m Rechtszaak stelt voorbeeld 10 NI Dochters zijn onterfd, moeder woont in verpleeghuis Twee dochters willen via de rechter het huwelijk van hun moeder laten ontbinden. Zij was volgens hen dement toen ze trouwde met de man die haar alles zou hebben afgenomen. atuurlijk gun den ze hun moeder een nieuwe liefde. Ook al ging het halsoverkop en was het leef tijdsverschil met haar zestien jaar jongere partner fors. Ma was ver liefd en straalde. Maar niet lang. „Het werd een nachtmerrie. Hij woont in ma's huis, wij zijn on terfd en zij verblijft volledig de ment in een verpleeghuis", aldus Margita en Colinda Soeters. De zussen smeken de Bredase rechter om het huwelijk van hun moeder Christina (75) te ontbinden. De Roosendaalse Christina Soe ters leert André* (nu 59) vijfjaar geleden op merkwaardige wijze kennen. De Heemskerker is tijde lijk als metselaar in haar woon plaats aan de slag. Daar plaatst hij een bord met de tekst 'Metselaar zoekt vrouw' en zijn gsm-num- mer. De foto belandt in de krant BN DeStem. In 2011, op leeftijd en alleen, belt Christina het mobieltje van een wildvreemde bouwvakker en heeft nog dezelfde avond een date met hem. Margita (53) en haar jon gere zus Colinda (51), die vanwege omstandigheden bij haar moeder inwoont, schrikken als André al na een paar weken intrekt bij Christina. Zij heeft een eigen huis - op een kleine hypotheek na schuldenvrij. „Haar trots, een paleisje. Vol mooie spullen. Alles zelf betaald. En ineens zat die kerel binnen", vertelt Margita. „Wij hadden zo onze bedenkingen bij die man. Een onverzorgd stuurs type, hele maal niet zo lief voor haar. 'Hij maakt mij gelukkig', zei ma. Dat was in het begin inderdaad zo. We slikten daarom aanvankelijk onze bezwaren in." Omdat André en Christina meer privacy willen, wordt doch ter Colinda de deur uitgewerkt. Ze zwerft zelfs een tijdje rond en komt via maatschappelijke zorg in een appartementje terecht. Ruzies Ondertussen gebeuren er vreem de dingen. Christina beklaagt zich bij haar dochters over ruzies. Haar nieuwe vriend wil de meiden en kleinkinderen niet meer over de vloer hebben. Moeder is steeds va ker weg. Hij blijkt nog een be paald niet florerende autohandel in Heemskerk te hebben. „Hij liet haar daar poetsen en teerde op haar AOW en pensioentje", ver zucht Margita. Twee jaar na het begin van haar relatie met André laat Christina, buiten zijn weten om, een levens testament opstellen. Margita wordt gevolmachtigd voor het ge val Soeters haar belangen niet meer kan behartigen en regelt voortaan haar financiën. De verhoudingen verslechteren. André schrijft zich in in Roosen daal. Er komt een gezamenlijke re kening, terwijl hij geen inkom sten zou hebben. Ook op haar ge zondheid teert Christina hard in, vindt de huisarts. Hij constateert een opvallende wond aan haar been en maakt melding van moge lijke mishandeling. Christina is dan al enige tijd vergeetachtig. Christina weegt nog maar 48 ki lo als ze in september 2015 valt en gedurende vier dagen wordt opge nomen. Uit patiëntgegevens blijkt dat de eerste verschijnselen van dementie zich al een jaar eerder manifesteerden. Ook André zegt in het ziekenhuis dat Christina zo is veranderd. Ze wordt doorverwe zen naar de geheugenpoli en krijgt een dementiecoach, thuis zorg én dagbesteding toegewezen. „André liet niemand binnen, hij stuurde hulpverleners en ons weg", vertellen Colinda en Margi ta. „Als wij belden, riep hij dat het prima met ma ging. Maar ze at vla met stokbrood en herkende de buurvrouw niet meer. Dat was al vóór de bruiloft." Haastig huwelijk Het is maandag 16 november 2015. Colinda en Margita weten van niks. Niemand weet iets. De amb tenaar burgerlijke stand zal later voor de rechtbank verklaren dat al les in grote haast moest op het stadhuis van Breda. Een toespraak is niet nodig. Volgens de trouwambtenaar maakte de bruid pas op de gang kennis met de drie getuigen en vraagt zij na haar ja-woord aan haar echtgenoot 'of het zo goed is'. De ambtenaar vertrouwt het niet en maakt gewag van haar be denkingen. Het kersverse bruids paar doet met de getuigen nog een kop koffie bij Van der Valk. Als Margita eind 2015 de huis arts 'voor de zoveelste keer' om hulp smeekt, vraagt hij of ze even wil gaan zitten. „Je moeder is ge trouwd. Met André." Ze kan het nauwelijks geloven, vraagt de hu welijksakte op en ontdekt dat het huwelijk in gemeenschap van goe deren is. Ook blijkt dat een nota ris heeft meegewerkt aan de onter ving van de dochters. André is nu de enige erfgenaam. Nadat moeder Soeters in zeer verwarde toestand is opgenomen, laat haar echtgenoot met haar handtekening en een door hem zelf opgesteld briefje haar levens- UNIEK Voor het eerst in het Nederlandse fa milierecht vragen kinderen wegens de mentie om ontbin ding van het huwe lijk van een ouder. Binnenkort doet de meervoudige kamer van de Bredase rechtbank uitspraak in deze unieke zaak. De kwestie zal juris prudentie opleve ren, verwacht de Roosendaalse advo caat Michelle Jonge- nelen. Zij behartigt de belangen van Margita en Colinda Soeters die het hu welijk betwisten omdat hun moeder Christina (75) al voor haar huwelijk dementeerde als ge volgen van de ziekte van Alzheimer. Sinds 1 april 2014 is het voor kinderen wettig mogelijk de rechtbank om nietig verklaring van het huwelijk van hun ouders of grootou ders te vragen. Vol gens Jongenelen is de 'zaak-Soeters' bij uitstek het voor beeld waarom deze wettelijke bepaling zo van belang is. „Door toename van de vergrijzing en daarmee het aantal dementerenden, kun je verwachten dat dit soort proce dures veel vaker ge voerd gaan wor den." testament intrekken bij de nota ris. Vanaf dat moment heeft Margi ta helemaal niets meer te zeggen. Laatste hoop „Het is onvoorstelbaar dat het zó slecht met je moeder gaat, dat ie dereen dat heeft gemerkt, maar dat ze ondertussen is ingepalmd door een vent die misbruik van haar maakt", zegt Margita. „En nie mand die iets kan of wil doen. We hebben overal gejankt om hulp, ik heb 99 gesprekken opgenomen en we hebben het nog niet gered." Nog niet, want de laatste hoop is gevestigd op de rechter. Margita en Colinda schakelen advocaat Mi chelle Jongenelen in. Die verzoekt de rechtbank in Breda deze echte lijke verbintenis met terugwerken de kracht nietig te verklaren. Christina is niet bij de rechts zaak op 20 juli dit jaar. Zij is dan al ruim zes weken gedwongen op genomen in het psychiatrisch zie kenhuis in Halsteren nadat ze ver ward op straat was aangetroffen. Voor de rechter betogen de zus sen en hun advocaat dat Cornelia Clasina Soeters al vóór haar huwe lijk wilsonbekwaam was. Dat ze dus de gevolgen van dat huwelijk niet kon overzien. André zegt dat hij op verzoek van Christina toe stemde in een huwelijk en dat die dementieverschijnselen pas na het trouwen opdoken. Zonder twijfel dementie De meervoudige kamer wil van onafhankelijk geriater dr. Paul Dautzenberg weten wat die ervan vindt. In zijn rapportage, waar over deze krant beschikt, stelt de geriater zonder twijfel dementie vast. 'Zeker vanaf 2015, mogelijk al in 2014.' Volgens hem was Soeters op de dag van haar huwelijk niet in staat de gevolgen van een huwe lijk voldoende te overzien. De uitspraak van de rechtbank volgt een dezer dagen. Colinda en Margita hopen dat het huwelijk wordt teruggedraaid. „Niet vanwe ge de erfenis, niet vanwege geld. Dit had nooit mogen gebeuren. We moeten van die man af. Hij moet niets meer over haar te zeg gen kunnen hebben. En wij moe ten onbekommerd voor onze moe der kunnen zorgen." En Christina? Wrang genoeg krijgt zij van dit alles in het ver pleeghuis niets mee. Ze zoekt naar woorden, weet soms niet waar ze is of wie er voor haar staat. Hoeveel kinderen ze heeft? Geen idee. Of ze getrouwd is? Christina kan het zich niet herin neren. zaterdag 29 oktober 2016 'Dit had niet mogen gebeuren, we moeten van die man af John Bas Roosendaal Christina Soeters tussen haar dochters Margita (links) en Colinda tijdens bezoekuur in het psychiatrisch ziekenhuis. André (volledige naam bij de re dactie bekend) en zijn advocaat willen geen commentaar leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11