PEILT DE STEMMING 'Michelle Obama zal zich nooit verkiesbaar stellen' EUWS 17 VANDAAG: EERST GAS, NU ZONNEPANELEN Bedrijfsleven en politiek willen een snellere overgang naar duurzame energie. Burgers komen in verzet. I M 17-DaaGse ComBinaTieneis Sparne - PoRTUGaL Veel leger dan hier krijg je het platteland in Neder land niet. Achter het mo numentale huis van Net te Kruzenga (45), aan het Achterdiep bij Sappemeer, strekken zich hectares landbouwgrond uit. De horizon is ver weg. „Kijk", zegt Kru zenga. Ze wijst op drie herten, die van ons wegrennen: „In de winter ko men ze tot in mijn tuin." Dit is historische grond. Niet ver van deze plek liggen de oude akkers van boer Boon. Daar werd in 1959 het aardgasveld ontdekt dat door de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zou worden geëxploiteerd. „Toen begon de ellende", zeggen Gro ningers die nu, vijf decennia later, hun huizen in elkaar zien zakken als gevolg van de vele gasbevingen. Ook het pand van Kruzenga en haar vriend Henk Scheffer (54) is to tal loss. Ze schatten de schade op en kele tonnen. De NAM is bereid om 2.100 euro schadevergoeding te beta len. „Niet serieus te nemen", vindt Scheffer. In de woonkamer liggen stukken pleisterwerk, die recent bij een beving van het plafond vielen. Bovenop de geestelijke en fysieke schade door de gaswinning komt een nieuw probleem, zeggen Kruzen ga en Scheffer. Met nog tientallen omwonenden protesteren zij tegen het nieuw aan te leggen 'Zonnepark Midden-Groningen', pal achter Kru- zenga's huis, op de akkers waar we zojuist die herten zagen. De firma Po- werfield, met vestiging in het Friese Dokkum, wil hier, met instemming van de gemeente Hoogezand-Sappe- meer, het grootste aantal zonnecol lectoren in Noordwest-Europa neer zetten. Het is een prestigeproject in de verarmde veenkolonie: op 117 hec tare komen 320.000 zonnepanelen, met een maximale hoogte van 2.20 meter. Medio 2019 moet het park ope rationeel zijn. „Waanzin", oordeelt Henk Schef fer. „Je zult zien: over een paar jaar is deze technologie alweer verouderd." Volgens de bedrijfsjurist, die pendelt tussen Luxemburg, de Veluwe en Sappemeer, dient het zonnepark vooral de portemonnee van Symen Jellema, de directeur van Powerfield, en het prestige van wethouder Ger Lindeman (PvdA). Die laatste had het dossier onder zijn hoede, maar Lindeman moest vorige maand aftre den nadat hij zich had 'laten meesle pen' in een online sekschat met een 14-jarig meisje. Dat meisje bleek in werkelijkheid een stel afpersers, die de chat openbaar maakten toen Lin deman weigerde zwijggeld te beta len. De wethouder kon weinig an ders doen dan opstappen. Kruzenga en Scheffer zien het als hun missie om 'op te komen voor on ze lamgeslagen mede-Groningers', zegt Kruzenga, terwijl ze koffie schenkt aan de keukentafel. Ze gaan tegen de plannen van Powerfield pro cederen, desnoods tot aan de Raad van State. „De mensen hier worden dubbel gepakt. Maar dat zonnepark gaat er niet komen. Powerfield hoopt op 90 miljoen rijkssubsidie. Met dat geld kun je veel nuttiger din gen doen voor het milieu." Medestanders Kruzenga en Scheffer hebben vaker met dit bijltje gehakt. Voor menig re gionaal bestuurder is het duo de schrik van de buurt. Kruzenga: „Elke zaak die we tot nog toe hebben aan gespannen, hebben we gewonnen." Bij Powerfield kennen ze de twee ook. „Ze wisten te bereiken dat de gaswinning bij Loppersum voorlo pig is stilgelegd", zegt projectmana ger Jaco van Leeuwen. „Ze zijn goed in stemming maken. Maar nu heb ben ze weinig medestanders." Bij de gemeente is men ervan over tuigd dat het zonnepark er gaat ko men. „De gaswinning blijkt niet duurzaam en windmolens zijn bij de bevolking niet populair", zegt een woordvoerder. De gemeente wijst erop dat het zonnepark helpt de doelen van het Nationaal Energie akkoord te bereiken: in 2020 moet 14 procent van het jaarlijkse, landelijke energieverbuik 'duurzaam' zijn. Maar onder Groningers groeit het burgerverzet tegen de komst van de windmolens en zonnepanelen. In Meeden, niet ver van Sappemeer, liep deze zomer het conflict tussen actievoerders en boeren, die toestem ming gaven voor de - lucratieve - bouw van windturbines op hun grond, bijna uit de hand. Op het land van enkele 'windboeren' wer den scherpe objecten aangetroffen, bedoeld om de landbouwmachines te beschadigen. „Die incidenten la ten zien dat de grens is bereikt van wat Groningers nog tolereren", waar schuwt Nette Kruzenga. „We laten niet langer over ons heen lopen." WASHINGTON Kunnen Ameri kanen in de toekomst op Michel le Obama stemmen voor het pre sidentschap? Nee, denkt haar man Barack. De huidige presi dent van de Verenigde Staten (VS) zei gisteren in een inter view met het Amerikaanse hip hop-radioprogramma Sway in the Morning dat zijn vrouw zich 'nooit verkiesbaar zal stellen'. Michelle is een van de popu lairste publieke figuren in de VS en voert de laatste tijd veel cam pagne voor de Democratische presidentskandidaat Hillary Clin ton. Maar zelf de politiek ingaan, dat ziet haar echtgenoot niet ge beuren. „Ze zal zich nooit ver kiesbaar stellen", zei de presi dent. „Ze is een van de meest ta lentvolle en briljante mensen die er is, ik kan onmogelijk nog trotser op haar zijn. Maar Michel le heeft niet het geduld of de nei ging om zelf een kandidaat te zijn. Neem dat maar van mij aan", aldus Obama. De president hamerde verder in het gesprek op het belang van stemmen. Hij haalde zijn oudste dochter, die afgelopen zomer 18 jaar en dus stemgerechtigd werd, als voorbeeld aan. „Malia heeft in de voorverkiezing gestemd in Washington D.C. En zij zei ook tegen al haar vrienden 'je moet gaan stemmen'." >nCtusÜ. SoLmaR lours zaterdag 29 oktober 2016 'Wij worden dubbel gepakt' Nette Kruzenga, Henk Scheffer en mede-activiste Greet Broek in de weilanden bij Sappemeer waar voorheen gas werd gewonnen en nu mogelijk een mega- zonnepanelenpark komt. FOTO MARCO OKHUIZEN pniiien 1 i cuass Met o.a. bezoek Córdoba in Spanje en Kaap Sint-Vincent in Portugal, maar ook een aantal nachten relaxen in Benidorm Vertrek 10/02/17 Atonze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eréri) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehogden. www.solmar.nl 0495-588740 Beste prijs, goede reis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16