Als je niet opnieuw kunt beginnen, kun je altijd nog anders eindigen DAVID ARJAN O Het is niet het seizoen om afscheid te nemen, maar om te ontvangen David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. tuil Geen mooiere tijd dan de herfst. Wan neer je met kleine kinderen naar het bos gaat deze weken, is het net alsof je zelf alles óók weer voor het eerst ziet. Hoe de mos tegen de bomen zacht is als een kussentje. Hoe het lage licht een gouden glans tussen de bladeren strooit. Hoe paddestoelen hun kop opsteken alsof we de hele zomer op ze hebben gewacht. De na tuur lijkt nog één kunstje te willen flikken voor de deken van de winter valt - en haalt alles uit de kast. Voor je persoonlijke ontwikkeling is de herfst een hoogseizoen: de metaforen en symbolen die je deze maanden in je schoot krijgt gewor pen, zijn bijna te veel om te bevatten. Want herfst gaat over loslaten. Over afscheid nemen. Over de balans tussen het lichte en het donkere. Over hoe alles verandert. Het is het seizoen van de melancholie en de roman tiek van de somberheid. Verderf op z'n aan trekkelijkst. Misschien relativeert het zelfs onze eigen aftakeling: zo mooi kan verganke lijkheid blijkbaar zijn. Een hoopgevend idee. Maar de herfst heeft ook een heel andere kant - en die is niet per se mooier, als wel heel effectief. Want de herfst is het oogstseizoen! Het engelse harvest, wat oog sten betekent, kent dezelfde oorsprong als ons woord voor 'herfst'. En dat verandert ineens het hele perspectief. Het is niet het seizoen van af scheid nemen, maar het sei zoen om te ontvangen. Het zijn niet de maanden van de aftakeling, het zijn juist de maanden van de overvloed. Het is een leuk gedachte experiment voor een regen achtig herfstweekend: wat als je je eigen leven zou kunnen vormgeven zoals de seizoenen dat doen? En wat als je dan zou besluiten dat deze maanden in het teken staan van de oogst? Wat is er dan te doen? Wat zou er gebeuren als je sommige dingen juist extra naar je toe wilt trekken? Misschien ligt er een project op je te wachten tot jij er de ver antwoordelijkheid voor neemt. Of is een belang rijke relatie eraan toe om veel dichterbij je te zijn. Of ligt er al heel lang een goed idee te wachten op een stoffig plankje in je hersenen, totdat jij besluit dat je er klaar voor bent. Het is tijd om te oogsten. Het eten valt bijna letterlijk uit de bomen. Sta je klaar om het op te vangen? magazine@persgroep.nl 54 zaterdag 29 oktober 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 119