Oosterschelde heeft drie troeven 4 ZEELAND Academisch onderwijs voor iedereen in de buitenlucht University College Roosevelt wil in Middelburg op de Helm een openluchtlokaal inrichten waar ook passanten lessen kunnen bijwonen. Voorbijgangers kunnen ook aanschuiven: dat is democratisch onderwijs Het is nu een hobbelig plein waar je misschien eens snel overheen loopt als doorsteekje langs het stadhuis naar de Markt. Volgend jaar verandert de Helm in een openluchtlokaal waar je lessen van het University College Roose velt kunt volgen, ook als toevalli ge voorbijganger. Een steen voor de spreker, als een soort zeepkist op een speak ers' corner. Daaromheen twee rin gen waarop toehoorders kunnen zitten of leunen. Zo moet het bui tenlokaal eruit gaan zien. Het is een manier om de verbin tenis tussen stad en universiteit vorm te geven, zegt Sophie Krier, docent aan het UCR en bedenker van het buitenlokaal. Zij heeft ja ren geleden een veldlokaal ge maakt in de gemeente Ronde Ve nen. En toen ze de voormalige dean van UCR Barbara Oomen hardop hoorde dromen over een buitenlokaal, was de koppeling snel gelegd. En toen bleek ook nog dat de gemeente Middelburg de Helm opnieuw gaat bestraten. „Het idee is nu om de bestra ting van de Markt door te trekken naar de Helm. Dat maakt de Helm logischer en beter toeganke lijk. De keitjes die er nu liggen, gebruiken we om het buitenlo kaal vorm te geven. Dat komt in het midden van de Helm", vertelt Krier. Haar plan houdt in dat UCR er openbare lessen 'public speaking', retoriek, ecologie, ge schiedenis, het menselijk bestaan en aardwetenschappen gaat ge ven. Het studentenkoor gaat er oe fenen. En instellingen zoals Zeeuws Genootschap, Vleeshal, KEW/Cultuurhuis Kuiperspoort, CBK Zeeland, Zeeuws Museum en SCEZ willen er lezingen, rond leidingen, performances en work shops houden. De buitenlessen zijn toeganke- lijk voor iedereen, zegt Krier. De twee ringen rond de centrale steen bieden plaats aan zo'n 25 'leerlingen'. Ook toevallige pas santen en andere geïnteresseer den kunnen aanschuiven. „Echt democratisch onderwijs." De Helm is door zijn vorm en lig ging vaak een winderig tochtgat. Maar op windluwe dagen is het een mooie plek om in de open lucht les te geven, zegt zij. Het moet geopend worden in de zo mer van 2017, als Middelburg het 800-jarig bestaan viert. De Helm omvormen tot buitenlokaal is daarmee eigenlijk ook een cadeau tje aan de jarige stad. De kosten voor de herinrich ting van de Helm en het maken van het openluchtlokaal bedra gen 26.000 euro. UCR en de ge meente dragen 20.000 euro bij. De overige 6000 euro moet ko men uit bijdragen van instellin gen, bedrijven en particulieren. De bedoeling is dat via crowdfun- ding te doen. Die gaat binnenkort van start. Een eendaagse tournee langs twaalf Nederlandse natuurgebieden, van de Wadden tot de Oosterschel de, heeft zijn nadelen, er kent Van Dam. „De conse quentie is dat je begint in het donker en dat je eindigt in het donker. Toch hebben we er heel bewust voor ge kozen, omdat we zo laten zien dat op korte afstand van elkaar in Nederland he le mooie en hele verschil lende natuurgebieden lig gen. En dat de natuur dus voor iedereen dichtbij is." Het beleven van de na tuur doe je niet alleen met je ogen, zegt Van Dam. „Je hebt meer zintuigen." Bo vendien is het belangrijkste doel niet dat hij de twaalf gebieden nog eens bekijkt, maar dat zijn rondreis publi citeit genereert voor de ver kiezing van het Mooiste Na tuurgebied van Nederland. „Het zou fantastisch zijn als er nog meer mensen gaan stemmen." De drie winnen de nationale parken krijgen elk 300.000 euro om de kwa liteit en de toegankelijkheid te verbeteren. „Ik ben overal bijgepraat over de plannen die de orga nisaties daarvoor hebben. De verkiezing maakt veel enthousiasme los en dat wil den we ook stimuleren. Op veel plekken zie je dat er nieuwe samenwerkingen zijn ontstaan, bijvoorbeeld tussen cultuur en land schap. Door de verkiezing zijn mensen in het hele land ook geattendeerd op plekken die ze voorheen misschien niet kenden. Dat is al zoveel waard." Als staatssecretaris kan Van Dam natuurlijk geen voorkeur uitspreken voor een van kanshebbers, maar hij wil best kwijt dat hij de Deltawerken maken de Oosterschelde uniek Oosterschelde goed kent en zeer waardeert. „Er worden daar drie dingen gecombi neerd. Niet alleen raken land en water elkaar, maar ook zout en zoet water. Het is een plek met bijzondere getij- dennatuur. Ten tweede is er een fantastische onderwater wereld, mooi voor duikers. Weinig Nederlanders besef fen welke dieren daar alle maal leven, van inktvissen tot kreeften. En wat het echt uniek maakt is de combina tie met de Deltawerken. Zo heb je in één gebied drie troe ven om bezoekers te trek ken." 112 NIEUWS Aanhouding na steekincident bij Emergis Drie gewonden bij autobotsing Man gewond bij werk aan schuur Man geslagen met sleutelbos vrijdag 28 oktober 2016 UCR-docenten in een kring op de Helm op de plek waar het Meta morfose Lokaal komt, onder één van de bomen. Zit- en leunreling van het Metamorfose Lokaal en de Goedaert speakers' stone in het midden. Ontwerp Sophie Krier Henriëtte Waal. TEKENING SANDER HOFSTEDE UCR tovert stadsplein om in openluchtlokaal Maurits Sep Middelburg —Sophie Krier, UCR Staatssecretaris Martijn van Dam heeft gisteren twaalf nationale parken bezocht die in de race zijn voor Mooiste Natuur gebied van Nederland. Te gen de tijd dat hij bij de Oosterschelde stond, was het donker. Ernst Jan Rozendaal Ouwerkerk Martijn van Dam Stemmen kan nog tot en met maandag op de site www.mooistenatuurgebied.nl KLOETINGE Bij een steekincident in zorgin stelling Emergis in Kloetinge is gistermiddag een persoon zwaargewond geraakt. De po litie heeft de vermoedelijke da der aangehouden. Het incident vond plaats tij dens een ruzie tussen twee cliënten. Hulpdiensten kwa men naar de instelling aan de Oostmolenweg en voerden het zwaargewonde slachtof fer met spoed af. De vermoedelijke dader is door de politie meegenomen en zit vast in cellencomplex Torentijd in Middelburg. SCHOONDIJKE Drie mensen zijn gisteroch tend gewond geraakt bij een botsing op een rotonde bij Schoondijke. Een vrouw (36) uit Hulst stond te wachten om de ro tonde op te gaan, toen ze ach terop werd aangereden door een man (24) uit Kruiningen. De man schoot na de botsing met zijn auto de rotonde op. Hij gaf later aan dat hij niet had opgelet. Beide bestuur ders, en een passagiere van de vrouw, zijn naar het zieken huis gebracht. Een bergings bedrijf heeft de auto's wegge sleept. ZAAMSLAG Een werknemer van een aan nemersbedrijf is gisteren ge wond geraakt tijdens de ver bouwing van een schuur van een akkerbedrijf aan de Aan- dijkseweg in Zaamslag. De man is naar het ziekenhuis in Gent gebracht. De werkne mer kreeg door onbekende oorzaak een voorwerp op zijn hoofd tijdens het werk. Hij liep daardoor een flinke hoofd wond op. Een traumahelikop ter en twee ambulances wa ren ter plaatse. De man was niet aanspreekbaar. De ar beidsinspectie doet onder zoek naar het ongeluk. MIDDELBURG Tijdens een vechtpartij in de Middelburgse Stromenwijk is donderdagavond een man ge wond geraakt. Hij werd in de Braakmanstraat geslagen met een sleutelbos. Omdat de verwondingen ern stig leken, werd zowel een am bulance als traumahelikopter opgeroepen. Het slachtoffer werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 87