WEER EVEN THUIS u 19 wieg van Thea Die baan in die winkel in huishoudelijke artikelen in Hulst voelde als een bevrijding De 's Gravenstraat in Clinge loopt door tot in het Belgische De Klinge. De Everaers stond op nummer 212 in het Nederlandse deel. In het Zeeuws-Vlaamse land schap gloeien helgele koolzaad velden in de zon. Clinge ver schijnt pas op de borden als je het tot op twee kilometer bent genaderd. De herinneringen van Thea Everaers (66) zijn talrijk: aan die sloot woonde een tante; bij deze boerderij haalden we appels en pe ren; hier was het toen nog niet be bouwd en keek je tot aan de kerkto ren uit over de landerijen en weilan den met koeien. Ze woont inmiddels al decennia met veel plezier in Middelburg, maar reist met enige regelmaat naar één van haar vorige levens, zoals zij die periode aan de andere kant van de Westerschelde noemt. Veel van haar familie heeft het katholieke dorp nooit verlaten, en samen met Trees, een goede vriendin uit die tijd, ver zorgt zij er de graven van hun ouders. Ze vertelt dat ze 'op Clinge' bijna altijd buiten was. Hinkelen, touwtje springen, landjepik, rolschaatsen, met de jongens uit de buurt op avon tuur naar de weelen. Of samen met haar vader vissen in het Zestigvoet, waar hij een houten huisje met hen gels en emmers had, en een eigen steigertje. „Daar zaten we dan. Die rust vond ik prettig. Hij werkte bij bierbrouwerij De Halve Maan in Hulst. Als hij zaterdagmiddag thuis kwam, bakte hij friet en maakte er mayonaise bij. Dat leerde hij mij ook." Haar moeder deed het huishouden en had daarnaast nog naaiwerk: „In de achterkamer stond een grote trip- loknaaimachine. Eens per week kwam er een bestelbus van de trico tage-industrie voorrijden. Die lever de balen jerseystof. Het was altijd een hels kabaal wanneer mijn moe der rokken, jurken en broeken maak te die na een tijdje weer werden op gehaald. Voor Amerika, zeiden ze." In de voortuin van nummer 212 stonden de vuurdoorn en de strui ken er indertijd ook al, maar haar va der hield het tot 1998 goed bij. „En achter hadden we kippen en konij nen, verbouwden we groenten en spreidden we het wasgoed over de bleek." Zij vond het huis ruim en licht. „Als we beneden binnenkwa- men deden we onze schoenen uit." Haar broer had een eigen slaapka mer. Zij deelde de slaapkamer met haar vijf jaar jongere zusje, en hielp mee met schoonmaken, het schuren van de stoep. „Met hoogtijdagen zat iedereen op straat." Het was voortdu rend een zoete inval van tantes en ooms, neefjes en nichtjes, peters en meters. Hoogtepunten waren de jaarlijkse kermis en de wielerronde. Vanuit de wijde omgeving kwamen de renners - ook de gebroeders Wagtmans uit Sint Willibrord - naar het dorp. „Mocht ik als kleuter op straat er twee uitnodigen die zich bij ons kon den opfrissen en omkleden. Ze kre gen een kom water en handdoeken. Ik zat op een krukje en keek hoe zij hun gespierde benen insmeerden met naar menthol geurende olie." Haar broer ging naar de HBS in Hulst. Zijzelf wilde er graag naar de meisjesschool, maar het werd de huishoudschool in Sint Jansteen. En op haar vijftiende had ze haar eerste fulltime baan bij een oudere neef en zijn vrouw in Sint Niklaas; ze stond in zijn kruidenierswinkel, verzorgde de drie kinderen en deed het huis houden. „Liep ik 's ochtends om kwart voor zeven naar de bushalte bij de kerk in De Klinge, en moest vanaf het station in Sint-Niklaas ook nog een eind. Anderhalfjaar lang. Toen had ik zo'n pijn in mijn voeten dat ik bijna niet meer kon lopen. Dat ik daarna in een huishoudelijke artike lenwinkel in Hulst terechtkwam, voelde als een bevrijding." Het is één van haar vorige levens, zegt ze, en wijst naar de Heilige Hen- ricuskerk waar de foto van de vier bruidjes van Jezus is gemaakt: „Ook Rina ging uiteindelijk naar de over kant." En ook met haar is zij nog steeds bevriend. zaterdag 29 oktober 2016 Clinge' door Jacoline Vlaander 'Bijna altijd buiten op Thea Everaers in de 's Gravenstraat in Clinge voor het huis waar ze is geboren. Als bruidjes tijdens de processie ter ere van Maria (1959), vlnr: Thea, Barb, Loes, Rina. Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 160