Bijles, leren leren, remedial teaching.... ZEELAND 7 En wat kost dat allemaal? Huiswerkbegeleiding is zijn geld waard, zeggen ouders en leerlin gen. Maar je moet het natuurlijk wel kunnen betalen en niet ieder een kan dat. Thijs den Otter, voorlichter van de Algemene Onderwijs Bond (AOB): „Wij zeggen: het onder wijsbestel wordt bekostigd met pu bliek geld en moet ieder kind gelij ke kansen bieden." Hoewel hij geen direct verband ziet met pas send onderwijs, constateert Den Otter wel dat het 'passend onder wijs' de werkdruk op scholen flink vergroot heeft. Sinds die in augus tus 2014 is ingevoerd, moeten ge wone scholen leerlingen onder steunen die vroeger in het speciaal onderwijs terecht kwamen. Klas sen van meer dan dertig leerlingen met meer dan tien leerlingen die (veel) extra aandacht vragen, zijn geen uitzondering. Bovendien zijn er, sinds de invoering in augustus 2014, nog altijd kinderziekten. En dan kunnen er, zoals Den Otter het uitdrukt, 'gaten vallen'. Die kunnen gevuld worden, maar dat kost geld. Een greep uit het aanbod: SSG De Rede in Terneuzen biedt leerlingen gratis (extern ingehuur de) huiswerkbegeleiding aan van LeerPunt. LeerPunt rekent voor in dividuele huiswerkbegeleiding bij SSG Nehalennia 13 euro per lesuur. Privéles kost 22,50 per uur. StudiePro biedt binnen CSW huis werkklassen (65-105 p/m afhanke lijk van het aantal dagen) en huis werkbegeleiding op het instituut zelf (100-350 euro p/m) of bijles voor 20 euro per uur. Nieuw is 'Vir- tuwijs': persoonlijke begeleiding online, vanachter de computer (125-375 p/m). StudiePro heeft beurzen voor mensen die weinig geld hebben. Educonsult Zeeland, dat scholen ondersteunt bij passend onder wijs, geeft in Middelburg huis werkbegeleiding van twee tot vijf dagen per week (175-235 euro p/m). Verder remedial teaching (45 euro p/u) en bijles (30 p/u). Huiswerkbegeleiding mag bij dit instituut altijd twee weken gratis geprobeerd worden. Ook kijkt Edu consult mee of er vergoede zorg mogelijk is in het kader van pas send onderwijs. Huiswerkbegeleiding Middel burg biedt huiswerkbegeleiding en remedial teaching (32,50 per keer) in de praktijk aan huis. Het Ostrea Lyceum in Goes biedt gratis huiswerktoe- zicht. „Wij werken niet sa men met een instituut", zegt afde lingsleider havo Bert Kreeft. „Als ouders ernaar vragen, wijzen wij op de mogelijkheden in Goes, zoals in stituut Amec. Wat wij op school aan bieden, is een lokaal, rust, toezicht. Geen overhoringen, maar wel een kopje thee, een koekje, een huiselij ke sfeer. De toezichthouder is een lesassistent. Die kijkt of alles af is en netjes. Wij kunnen leerlingen uit de bovenbouw havo en vwo inzetten voor extra begeleiding van onder- bouw-leerlingen in de kernvakken, in groepjes van maximaal twee. De ze tutors krijgen daar vijf euro per uur voor. Ik mag met enige trots zeg gen dat wij erg tevreden zijn over die constructie." SSG De Rede in Terneuzen heeft ook een gratis huiswerkklas (studeren in stilte on der toezicht) en huurt LeerPunt in Terneuzen in voor aanvullende be geleiding. „Voor de ouders is het gratis", verklaart Jitty Gijsel, een- pitter achter LeerPunt. Op weer een andere school, Nehalennia in Middelburg, geeft zij individuele huiswerkbegeleiding. Particuliere bijles en examentraining in het in stituut zelf is ook mogelijk. Adriënne van Vliet van Leer- lingzorg Goes is lid van Balans, de vereniging voor ouders van kinderen met leer- en gedragspro blemen, en van de landelijke be roepsvereniging voor remedial teachers LBRT. Leerlingzorg werkt CSW inzet bij problemen. En dan is er nog StudiePro in Mid delburg. Het instituut biedt aan het Noordpoortplein in Middelburg di verse vormen van ondersteuning (huiswerkbegeleiding, bijles en exa mentraining. Het instituut verzorgt daarnaast huiswerkklassen bij de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. „Samenwerken met een school biedt het voordeel dat de lijn tjes met de zorgcoördinator kort zijn", zegt Bas Spekhorst. Een nieuw onderdeel van Studie- Pro is Virtuwijs, dat vanuit Middel burg heel Nederland bestrijkt met huiswerkbegeleiding en bijles in kleine groepen via de computer. Daarvoor is eigen software ontwik keld. Leerling en tutor zien elkaar en het huiswerk op het computer scherm. Studenten van de University Col lege Roosevelt zien wel brood in bij les, weet woordvoerder Maan Leo te vertellen. „De UCR krijgt relatief vaak aanvragen voor bijles. Maar wij zijn daarin toch wat terughou dend. De UCR is geen uitzendbu reau." Een aantal studenten is aange sloten bij landelijke bijlesorganisa ties als StudentsPlus of werkt via het Zeeuwse StudiePro. Maan Leo: „En dan hebben we onze Teaching and Learning Society. Dat zijn stu denten die geïnteresseerd zijn in het lesgeven zelf, bijvoorbeeld Engel se les en Nederlandse les bij het asielzoekerscentrum. Het is een leuke manier van bijverdienen met dat waar je goed in bent." met tutors: geschikte scholieren uit VWO 5 en 6, die bij alle scholen in Goes gerekruteerd worden en bij Leerlingzorg Goes een opleiding tot tutor krijgen. In de Kuiperspoort in Middelburg is Educonsult gevestigd. Het insti tuut heeft veel specialistische ken nis in huis en helpt scholen met het bieden van passend onderwijs. Daar naast wordt in het eigen pand huis werkbegeleiding en remedial teaching gegeven. Volksje Westerhout, de vrouw achter Huiswerkbegeleiding Middel burg, heeft als onderwijzeres ook er varing in het speciaal onderwijs. Ze werkt in haar eigen bedrijf één op één en pakt dan 'het grootste pijn punt' aan. Zij maakt ook onderdeel uit van een pool remedial teachers die zaterdag 29 oktober 2016 Daniëlle Lambrechts bereidt zich voor op de wiskundetoetsen die ze na de herfstvakantie krijgt. Charisa van Vliet van StudiePro neemt de laatste resultaten met haar door. foto ruben oreel euro per uur rekent Students- Plus, een landelijk bijlesbureau dat met studenten van de Univer sity College Roosevelt werkt, voor 4 uur bijles per maand. Bo ven de 24 uur is dat 15 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 155