13 Angst voor uitzetting Ik kan nog steeds niet geloven dat dit echt gebeurt, dat Trump presidentskandidaat is IMMIGRANTEN aankondigde, met de mededeling dat Mexico voornamelijk 'verkrachters' de noordgrens over stuurt. „Ik vat dat persoonlijk op." Ver krachters in de latino-gemeenschap, zij kent ze niet. Ze kent mensen die al sinds hun tienerjaren keihard wer ken, zoals haar ouders, die hun land verlieten omdat ze moesten - 'niet omdat ze hier hun hand wilden ko men ophouden'. „Ze zijn net zo Ame rikaans als ieder ander. Maar er wordt over hen gepraat alsof ze on dermensen zijn." De anti-immigratieretoriek van Trump geeft zelfs haar, als dochter van immigranten, een unheimisch gevoel. Hoe echt haar Amerikaanse paspoort ook is. „We praten er wel eens over op kantoor: hoe ver is hij bereid te gaan? Het is irrationeel, want we hebben natuurlijk een poli tiek systeem waarin een president niet zomaar alles kan maken. Maar het is angst voor het onbekende - ik kan nog steeds niet geloven dat dit echt gebeurt, dat Trump presidents kandidaat is." Nancy liet het er op verkiezingsda gen meestal bij zitten - tot nu. Ze wil hoe dan ook een tegenstem uit brengen. De vraag is alleen: op wie? Ze weet het echt nog niet. Een kandi- daat van een kleine derde partij? Of Hillary Clinton? „Ik vertrouw haar voor geen cent, ik kan er niks aan doen. Ze spreekt zichzelf continu te gen, zegt alles om maar gekozen te worden." Als Bernie Sanders meedeed, dan zou ze bij wijze van spreken een bus huren om zo veel mogelijk buren naar de stembureaus te brengen. „Hij kwam tenminste op voor de un derdog, voor de mensen die onder het tapijt worden geveegd. Zoals mijn eigen ouders, die moeten doorwerken tot de dag dat ze dood gaan." Haar verloofde Bart wil thuisblij ven, nu zijn held Bernie niet meer meedoet en hij moet kiezen tussen een vriendin van Wall Street en de man die de Spaanstalige gemeen schap voor zich probeerde te winnen door te poseren met een taco. Maar thuisblijven, dat kan Nancy dan weer niet. „Ik ken de mensen om wie zijn campagne draait. Het zijn de moeders van speelkameraad jes van Everleigh. Ze leven nu al in angst - bang dat ze aangehouden worden voor een kapot achterlicht, het land uit worden gezet, terwijl hun kinderen hier op school zitten. Ze vrezen dat ze hun gezin verlie zen. Als Trump wint, ontstaat er pas echt paniek." vrijdag 28 oktober 2016 MORGEN MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Matt King (21); student en eigenaar van een start-up Brian Wilson (42); Irak-veteraan Rebecca Barnes (47), christen met een dilemma Maude Jennings (89), over vrou wen in een mannenwereld Ongeveer 27 miljoen Amerikanen hebben wortels in Latijns-Ameri- ka. Ze vormen 12 procent van het electoraat - en hun aandeel groeit elk jaar. Velen zijn vastbe sloten tegen Trump te stemmen. Hij besloot op kosten van het buurland een muur te bouwen langs de 3.200 kilometer lange grens met Mexico, om drugskoe riers en illegale immigranten bui ten te houden. Over wat moet ge beuren met de elf miljoen illegale immigranten, is hij vaag: hij zei aanvankelijk ze allemaal te laten uitzetten door een 'deportatiepoli- tie', maar richt zich inmiddels op il legalen met een strafblad. Over eind blijft dat uitzetting dreigt voor iedereen zonder de juiste pa pieren. President Obama maakt voor ouders van in de VS gebo ren kinderen en immigranten die als kind illegaal de grens over kwamen een uitzondering. Daar wil Trump weer vanaf. Clinton wil dat programma juist uitbreiden en immigranten aanmoedigen een Amerikaanse pas aan te vra gen. Ze zei eerder dat onder haar bewind alleen criminelen worden uitgezet. Trump wilde voorlopig geen moslims meer het land inla ten, maar zwakte dat voorstel af tot een boycot voor bewoners van gebieden die 'terrorisme ex porteren'. Nancy Munoz (links) is geschokt dat Do nald Trump presi dentskandidaat is. Ze wil een tegenstem uit brengen. Vriend Bart stemt waarschijnlijk niet. foto chantal heijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9