32 Zomaar in een Formule 1-auto stappen en wegrijden is geen goed idee. Maar hoe activeren de coureurs lichaam en geest om klaar zijn voor een race of training? Het zijn de uren voor het uur U, de periode waarin de coureurs hun laatste voorbereidingen treffen. Aftellend naar het mo ment dat de rode lichten uit gaan. Ver voor het opstellen op de grid en het dichtklappen van het vizier, begint het al. „Eerst de spieren oprekken", vertelt Max Verstappen. De echt zware training doen coureurs vooraf. Ook als ze, zoals nu, tussen twee ra ces door niet naar huis kunnen. „Ik heb maandag honderd kilometer gefietst met wat engineers. Austin is mooi, dus we heb ben een fijne tour gemaakt bij Lake Travis." Verstappen houdt van fietsen, zeker thuis in Monaco, maar loopt ook vaak hard. „Voor fietsen moet je vier, vijf uur uittrek ken. Dat maakt het soms lastig. Dus als je bijvoorbeeld bij het circuit aankomt, ga je toch snel op de loopband of zo." Vaste oefeningen heeft Verstappen niet. Een ritueel evenmin. Waar Ferrari's Sebasti an Vettel steevast met koptelefoon op rich ting auto loopt ('met muziek die me in the zone brengt'), doet Verstappen dat niet. „Geen muziek, gewoon instappen." Zijn Red Bull-teamgenoot Daniel Ricciar- do zweert wel bij muziek. Hij is fan van het vechtsportkampioenschap UFC, gefasci neerd door hoe de vechters opkomen. Zo theatraal loopt hij niet naar zijn bolide: „Maar ik kijk graag naar hoe dat gaat en ex perimenteer ermee. De ene keer probeer ik heel opgepompt in te stappen, dan weer heel kalm. En dan zien wat het verschil is." Ricciardo loopt ook nu met de beats bla zend in zijn oren rond. Omdat het 'maar' om vrije trainingen gaat, ongetwijfeld een ander gevoel dan voor de kwalificatie of ra ce. In Mexico-Stad begint een werkdag hoe dan ook met vroeg opstaan en vertrekken, vertelt Verstappen. „Want deze stad is heel druk. Je staat altijd wel in de file." Alert Voor coureurs is het geen slecht idee om vooraf in het hotel al wat te doen, vertelt Pyry Salmela, de performance coach van Toro Rosso's Daniil Kvyat. „Het is goed je lichaam alvast op te starten, zodat je wak ker en alert bent en je hersenen gelijk goed functioneren. Dat helpt ook met bijvoor beeld mediawerk. Het zijn lange dagen en het gaat om meer dan alleen de race." Salmela werkt voor Hintsa Performance, dat flink wat coureurs begeleidt. Verstap pens trainer Jake Aliker komt er ook van daan, net als die van Vettel en Lewis Ha milton. Behalve met het fysieke aspect hel pen performance coaches ook met de men tale gesteldheid. Salmela: „Ik ben geen psy- choloog, maar je praat veel met je coureur, fungeert haast als een adviseur." Belangrijk is in elk geval het brein te acti veren. Dat is waarom Kvyat geregeld als warming-up bokst of jongleert, waarbij coördinatie telt. „Zo maak je de hersenen wakker. Een goede warming-up draait niet alleen om de hartslag omhoog krijgen." Het is waarom Nico Rosberg graag een balletje hooghoudt. „Ik moet warm worden en hou niet zo van gewichtheffen voor de race. Het moet ook een beetje leuk zijn. En het is een goede voorbereiding, omdat het coördinatie en reactievermogen vereist." De warming-up begint na de rijderspara de, maar vóór de coureurs naar de grid gaan. Een trainer wil ze dan niet te veel prikkelen. „Je wil dat ze fris instappen." Toch zijn er genoeg zaken die kunnen aflei den. Het volkslied, een vliegshow. „Mooi om te zien, maar je let er niet echt op", geeft Verstappen een kijkje achter het vi zier. Als dat morgen dicht gaat, zal ook hij volledig voorbereid de ogen opslaan naar de rode lichten. Wachtend tot ze uitgaan. Vreven ontslagen Radwanska ronde verder Berens in WK-finale De Knegt nieuwe bondscoach Ajax Cape T own stelt Menzo aan Oranje opnieuw naar EK-f inale zaterdag 29 oktober 2016 Opwarmen voor de hitte van de stri j d Daan de Geus Mexico-Stad Max Verstappen (r) op de racefiets met een van zijn engineers, foto getty images VOETBAL Stijn Vreven vertrekt als trainer bij Waas- land-Beveren, dat uit komt in de hoogste klasse van het Bel gische voetbal. De club heeft de samen werking beëindigd vanwege de tegenval lende resultaten. Waasland-Beveren staat veertiende. Vre ven, oud-speler van onder meer FC Utrecht en Vitesse, was ongeveer een jaar hoofdtrainer bij de club. TENNIS Agnieszka Radwan ska (foto) heeft dank zij een 7-5 6-3 zege op Karolina Pliskova de laatste vier bereikt bij de WTA Finals in Singapore. De tennis ster neemt het in de halve finales op tegen Angelique Kerber. KARATE Karateka Geoffrey Be rens is voor de twee de opeenvolgende keer doorgedrongen tot de WK-finale in de klasse tot 60 kilo gram. In de eindstrijd in Linz neemt hij het vandaag op tegen Amir Mehdizadeh uit Iran. Berens behaalde twee jaar geleden bij de WK in Bremen al zilver. René Smaal strijdt vandaag in Linz in de klasse tot 75 ki logram voor een bron zen medaille. MOUNTAINBIKE De Nederlandse wielerunie KNWU heeft Gerben de Knegt per 1 januari aangesteld als de nieuwe bonds coach mountainbike. De voormalig veldrijder volgt de huidige bonds coach Tim Heemskerk op. De Knegt is sinds 1 september al bondscoach veldrijden en zal deze functie vanaf het nieuwe jaar ook uitoefenen voor het mountainbiken. „Beide disciplines groeien steeds dichter naar elkaar toe, wat zorgt voor wederzijdse interesse", vertelt de 40-jarige Brabander. „Veldrij ders stappen vaker op een moun tainbike en andersom. Mathieu van der Poel is daarvan het bekendste voorbeeld." VOETBAL Stanley Menzo is de nieuwe coach van Ajax Cape Town. De 53-jarige Nederlander was al sinds april in dienst bij de Zuid-Afrikaanse voet balclub als hoofd opleidingen. Hij volgt Roger de Sa op, die woens dag ontslag nam na de nederlaag tegen Bidvest Wits. Menzo was in' het seizoen 2013-2014 voor het laatst coach in het betaald voetbal, destijds bij het Belgische Lierse SK. Daarvoor was hij hoofdtrainer bij AGOVV Apeldoorn, FC Volendam en SC Cambuur. Ajax Cape Town staat voorlaatste in de Zuid-Afrikaanse PSL. De club heeft na zes duels slechts twee pun ten. HANDBAL Met een overwinning op Portugal heeft het Nederlands korfbal team gisteren in Dordrecht de fi nale bereikt van het EK. Oranje zegevierde met 31-10. Bij de rust was de stand 15-5. Marjolijn Kroon (zeven treffers), Laurens Leeuwenhoek (zes) en Mick Snel (vijf) waren goed op schot voor de thuisploeg. Oranje speelt mor gen in de finale tegen België, dat in de andere halve finale de Cata laanse ploeg met 26-13 versloeg. Het is voor de vierde opeenvol gende keer dat Nederland en Bel gië elkaar treffen in de EK-finale. Oranje jaagt voor eigen publiek op de zesde Europese titel op rij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 149