Kalm aan met kernwapens 2 ZEELAND Spooktocht door donker Zierikzee De klok gaat een uur terug. Dat betekent langer slapen, maar dat is niet voor iedereen zo simpel. Gastvrij EINDE ZOMERTIJD KLOK TERUG Commentaar Het zou een bericht uit de Koude Oorlog kunnen zijn: onder druk van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië laat Mal ta een Russisch flottielje niet toe om te bunkeren. De groep oorlogsschepen, die eind vorige week langs Nederland voer, is op weg naar Syrië. Daar staan Amerikanen en Russen tegenover elkaar omdat Poetin de zijde van Assad kiest. Dit bunkerincident is kenmerkend voor de oplopende spanningen. Daarom kijkt ieder een bezorgd naar de hervatting van de kernwapenwedloop tussen de oude rivalen. Van de week ging er veel aandacht naar de intro ductie van een nieuwe krachtige Russische langeafstandsraket, de Satan 2. Dit is kennelijk het antwoord op de modernisering van het Amerikaanse kernwapenarsenaal. De Tweede Kamer wil dat de Verenigde Naties gaan praten over een wereldkernwapenverbod. In de nacht van donderdag op vrij dag werd in New York gestemd over het openen van onderhande lingen. Nederland onthield zich. PvdA-minister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken heeft mogelijk onder druk van de NAVO en wellicht ook van coalitiepartner VVD niet vóór kunnen stemmen. Dat is jammer. Nederland lijkt wel wat op het kleine Malta. Al bijna een halve eeuw probeert de wereld de verspreiding van kernwapens te beperken met een non-proliferatieverdrag. Deson danks verspreiden de kernwapens zich. Of het streven naar een we reldwijd verbod dan beter is dan een poging om het verdrag uit 1968 eindelijk eens na te leven, valt te bezien. In elk geval zijn de NAVO en Rusland duidelijk even niet in de stemming om over een verbod te praten. Daarom is het verstandiger nu alle energie te steken in het kalmeren van de gemoederen. Zo gezien is de 'laffe' Nederlandse houding misschien nog niet zo gek. Maltees bunkerincident kenmerkend voor oplopende spanningen Kerstshow van Mare Canto Jan Smit in de Zeelandhallen Paddenstoelen in Boswachterij Ik ben elke keer positief, maar tot nu toe valt het ie der jaar weer tegen", zegt Tamara Kramer (33) uit Arne- muiden. Zij en haar kinde ren Annerose (6) en Laurenz (4) zijn ochtendmensen. De kinderen staan elke ochtend rond zes uur naast haar bed, maakt niet uit of ze vroeg of laat naar bed zijn ge gaan. Dus morgenochtend wordt dat vijf uur. „Als ouder word je er wel een beetje hopeloos van", vertelt ze. Wanneer de kinderen te vroeg wakker zijn probeert Kramer ze nog even in bed te houden door te vertellen dat het nog donker („Kijk maar") en heel vroeg is. EZELSBRUG „Maar als ze wakker zijn, zijn ze écht wakker." Dus morgenoch tend moet ze er weer aan geloven. Het is wel eens voorgekomen dat Kramer om zeven uur 's ochtends al met Annerose en Laurenz in de zandbak zat, omdat de kinderen klaarwakker waren. „Je voelt je dan best wel zitten hoor, als ouder. Het liefst zou ik dan een de kentje en een kussen pakken, maar dat kan natuurlijk niet." Ook in de herfstvakantie is er bij het gezin Kramer niet uitgesla pen. Vader moet om half zeven op voor zijn werk en de kinderen zijn meestal al eerder wakker. Het vroege ritme zit er dus nog volop in. Met angst en beven kijkt ze naar morgenochtend uit. Van avond is alles nog normaal: om ze ven uur stopt ze kinderen in. Maar morgen staan de kinderen al om vijf uur aan haar bed. Want klokkijken kunnen ze nog niet. Zondagavond brengt Kramer ze een halfuurtje later naar bed, in de hoop dat ze wat langer doorsla pen. „Maar maandagochtend zijn we waarschijnlijk verschrikkelijk op tijd", voorspelt ze. En dan maar hopen dat de kinderen 's avonds wat vermoeider dan normaal zul len zijn. Laurenz zal ze vanaf vijf uur echt nog even wakker moeten houden. Na een week zit het nieu we ritme er wel in, weet ze. Willeke van Ginkel (34) uit 's-Gravenpolder heeft de overgang van zomer- naar wintertijd al meerdere keren meegemaakt met haar dochters van tien en twaalf. Zij verwacht ook geen problemen met haar zoon Joas (1). „Persoon lijk heb ik zoiets van go with the flow." Volgens Van Ginkel maken mensen maar een hoop paniek om zo'n 'flutuur'. Voor haar is de overgang zo aan het eind van de Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl Almanak Zoals bekend zijn Zeeuws-Vla mingen gastvrij. Schrijver en tv- maker Wilfried de Jong heeft dat deze week ervaren. Hij had te weinig geld op zak om de tol voor de tunnel te betalen. Door zijn recentste boek op het tol- plein voor een habbekrats te verkopen, kon hij alsnog door rijden voor een lezing in Porgy en Bess. Hoe hij is teruggegaan, vertelt het verhaal niet, maar het gerucht gaat dat hij bij één van de vele minibiebs in Zeeuws-Vlaanderen een gratis boek heeft meegenomen. HALLOWEEN zaterdag 29 oktober 2016 li ZIERIKZEE Zo'n 150 mensen lie pen gisteravond een spooktocht door het centrum van Zierikzee en in het bos, op zoek naar en gerds en zombies. De allerklein sten (4 t/m 8 jaar) gingen op snoeptocht met aansluitend een dansworkshop van dansschool Geelhoed. Voor de kids (9 t/m 17 jaar) en voor de volwassenen was er een Halloweenjacht met (kinder)disco op het einde. Meer over Halloween op pagina 11. FOTO MARIEKE MANDEMAKER SOMMELSDIJK De Schouwse zanger Mare Canto verzorgt zondag 11 december een kerstshow in De Staver in Sommelsdijk. Aan de show werken het Rosenbergtrio, danseres Maria del Mar en de zan gers Willam Janz en Peter Strykes (LA-Voices) mee. De show 'Christmas with Marc Canto and Friends' be gint om 15.30 uur. De zaal gaat om 15.00 uur open en de toegangsbewijzen kos ten 37,50 euro. GOES Jan Smit komt vandaag met zijn 'Elfstedentour' naar de Zeelandhallen in Goes. De Elfstedentour is de eer ste tour sinds de Leef Je Uit tour in 2010. In 2016 zit Jan Smit 20 jaar in het vak en hij wil dit op deze manier vieren. Tijdens het concert zingt hij de grootste hits uit zijn carrière. De 3 J's verzor gen het voorprogramma. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop via ntk.nl WESTENSCHOUWEN Met een gids van Staatsbos beheer paddenstoelen kij ken in de Boswachterij van Westerschouwen. Dat kan vandaag om 13.30 uur van af de excursieschuur van Staatsbosbeheer in Westen- schouwen. De wandeling met uitleg duurt twee uur en het is slim om een spie geltje mee te nemen om on der de paddenstoel te kun nen kijken. Deelname 5 eu ro, kinderen 2,50 en graag eerst even aanmelden bij de VVV Renesse op het nummer 0111-463446. Help! Een Marjoleine Kramer en Marieke Kesteloo Hoe zit het ook alweer met het einde van de zomertijd? Gaat de klok nou voor- of ach teruit? Hoe weet ik ook alweer dat ik aan het begin van de winter een extra uurtje slaap krijg? Met deze ezelsbrugge tjes vergeet je het nooit meer. In het voorjaar gaat de tijd vooruit Je wint-er-tijd mee Het weer gaat in het voor jaar vooruit en in het najaar achteruit. Korte broek aan betekent korter slapen, lange broek aan betekent langer slapen. Win-terug De dagen worden korter; er is minder tijd en dus gaat de klok terug. Tip? redactie@pzc.nl Malle Jantje en Oma's Snoepwinkel zijn twee bijzondere winkels in wonderschoon Veere. "Jantje" en "Oma" zoeken elk een aantal scholieren voor alle weekeinden (za. 9.00 18.00 u.) en zo. 10.00 -18.00 u.) Je werkt een keer per 14 dagen. Leeftijd vanaf 14 jaar. SMS naar 06-10 796 289 of APP naar 06-46 712 355. Scottweg 25 4462 GS GOES 0113 - 233 833 info@actglerum.nl www.actglerum.nl -as» 1TCLERUM ACTGLERUM auto- en camper techniek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 122