9 'Krokodil? Dat eet ik echt niet, hoor' anujb 8 dagen Zwitserland Koning Willem-Alexan der en koningin Maxima beginnen hun staatsbe zoek aan Australië maan dag in Perth, exact 400 jaar nadat de Nederland se ontdekkingsreiziger Dirk Hartog als eerste Eu ropeaan West-Australië aandeed. Hij liet er als be wijs een tinnen schaal achter die het konings paar maandag, gerestau reerd en wel, onthult in de haven van Fremantle. Tienduizenden Europese immigranten kwamen hier aan land in de jaren 50. In de Welcome Walls, zuilen op het ha venhoofd, zijn hun na men gegraveerd. Ook die van de in Til burg geboren Nonja Peters (72), die 65 jaar ge leden voet aan land zet te. De hoogleraar geschie denis en antropologie presenteert maandag een boek over de geschie denis van Nederlandse immigranten aan de ko ning en koningin. Tien jaar geleden zat ze al eens naast toen nog kroonprins Wil lem-Alexander, tijdens een galadiner in de Rid derzaal. „Er werden allerlei Australische delicatessen geserveerd. Toen we een stukje krokodil voorgeschoteld kregen, trok hij een vies gezicht en zei hij: 'Dat eet ik echt niet, hoor'." Bekijk deze reis op anwb.nl/zwitserland op de verjaardag van de konin gin. Kleurpieten Winters met dikke lagen ijs en sneeuw en een knecht naast Sin terklaas die zwarter dan zwart was. Boven de dampende soep borden vallen de monden van Thea (84), Willy (83) en Tilly (73) open als de kleurenpiet, veegpiet en stroopwafelpiet ter sprake komen. Eerst begrijpen ze het niet. Dan, na nog een uitleg: 'Nonsens! Piet moet gewoon zwart zijn.' De leerlingen van Language One in Perth, die naast hun Australische schooloplei ding Nederlandse les krijgen, vie ren ook elk jaar Sinterklaas - midden in de zomer op het zui delijk halfrond. Met kleurpieten. „Want Zwarte Piet op een inter nationale school, dat kan echt niet meer", verklaart locatielei der Ionica Lub. Het lokaal van Language One verschilt nauwelijks van een doorsneeklas in Nederland. Wel opvallend: in de hoek een staats ieportret van Willem-Alexander en Maxima, dat hier altijd hangt. De kinderen schrijven net een brief aan de 'geachte Majestei ten', waarin ze tips geven voor hun komende verblijf in Perth. Veel leerlingen hebben nooit in Nederland gewoond. Ze zijn kroost van expats of van Neder landers die zich voor veel lange re tijd in Australië hebben geves tigd. Want de ruimte, de mentali teit en het klimaat (meteorolo gisch én maatschappelijk) blij ven trekken. Ze vinden het wel belangrijk dat hun kinderen Ne derlandse les krijgen. „Wij ge ven ze al vleugels door onze keu ze om hier te leven, maar we wil len ook dat ze iets met hun wor tels doen", zegt Marlou Jongejan, moeder van de 12-jarige Ben. Aan de muur hangt werk van hem. Hij heeft in de omtrek van Australië woorden geschreven die hem aan Nederland doen denken. Kibbeling. Regen. Schaatsen. Wie is de mol. Feye- noord. Glunderend: „Gelukkig gaat het goed met Feyenoord." De senioren van de Dutch Club in Perth praten niet over voetbal. Wel over het assorti ment van de Dutch Butcher, de Nederlandse slager Jan Ottes in Adrian Street die zich in Austra lië John noemt. Zijn kroketten en broodjes leverworst zijn ono vertroffen, grinniken Willy en Tilly. Eén probleem: „Als we daar zijn, kopen we altijd veel meer dan we van plan zijn. Je bent zomaar 60 dollar kwijt." Even verderop is de jarige Maartje uitgesjoeld. Ze loopt monter terug naar haar versierde stoel. Geen mens in de Dutch Club die eraan twijfelt dat ze de 100 zal halen. Zelf zegt ze: „Ik weet het niet. Maar ik ben er wel zeker van dat ik nooit meer in Nederland kom. Van de verzeke ring mag ik niet meer zo ver vlie gen." ANWB Ledenreizen Winterse treinrondreis Hoe langer lid, hoe meer voordeel zaterdag 29 oktober 2016 en sjoelen Down Under Ontdek de Zwitserse bergwereld op de mooiste manier: met de Glacier- en Bernina Express! Onderweg kom je langs Ziirich, Zermatt, Bern en andere hoogtepunten. Wat krijg je? Je verblijft in comfortabele middenklassehotels en alle treintickets zijn geboekt (in de Glacier- en Bernina Express in het panoramarijtuig). Ga je mee? 7 dec.t/m 19 dec. 20 dec.t/m 1 jan. 2t/m 31 jan. Ifeb. t/m 6 mrt 7 mrt t/m 23 apr. 995,- €1.095,- 1.025,- €1.045,- 1.025,- p.p. PP- p.p. p.p. P-P- Boek deze reis op anwb.nl/zwitserland of bel ANWB Ledenreizen: 088-269 0 269 keuzenr. 1 (lokaal tarief). Vanafprijs p.p. o.b.v. beschikbaarheid in een 2-persoonskamer. Toeslag 1-pk 300,- p.p. per arrangement. Exclusief: eventuele toeslag voor ICE-trein vanaf Nederland 190,- p.p.), halfpen- sion (5x diner; 195,- p.p.), bijdrage Calamiteiten fonds 2,50 en reserveringskosten 15,- p.b. Inbegrepen Blauw 7 nachten incl. ontbijt Treinticket Zürich-Chur-Bergün Bernina Express en Glacier Express 2e klasse treinticket Zermatt-Bern Swiss Travel Pass (50% korting op OV) week parkeren (o.b.v. eigen vervoer) stadsrondleiding Bern (audioguide) Brons Alle bovenstaande extra's koffie met Zermatter specialiteit Zilver Alle bovenstaande extra's entree treinmuseum in Bergün Goud alle bovenstaande extra's excursie Gornergrat bij Zermatt Platina alle bovenstaande extra's lunch in Glacier Express De 99-jarige Maartje de Vries mikt de schijven bij het sjoelen nog moeiteloos in de vakken met de meeste punten. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10