KIEK TOUCHDOWN Staudt gaat los over Luther V 18 ZE Maandag is het hervormingsdag. Er wordt stilgestaan bij de actie van Maarten Luther, die in Wit tenberg in 1517 95 stellingen op de kerkdeur timmerde. In 2017 is dat 500 jaar geleden en komende maandag start het Luther jaar. Tra ditiegetrouw worden op deze dag lezingen of concerten gegeven. In Zeeland nu ook in vrijzinnige kring. De organisatie Refosoo verzorgt tal van activiteiten en publicaties rond de reformatie. Herman Sel derhuis, hoogleraar aan de christe lijk gereformeerde theologieoplei- ding in Apeldoorn, geeft in het Lu- therjaar maar liefst iedere maand een lezing. Ook (hersteld) her vormde voormannen als Wim van Vlastuin en Henk van de Belt trekken door het land. In Middel burg opent echter de Doperse ver maning de deuren. De Doopsge zinde Gemeente en de Koorkerk gemeenschap geven met een le zing van Max Staudt een aftrap voor het Luther gedenkjaar. „Na 500 jaar maakt Luther nog steeds veel los, van enthousiasme tot weerzin. Het was dan ook een vat vol tegenstrijdigheden. Dat geldt trouwens voor de hele reformatie. Wat kan de kerk ervan leren voor de toekomst? Over zulke vragen gaat het. Maar vooral over de kleur rijke geschiedenis rond de mon nik die een family-man werd", Monnikenwerk José Baars schrijft wekelijks over religie en ker ken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. staat er in de aankondiging van de avond te lezen. De vrijzinnigen beloven dat het - passend bij hun aard - een kri tisch verhaal zal worden. Ik vraag me af of scherts en spot ook on derdeel uitmaken van het pro gramma. Max Staudt, gemeente predikant te 's Heer Hendrikskin deren, is vlot gebeld. Hij vertaalde Luthers werk 'Servo Arbitrio' in het Nederlands (Kiezen als die nen). Vrije wil In dit boek staat de discussie centraal tussen Luther en Eras mus over de vrije wil. De spreker laat weten dat hij zou kunnen stil staan bij de beeldvorming rond Luther. „Vanuit een rigoureus his torisch perspectief is er over Lu ther veel te vertellen. Het kennis peil van het gemiddelde publiek is niet hoog. En het feit dat Luther op dit moment wordt geassoci eerd met fundamentalisme heeft vooral te maken met onze tijd geest en vrees voor radicalisering. Luther heeft veel meer kanten, maar die blijven in het hedendaag se referentiekader bijna onderbe licht. Luther kan ook betrokken worden op hedendaagse thema's als waarden en normen, klimaat, migratie en cultuurverandering, maar dan ga ik aan de kern van diens Bijbelse boodschap voorbij. Voor een keuze waarbij protestan ten een positief groepsgevoel over houden geldt hetzelfde. De inten se kern van Luthers betoog is on gemakkelijk en radicaal." Vooroorlogs En de spreker wil juist de tijdlo ze waarheid en de keuze voor Christus alleen over het voetlicht brengen. „Vrijzinnig en orthodox tegenover elkaar plaatsen is overi gens iets waarmee ik niet veel kan. Het lijkt me vooroorlogs." Kortom, wie echt meer wil weten over Luther moet naar de Doops gezinde Kerk, Lange Noordstraat 62 in Middelburg, maandag 31 ok tober om 19.30 uur. PZC-ONLINE Koosje @Koosjei973 Soms zou je de tijd wel even terug willen draaien. Dat kan zondag... Enjoy. #wintertijd zaterdag 29 oktober 2016 Gestegen tot grote hoogte. Axel was overzichtelijk, nietig, Madurodam gelijk. Nu is het tijd om weer vaste grond onder de wielen te krij gen. Gefocust, vleugels wijd, de touchdown moet ook geruisloos zijn. foto ronald den dekker Links, leestips en een actueel overzicht van de kerkdiensten voor komende zondag staat op www.pzc.nl/monnikenwerk UW REACTIE De brandstof Euro95 wordt per 1 januari afgeschaft in België. In plaats van de goedkope benzine komt het milieuvriendelijke E10. Zo'n tien procent van de oude auto's kunnen er niet tegen. „Wel slim eigenlijk", reageert Paul Soulimans op Facebook, „het meren deel van de auto's is 10 jaar of ouder volgens mij. Nu moeten die dus duurdere benzine tanken of de dure Euro95 in Nederland." UIT ETEN Het weekend is begonnen en dus rijst bij Zeeuwen de vraag waar ze uit eten zul len gaan. Op PZC.nl staat een handig overzicht van tientallen restaurants in Zeeland. De menu's, prijzen, sfeer en bediening worden be oordeeld. Uiteindelijk volgt er een rapportcijfer. pzc.nl/uiteten Kijk op www.pzc.nl of ©pzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie In de nacht van zaterdag op zondag wordt om 3.00 uur de klok een uur teruggedraaid. De zomertijd/wintertijd discussie is daarmee weer in volle hevigheid losgebarsten. Maar niet voor @Koosje1973. Die ziet nog wel een voordeel aan de wintertijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 159