Paul de Leeuw Rosszee wordt grootste beschermde zeegebied kosten Huawei P9 Lite Voor wie niet voor onverwacht hoge wil komen te staan. hollands nieuwe. 16 NI GEEN TOESTEL NODIG? Óf jullie gaan meer douchen óf ik ga iets anders bedenken Het grote struikelblok was de ant arctische tandvis. Dit twee meter lange roofdier, dat zijn eigen anti vries produceert en zo overleeft in het ijskoude water, doet het we reldwijd erg goed op exclusieve menukaarten (overigens als 'Chi leense zeebaars'). De Russen, die elk jaar 3.000 ton naar boven ha len, hebben een grote vissersvloot in de Rosszee en bleven maar wei geren om die lucratieve handel op te geven. Na jaren onderhandelen hebben delegaties van 24 landen en de Europese Unie dan toch een compromis: de schepen mogen blijven, maar alleen in een gebied iets verder weg, waar de vissen niet zo jong zijn. En het verbod loopt over 35 jaar af. Natuurbeschermingsorganisa ties zijn enthousiast en voorzich tig tegelijk. „Dit is een ommekeer als het gaat om de bescherming van de Zuidpool", zegt een woord voerder van het Wereld Natuur Fonds. „Maar het had eigenlijk per manent moeten zijn." De Rosszee wordt gezien als het laatste stuk ongerepte zee dat we nog hebben, nog niet aangetast door vervuiling, mijnbouw en overbevissing. Ook zou het het laatste maritieme ecosysteem zijn dat nog intact is. Het is een enor me baai in de ijskap van de Zuid pool, zuidelijker kun je bijna niet gaan. De zee is net zo groot als Duitsland en Frankrijk samen. De watertemperatuur ligt net onder het vriespunt, maar door het zout gehalte vriest de zee niet dicht. In het koude water leven meer dan 10.000 verschillende diersoor- ten. Zo vinden we hier meer dan een derde van alle Adéliepinguïns (drie miljoen) en bijna een derde van alle stormvogels (zes miljoen) en keizerpinguïns (240.000). Ver der leven er antarctische dwerg vinvissen, orka's, zeehonden en is het water vergeven van krill. Dat zijn kleine, garnaalachtige diertjes die niet alleen het belangrijkste voedsel zijn voor walvissen en zee honden, maar ook voor kweek- zalm. Het is de reden waarom de Chinezen zo lang dwars lagen. Ook zij zijn nu dus overstag ge gaan. 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! Jongens! Breaking sint-en-piet- nieuws! Kom even bij papa, die gaat je iets vertellen over de pieten die Sinterklaas dit jaar gaat meenemen. Hallo! Even de iPad neerleggen en luisteren. Zoals ik al zei... nu even geen filmpjes op YouTube kijken, jon gens! Gadver, doe dat filmpje uit. Da's toch niet leuk om te zien hoe Enzo Knol met z'n familie vier keer om het huis holt? Het volgende... Sinterklaas heeft besloten om andere pieten mee te nemen. Vroeger waren ze pikzwart. Wat? Nee, je piemel is niet zwart, dat is een uitdruk king. Hoe noem jij dat dan? Don ker donker donker wit? Goed... In elk geval: Sinterklaas is een oude man en hij komt al jaren lang in Nederland. Wat zeg je? Die zien we inderdaad vaker dan opa, daar heb je gelijk in, maar opa heeft het hartstikke goed waar hij nu woont. Zijn kamer is nu eenmaal niet groot genoeg om ons allemaal te ontvangen. Sinterklaas komt altijd met een boot aan. Met pieten die erg donker zijn, maar dat komt door dat ze zich al die jaren niet goed hebben gewassen. Ze doen altijd cadeautjes door de schoorsteen. Jongens aandacht! Met wie ben je nu aan het snapchatten? Met mama? Zeg maar dat ze een keer zich aan de afspraak moet hou den en jullie morgenavond op tijd moet ophalen. hebben elektrische verwarming, maar kijk daar eens! De open haard! Daar komen ze doorheen. Maar omdat ze zich niet wassen in Spanje werden ze maar don kerder en donkerder en op een gegeven moment vond Sinter klaas dat niet normaal meer. Dus hij zei: Jongens, óf jullie gaan meer douchen óf ik ga iets an ders bedenken. Wat zeg je? Inder daad: als je zo zwart bent, moet je wel heel vaak in de zee duiken om dat er allemaal af te halen. Hallo! Effe geen FIFA 17 aanzet ten. Luisteren! Dus Sinterklaas dacht: weet je wat? Ik neem andere knechtjes mee die wel door een schoor steen cadeautjes kunnen breng en en zich wel wassen. Wat zeg je? Ik ben nooit Sinterklaas ge weest. Hoe kom je daar nu bij? Omdat Sinterklaas rook naar mij? Meer mensen gebruiken Jean Paul Gaultier als parfum. Oké! En Sint heeft een briljante zet gedaan! Hij is naar Zuid-Korea gereisd. Daar heeft hij gevraagd of ze in één klap een honderdtal roetveegpieten konden klonen. Dat kan tegenwoordig. Ja, dat hebben ze ook met dat hondje Pipo gedaan. Wat? Of oma ge kloond kan worden omdat ze ziek is? Nou, ik vind één schoon moeder voldoende. Wat vinden jullie daar nou van? Tuurlijk blijven ze cadeau tjes brengen. Of de roetveegpiet ervoor kan zorgen dat mama en ik weer bij elkaar komen? Ga maar weer lekker op jullie iPad, jongens. Papa gaat kipnuggets maken." zaterdag 29 oktober 2016 Pikzwart Zuid- T Afrika Ross- ijsplateau Zuid- Amerika Antarctica x Zuidpool Australië De Rosszee bij Antarctica wordt de komende 35 jaar beschermd tegen de visserij en tot een be schermd gebied verklaard. Mark van Assen Rotterdam De Britse Royal Navy patrouil leert in de Rosszee. Het wordt beschouwd als het laatste stuk ongerepte zee. foto epa 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wil bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Huawei P9 Lite. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 17,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 299,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 168,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €17,- waarvan €10,- abonnement en €7,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €168,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 30 oktober 2016. II Pieten brengen cadeautjes door de schoorsteen. Ja, we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 145