drie leden in het parlement) en het volk steeds wil raadplegen? Ook Europa kijkt geïnteresseerd toe. De Piratenpartij is namelijk geen typisch IJslands fenomeen. Het begon tien jaar geleden in Zweden, en op dit moment zijn ze vertegenwoordigd in zo'n zes tig landen, waaronder Nederland. De fractie in het deelstaatparle ment van Berlijn bestond de afge lopen jaren zelfs uit vijftien men sen, al hebben ze bij de laatste ver kiezingen de kiesdrempel niet ge haald. Hun kleurrijkste fractielid, Ger- wald Claus-Brunner, pleegde vori ge maand een moord en sloeg daarna de hand aan zichzelf. Apple's persoonlijke assistent Siri kent veel verborgen kunstjes. Op een brutale vraag kan je een sar castisch antwoord verwachten. Maar wanneer je Siri vraagt wan neer de Derde Wereldoorlog be gint, heeft zij een glashelder ant woord: 'Op 3 november 2016'. De Eerste Wereldoorlog begint vol gens Siri op 1 november en de tweede op 2 november. Siri is ontworpen zodat iPhone- gebruikers de telefoon met hun stem aan kunnen sturen. Ze kan aanbevelingen doen en acties uit voeren. Zo kan ze de weg wijzen en op verzoek je moeder bellen. Maar ze kan ook grapjes maken. „Dit is niet omdat Apple nou zo'n geweldig gevoel voor humor heeft", stelt onderzoeker David van Leeuwen van het Centrum voor Taal en Spraak Technologie aan de Radboud Universiteit. „Het gaat hier eerder om een goed ge voel voor commercie." Van Leeuwen denkt dat Apple op de meest veelvoorkomende vra gen een grappig antwoord pro beert te geven. „Het effect moet zijn dat mensen denken 'haha wat grappig' en dan stoppen. Wanneer het systeem constant blijft zeggen dat ze het niet begrijpen, raakt de consument gefrustreerd en kan Apple klanten kwijt raken." att King (21) is een snelle jon gen. Hij stu deert media, heeft al een be staan als recla memaker en ei genaar van een sociaal netwerk voor jonge technici achter de rug en heeft nu een nieuw visioen voor ogen: Uber voor drones. Online be stel je a la de taxiapp een drone met piloot, de foto's of videobeelden die je van je koopwoning of akker wilt laten maken kun je een paar dagen later downloaden. Zulke ideeën ontstaan meestal in en om Silicon Valley in Californië, waar de echte Uber groot werd naast Facebook en Airbnb. Indiana is een beetje 'laid back', merkt Matt, die zichzelf steeds een paar stappen harder ziet lopen dan zijn omge ving. Maar Droning About is online, ziet zijn pilotenbestand groeien en heeft zijn eerste klanten. Hij be dacht er meteen maar het drone- kamp bij: een zomerkamp waar kin deren met drones leren vliegen. Want het is 'overweldigend' wat er in de dronewereld gebeurt, zegt de student van Ball State University in Muncie. „Ze worden steeds klei ner en handzamer, dus het wordt een lifestylegadget. Je gaat jezelf straks op vakantie laten achtervolgen door een drone die zich laat leiden door gezichtsherkenningssoftware, zonder afstandbediening." Hij moet toegeven dat de eerste ouders die hun kinderen afgelopen zo mer afleverden voor dronevliegles on der de hoede van een toen 20-jarige student wel een beetje achterdochtig waren. Of ze even mochten blijven kij ken, vroegen ze. „Op mijn eerste kamp kwamen twee kinderen: broers. Kun je nagaan hoe die moeder zich voelde toen ze hen afzette. Maar ze vonden het geweldig." En hij ook, nu hij eenmaal 150 leer lingen verder is: hij komt tegenwoor dig op tech-evenementen waar hij mensen als Jay Leno (talkshowhost), Glenn Beck (conservatief tv-commen- tator) en Gary Sinise (acteur) onmoet. „Ik heb vier, vijf miljardairs de hand geschud, heel cool." En misschien wel het allerleukste: cheques uitschrijven aan je vrienden. „Het klinkt misschien een beetje arrogant, maar het is ge woon zo. Ik denk dat ik gezegend ben, als ik mijn vrienden een kans kan ge- van als ik iemand nodig heb om te fil men, voor marketing. Je kunt de hele week bij McDonald's gaan werken, of hard werken aan mijn klus en de rest van de week vrij nemen." De jongeren om hem heen op de uit gestrekte campus in het westen van zaterdag 29 oktober 2016 Het zou zomaar kunnen dat de Piratenpartij vandaag de verkie zingen in IJsland wint. Er wor den flink wat mensen onrustig. Mark van Assen Rotterdam Correspondent Ki Ook wel Middleto Correspondent Karlijn van Houwelingen reist door Muncie, Indiana. Ook wel Middletown genoemd - de stad geldt als nationale thermometer. Wat leeft in Middletown, leeft tijdens de verkiezingen. Hier wordt altijd de uiteindelijke winnaar gekozen. VANDAAG: Matt King (21), student en eigenaar van een start-up. Volste vertrouwen in Trumps tweede man f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17